Tyrimų rezultatai: gimdymai namuose ir ligoninėje

Jūs esate čia: Gimtis » Gimdymas » Namuose » Tyrimų rezultatai: gimdymai namuose ir ligoninėje

Akademiniai palyginamųjų tyrimų rezultatai apie gimdymus namuose ir ligoninėje (2005 m.)

2005 metų liepos 18 dienos BRITŲ MEDICINOS ŽURNALO (BRITISH MEDICAL JOURNAL) numeryje išspausdinta studija nurodo, kad "JAV planuoti gimdymai namuose žemos rizikos moterims yra susiję su panašiu saugumu ir mažesnėmis medicininėmis intervencijomis kaip ir žemos rizikos ligoninės gimdymai."

Kartu su laukiamais duomenimis apie daugiau kaip 5000 gimdymų, kuriuos 2000 metais priėmė Sertifikuotos profesionalios pribuvėjosd/akušerės Jungtinėse Amerikos Valstijose, tai yra PLAČIAUSIA TOS RŪŠIES studija. Šalia to, kad planuoti gimdymai namuose yra saugūs, studija iliustruoja, kad ne-ligoninės gimdymai veda prie mažesnių medicininių ir technologinių intervencijų, įprastų ligoninėse.
Pavyzdžiui, cezario pjūvių, kurių prisireikė užbaigti gimdymą namuose, vidurkis buvo 3,7% palyginus su daugiau kaip 24% JAV ligoninėse imant visus gimdymus 2000 metais (ir virš 28% 2003). Elektroninė vaisiaus apžiūra, gimdymo sukėlimas, gimdymo skatinimas - visų šių atvejų gimdymuose namie pasitaikė mažiau nei 10%, lyginant su 84%, 21% ir 18% JAV ligoninių gimdymuose. Visos minėtos intervencijos yra rizikingos ir motinoms, ir kūdikiams, be to jos yra nereikalingos didžiajai daugumai sveikų moterų.

Šitoje studijoje nurodoma, kad tik 2,1% gimdžiusių namuose moterų prisireikė epiziotomijos lyginant su 30% moterų, gimdžiusių vaginaliai JAV ligoninėse. Nauja Amerikos medicinos asociacijos žurnalo (Journal of the American Medical Association) studija rodo, kad rutininė epiziotomija NEDUODA JOKIOS NAUDOS, bet ŽALOJA moterį.
Johnson, Kenneth C., Daviss, Betty-Anne "Outcomes of planned home births with certified professional midwives: large prospective study in North America", BMJ 2005;330:1416 (18 June 2005), doi:10.1136/bmj.330.7505.1416, visas tekstas.

Po studijos pasirodymo sekė įvairūs komentarai. Keletas jų (bene labiausiai atspindinčių ir paaiškinančių nūdienos tikrovę ir Lietuvoje), jūsų dėmesiui.


Liūtų tyla

2005 liepos 9 d.
Marsden G. Wagner M.D., buvęs Pasaulinės sveikatos organizacijos Moters ir vaiko sveikatos departamento direktorius
123 Sherman Ave, Takoma Park. Maryland, 20912 USA

Kai išspausdinama studija su moksliškai pagrįstais įrodymais, nepalankiais klinikinės grupės pozicijai, klinikų atstovai reaguoja dviem būdais: ignoruoja studiją ir mano, kad užmerksi akis ir praeis; "kankina" duomenis tol, kol duomenys ima "tvirtinti" tai, ką jie nori pasakyti.

Verta apžvelgti tuos, kas vertina ir kas nevertina duomenų Johnson ir Daviss studijoje apie planuotus gimdymus namuose. Plačiausią atsiliepimų grupę sudaro pribuvėjos ir kiti demedikalizuoto gimdymo šalininkai. Šita grupė pripažista metodo puikumą, duomenų svarbą ir logiškumą, susijusį su esamu įrodymų svoriu. Kitą plačią atsiliepimų grupę sudaro bendrosios praktikos gydytojai, kai kurie jų iš esmės yra nusiteikę teigiamai pateiktų duomenų atžvilgiu, kiti tuo tarpu bando "kankinti" duomenis, kad pateisintų bėgimą nuo erezijos, kuri neatitinka tam tikrų medicininių nuostatų: "šita informacija nepakeis mano praktikos".

Toliau seka liūtų tyla: kodėl akušeriai-ginekologai neatsiliepia? Išskyrus vieną išimtį, daugiau nėra akušerių-ginekologų atsiliepimų apie studiją, kuri turi didžiulę reikšmę akušerinei praktikai. Ir vieno gydytojo, kuris galbūt yra akušeris, atsiliepimas. Jis atsisako palaikyti planuotus gimdymus namuose, netgi jeigu jie yra saugūs, dėl "pražūtingos teisinės sistemos". Bylos baimė yra daugelio akušerių dažnai naudojamas pasiteisinimas, kai tik susiduriama su kažkuo kas nėra akušeriui draugiškas dalykas toks, kaip gimdymai namuose (kurių jie nekontroliuoja ir negauna iš to naudos). Bet kai yra akušeriams draugiška intervencija, jie remia netgi gimdymo sukėlimą misoprostoliu ir net neužsimena apie bylas nežiūrint, kad yra buvę dešimtys bylų JAV po blogos gimdymo baigties gimdymą sukėlus misoprostoliu. (1,2,3)

Abejotina ar bus ginekologų-akušerių atsiliepimų į šitą studiją. Jie viliasi, kad ignoruojant, šita studija išnyks nepastebėta. Kita vertus, kai JAV pasirodė retrospektyvinė studija (4), kurioje nebuvo atskirti planuoti ir neplanuoti gimdymai namuose, nurodant, kad gimdymai namuose gali būti nesaugūs, Amerikos Akušerių ir ginekologų koledžas (AAKG) (American College of Obstetricians and Gynecologists) sekančią dieną po studijos pasirodymo išplatino spaudos pranešimą, cituodami minėtą studiją, kaipo nurodančią gimdymų namuose pavojingumą. Prieš daugelį metų AAKG skelbė nuomonę (be jokių nuorodų į literatūrą), kad gimdymai namuose nėra saugūs, nuomonę, kuri siekė uždrausti moterims teisėtą pasirinkimą kur gimdyti, ir staiga AAKG puolė cituoti nekorektišką studiją. Po dabartinės išskirtinės Johnson ir Daviss studijos apie gimdymų namuose saugumą belieka tikėtis AAKG tylos.
Vienas studijos vertintojas klausia kaip greitai šitos studijos duomenys paveiks motinystės saugos sistemą, primindamas kokiu greičiu Hannah apžvalgos duomenys (5) pakeitė požiūrį į gimdymą sėdmenine pirmeiga. Bet chirurginiai sėdmeninės pirmeigos gimdymai yra akušeriams draugiški, o planuoti gimdymai namuose ne, rimtai keliantys grėsmę, kaip Johnson-Daviss studija, tokiose šalyse kaip JAV, kur organizuoti akušeriai-ginekologai yra didžiausia kliūtis gimdymų demedikalizacijai ir humanizavimui.
 

1) Wagner M Adverse events following misoprostol induction of labor, Midwifery Today, 2004; 71: 9 - 12
2. Medwatch: the FDA Medical Products Reporting Program  Druginfo@cder.fda.gov
3. Searle Pharmaceutical Co., Searle Drug Experience Reports
4) Pang J et al, "Outcomes of Planned Home births in Washington State: 1989 - 1996" Gynecology and Obstetrics, 100(2) 253-59, 2002
5) Hannah ME et al, Planned cesarean section versus planned vaginal birth for breech presentation at term: A randomized multi-center trial. Lancet 356 (9239), 1375-83, 2000

 

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“