British Medical Journal: gimdymas namuose

Jūs esate čia: Gimtis » Gimdymas » Namuose » British Medical Journal: gimdymas namuose

BMJ No 7068 Volume 313
Editorial Saturday 23 Nov 1996

(originalas anglų k. adresu: http://www.bmj.com/archive/7068c.htm)

Gimdymas namuose

Su pakankama infrastruktūra ir tinkama parama yra saugus sveikoms moterims.

Šeimyniniame gyvenime gimimas yra labai svarbus įvykis. Nors nėštumas ir gimdymas sveikai moteriai yra normalus socialinis ir fiziologinis procesas, tačiau daugelyje industrializuotų šalių vaiko gimimas tapo hospitalizuotu reiškiniu. Daroma prielaida, kad motinai ir kūdikiui ligoninėje yra saugiau. Tačiau Kumberleg straipsnyje minima kita puiki galimybė - tai gimdymas namuose. (1) Be to būtina atkreipti dėmesį ir į moterų norą gimdyti namuose. Tyrimas, atliktas remiantis atsiktinai parinktais duomenimis, padėtų išspręsti ginčą, kur reliatyviai saugiau gimdyti: namuose ar ligoninėje (2), tačiau sunku sudaryti "teisingas" sąlygas tokiam tyrimui. Statistinė imtis šiuo atveju turėtų būti itin didelė, tačiau kvalifikuoti namų gimdymai beveik išnyko. Neturint galimybės atlikti atsiktiniais duomenimis paremtą tyrimą, visuomet laukiami tyrimai paremti stebėjimais. Šios savaitės Britų Medicinos žurnalas (BMJ) pristato keturis straipsnius apie gimdymo namuose saugumą, profesinę pagalbą ir pacienčių norą gimdyti namuose. (3), (6)

Pirmajame straipsnyje apie perinatalinio mirtingumo tyrimą Britanijos šiaurinėje dalyje, minimos 134 perinatalinės mirtys iš 3466 gimčių ne ligoninėje, (3) tai keturis kartus didesnis mirtingumas, nei ligoninėje. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ligoninė yra saugiausia vieta gimdyti. Tačiau pažymėtina, kad iš šių perinatalinių mirčių namuose 97% (131) moterų buvo užsiregistravusios gimdyti ligoninėje ar iš viso neturėjo jokių išankstinių planų. Planuotų gimdymų namuose perinatalinis rezultatas buvo geresnis nei visų regiono gimdyvių - šis rezultatas sutampa su šveicarų ir olandų tyrimais, taipogi skelbiamais šios savaitės BMJ. (4) (5) Tai patvirtina, kad gimdyti namuose saugu toms moterims, kurios dėl galimų akušerinių komplikacijų priklauso mažos rizikos grupei. Dauguma perinatalinių mirčių atsitinka toms moterims, kurios prieš ar per nėštumą turėjo sveikatos ar ginekologinių-akušerinių problemų. Radus kokį negalavimą, tokios moterys dar prieš gimdymo pradžią gali būti nukreiptos pas gydytoją.

Nustatyti moters rizikos grupę ir suteikti atitinkamą priežiūrą yra bendrosios praktikos gydytojo duona. Olandų (5) (7) gimdymo namuose rezultatai yra pastoviai geri, nes skrupulingai yra atrenkamos moterys, kurios dėl galimų akušerinių komplikacijų priklauso mažos rizikos grupei. To pasėkoje, daugeliui bendruomenės moterų (7) gimdymai namuose akušeriniu požiūriu yra vienodi ar geresni nei ligoninėse, be to mažiau intervencijų atvejų.

Rizikos grupės nustatymas yra pagrįstas Kloostermanlist'o protokolu (8) (pavadintu kūrėjo vardu), kuris kasdieną naudojamas bendruomenėje (7) ir yra nacionalinis geros gydytojų praktikos rodiklis.

Europoje raginimas gimdyti namuose nedraudžiamas, iniciatyva taip pat buvo parodyta JAV ir Australijoje.(9) (10) Mūsų nuomone tokia iniciatyva turėtų būti integruota į privalomą pirminę priežiūrą, nes bendrosios praktikos gydytojo ir pribuvėjos vaidmuo neapsiriboja vien gimimo vieta, jie atsako už visą nėštumo periodą, gimdymą ir kūdikio priežiūrą. (7) Tačiau, kai kuriuos pirminės priežiūros gydytojus reikia įtikinėti, kad savo pacientėms siūlytų ir kitą galimybę, nei gimdyti ligoninėje. Tyrimas Britanijos šiaurinėje dalyje parodė, kad bendrosios praktikos gydytojai, daug rečiau pribuvėjos, dažnai abejoja ar saugu gimdyti namuose ir linkę pacientes atkalbėti nuo tokio sprendimo.

Bendrosios praktikos gydytojai ir pribuvėjos atsako už gerų sąlygų sukūrimą saugiam ir tinkamam gimdymui namuose. Tai reiškia, pirma, kad turi būti atrenkamos moterys, kurios nepriklauso didelės rizikos grupei; antra, sukurta saugių akušerinių intervencijų infrastruktūra, tokia kaip pakeliamosios lovos ir užtikrinta tinkama higiena; trečia, suteikta pagalba gimdymo metu ir kurį laiką po jo; čia labai svarbų vaidmenį atlieka motinystės priežiūros seselės, ateinančios į namus, ir galiausiai, galimybė greitai nukakti į ligoninę - tai gyvybiškai svarbu, nes komplikacijų tikimybė gimdant niekada negali būti atmesta. Pervežimas gimdymo metu gali būti saugus, (6) (7), tačiau to nepakanka, todėl iš anksto turi būti pasirūpinta akušerinės priežiūros suteikimu. Lemiamą svarbą turi suderinti pirminės priežiūros gydytojų ir ginekologų-akušerių veiksmai, kurie labai priklauso nuo vietos sąlygų: tankiai apgyvendintoje Olandijoje greitoji pagalba paprastai atvyksta per 15 min., tačiau atokiose Šiaurės Amerikos ir Australijos vietovėse pervežimas užtruktų daug ilgiau. Tokie skirtumai rodo, kad nėščių moterų priežiūra yra privalomas dalykas. Reikėtų atkreipti dėmesį į pacientės individualius poreikius, kuriuos lemia tinkamos rizikos grupės nustatymas ir vietos sąlygos, o ne tik paprasčiausiai tenkinti jos reikalavimus.

NACHIEL P SPRINGER
Professor
Department of General Practice,
Leiden University,
PO Box 2088,
230 CB, Leiden,
Netherlands

CHRIS VAN WEEL
Professor
Department of General Practice and Social Medicine,
University of Nijmegen,
P0 Box 9101,
6500 HB Nijmegen,
Netherlands
 

Nuorodos:

1 Department of Health Expert Maternity Group. Changing childbirth. 1. The Cumberlege report. London: HMSO, 1993.
2 Education and debate. Should there be a trial of home versus hospital delivery in the United Kingdom. BMJ 1996;312:753-7.
3 The Northern Region's Perinatal Mortality Survey Coordinating Group. Perinatal loss in planned and unplanned home birth. BMJ 1996;313:1306-9.
4 Ackermann-Liebrich U, Voegli T, Guenther-Witt K, Kunz I, Zullig M, Schindler C, et al. Home versus hospital deliveries: a prospective study on matched pairs. BMJ 1996;313:1313-8. Žr. liet. k. BMJ namų ir ligonines gimdymų tęstinis porų tyrimas.
5 Wiegers T A, Keirse M J N C, van der Zee J, Berghs G A H. Outcome of planned home and planned hospital births in low risk pregnancies in the Netherlands. BMJ 1996;313:1309-13. Žr. liet. k. BMJ planuotų namų ir planuotų ligoninės gimdymų tyrimas Olandijoje.
6 Davies J, Hey E, Reid W, Young G. Prospective regional study of planned home birth. BMJ 1996;313:1302-5. Žr. liet. k. BMJ planuotų gimdymų namuose panoraminis tyrimas.
7 Springer M E Quality of obstetric performance of general practitioners [Kwaliteit van het verloskundig handelen van huisartsen] [thesis]. Leiden: Leiden University, 1991. (English summary.)
8 Ziekenfondsraad. Verloskundige indicatielijst 1987: final report of the working party to adjust the Klootermanlist (WBK). Amstelveen: Ziekenfondstaad, 1987.
9 Acheson L S, Harris S E, Zyzanski S J. Patient selection and outcomes for out-of-hospital births in one family practice. J Fam Pract 1990;31:128-36.
10 Cunningham D J. Experiences of Australian mothers who gave birth either at home, or in hospital labour wards. Soc Sci Med 1993;36:473-83.

Vertė Rasa Bačiulienė

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“