Gimtis

Jūs esate čia: Gimtis

Gimtis - tai ne tik gimdymas, tai tiltas, kuriuo pereini į Žmogaus tvėrimo šalį. Tai žaizdras, kuriame sudega visi tavo pančiai, tai krištolinė versmė, kuri srautu išplauna tavo sielą ir sąmonę, tavo paklydimus, ir tu lieki tyra ir spindinti amžinųjų vertybių šviesoje.

 

Mielos/-i mūsų svetainės lankytojos/-ai,

Lietuvoje jau keletą metų gyvuoja sąmoningos motinystės ir tėvystės judėjimas. Tokio pavadinimo jūs nerasite jokiuose žinynuose, kultūriniuose ar akademiniuos leidiniuose. Mums neteko aptikti kokių nors publikacijų, tyrinėjančių šį reiškinį. Mes negalėtume jums atsakyti kiek šeimų šiandien Lietuvoje apima šis judėjimas. Gal kelis šimtus, gal kelis tūkstančius. Tai gerokai nevienalytis, neorganizuotas, stichiškai besiplečiantis reiškinys.

Jei ieškosime atitikmens Vakaruose, tai sužinosime, kad jau daugiau kaip porą dešimtmečių Europoje išplitęs sąmoningų šeimų sąjūdis, kuris angliškai vadinasi European Network of Childbirth Associations, šiandien turi savo struktūrą, leidinius, rengia pasaulinius kongresus ir tarptautines konferencijas. Antropologai, filosofai, kultūrologai, įvairių sričių psichologai, netgi medikai ginasi disertacijas ir rašo knygas apie daugelį šio judėjimo aspektų.

Kokie žmonės Lietuvoje dalyvauja lietuviškame sąmoningos motinystės ir tėvystės sąjūdyje ir kokie jo bruožai?

Dešimtmetį Vilniuje gyvuojančiame "Gimties" klube renkasi beveik šimtu procentų jaunos moterys ir vyrai, dažniausiai tie, kurie laukia naujos gyvybės. Įžengę į gimties kelią žmonės ima natūraliai trokšti daugiau žinių. Tie, kurie suvokia, kad vaiko kelionė į pasaulį neapsiriboja vien medicininėmis indikacijomis, patarimais ką ir kiek besilaukiančiajai valgyti, kad išsaugotų gražią figūrą, kiek kartų apsilankyti moterų konsultacijoje, kokį kraitelį nupirkti vaikučiui, ką pasiimti vykstant į ligoninę gimdyti, kokiais mišinukais kūdikį geriausia maitinti, ieško informacijos, kurios jiems negali pasiūlyti oficialioji spauda ir medicinos įstaigos.

Laimingai susiklosčius aplinkybėms, šitos paieškos atveda į bendraminčių grupę, kuri dar galėtų vadintis savitarpio paramos grupe. Čia besilaukianti moteris randa tai, ko ji sąmoningai ar nesąmoningai troško: bendruomenę, į save panašių ratą. Jai šiuo laikotarpiu labai svarbus yra bendravimas, palaikymas, keitimasis jai ypač svarbia informacija ir patirtimi. Tokios grupės centras yra dvasinė pribuvėja ar dvasinė akušerė arba gimties mokytoja/mokytojas.

Čia būsimoji mama (dažniausiai su būsimuoju tėčiu, o retais atvejais ir su seneliais kartu):
užpildo savo teorinių žinių apie gimtį spragas,
pradeda fiziškai ir psichologiškai rengtis svarbiausiajam momentui, gimimui. (Tai irgi labai svarbus etapas. Tam, kad kuo pilniau išgyventum gimtį, turi pats aktyviai joje dalyvauti) ir atveria, atranda sau dvasinę gimties pusę.

Apie šią nepaprastą ir labai svarbią moters ir šeimos patirtį įdomiai, autentiškai galėtų papasakoti tą išgyvenusios moterys ir jų šeimos nariai.

Be to, šiame judėjime mes galime stebėti ypatingą reiškinį. Didžiulė pagarba gyvybei išreiškiama per senuosius įvairių tautų papročius, susijusius su gimtimi bei baltiškuosius gimties ritualus. Šie papročiai ir ritualai ne mėginami restauruoti ar tiesmukai perkelti į dabartį, o natūraliai atgyja, kaip regimi ženklai, atliepdami prigimtinius, giliuosius jau dabartinės moters ir vyro – šeimos, ir jiems padedančio trečiojo asmens – pribuvėjos, dvasinės akušerės - troškimus (poreikius) tinkamai pereiti gimties virsmą.

Vaiko gimimu tokios sąmoningos šeimos augimas ir vystymasis nesibaigia. Toliau tėvai ieško pedagoginės sistemos ar būdo, geriausiai tinkančio jų vaiko ugdymui. Nemaža dalis šitų šeimų pasirenka Valdorfo pedagogiką. Gilinimasis į šią pedagogiką, kuri, beje, integruoja vis daugiau etninės kultūros bruožų, tampa tarsi nauja natūrali pakopa šeimos brendime.

Bendraudami ir keisdamiesi patirtimi, tėvai sužino apie natūralius ir mažiausiai vaikui kenksmingus gydymo būdus: homeopatiją, antroposofinius vaistus, aromaterapiją ar natūropatiją, naujausią mokslinę informaciją susirūpinimą keliančiais vaikų skiepijimo klausimais.

Tie žmonės, kurie kartu perėjo pasiruošimo gimčiai kelią, ir toliau bendrauja, mato kaip auga jų visų vaikai, mokosi vieni iš kitų, keičiasi informacija, patirtimi, vaikai bendrauja tarpusavyje, kartu lanko darželį ir mokyklą.

Norime pridurti, kad mūsų klubas atviras visiems, norintiems tapti sąmoningesnėmis motinomis ir tėvais. Mes gerbiame kiekvieno žmogaus nuomonę ir pasirinkimo teisę.

Kviečiame prie mūsų prisijungti ir Jus.


Su pagarba,
svetainės kūrėjai

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“