Gimdymai vandenyje

Jūs esate čia: Gimtis » Gimdymas » Vandenyje » Gimdymai vandenyje

Gimdymai vandenyje

2600 gimdymų vandenyje patirtis, apimanti gimdymo sėdynine pirmeiga ir dvynukų gimimo atvejus

gyd. Herman Ponette
 

Gimdymo vandenyje nauda motinai

1. Vanduo veikia atpalaiduojančiai, tad sąrėmiai būna švelnesni, lengvesni, greičiau praeina sąrėmių periodas.
2. Skausmo pojūtis tampa žymiai švelnesnis: skausmas patiriamas kitaip - jis pasklinda po visą kūną, be to, vandens šiluma padeda nesusikoncentruoti ties skausmo pojūčiu.
3. Gimdymo patirtis įgauna teigiamą atspalvį, nes moteris aktyviai dalyvauja vaiko gimime, vykstančiame nesumedicinintoje, jaukioje, ramioje aplinkoje.
4. Po gimdymo motinos daug greičiau atsigauna, nes gimdymas vyksta natūraliai, retai taikomos medicininės intervencijos priemonės. Praėjus šešioms savaitėms po gimdymo aptinku žymiai mažiau gimdos kaklelio erozijos atvejų.
5. Sūrus vanduo minkština audinius, tad moterys rečiau patiria plyšimus (bei kirpimą), o pastarieji būna mažesni.
6. Visa vyksta sklandžiai, vengiant bereikalingo skubėjimo ir įtampos, tad moterys turi galimybę teigiamai ir sąmoningai išgyventi savo vaiko atėjimą.
 

Nauda kūdikiui

- Vandens aplinka padeda vaikui švelniai, pamažu ateiti į išorinį pasaulį ir žymiai sušvelnina traumuojantį gimdymo potyrį.
- Kūdikis nepatiria pavojingo šalutinio vaistų ir medicininės intervencijos poveikio.
 

Gimdymo vandenyje kontraindikacijos:


1. Darbo su gimdymais (tiek vandenyje, tiek sausumoje) patirties stoka ir nesugebėjimas gimimo metu laikytis ramiai ir kantriai.
2. Persitempusios, labai nervingos ir vandenyje blogai besijaučiančios gimdyvės.
3. Sąlygos, kuriomis neprieinamas švarus vanduo.
4. Bendras moters išsekimas gimdymo metu.
5. Silpstantis vaiko širdies plakimas.
6. Mekonijus vaisiaus vandenyse.
7. Skersinė vaiko padėtis.
8. Nepakankamai sklandi gimdymo eiga sėdyninės pirmeigos atveju.
9. Išvarymo periodas tęsiasi pernelyg ilgai, o progreso nėra.
10. Gausus nukraujavimas dėl tam tikrų priežasčių.
11. Placentos patologijos: placenta praevia, marginalis, solutio placentae.
12. Vaisiaus - motinos dubens neatitikimas.
13. Neišnešiotas kūdikis (jaunesnis nei 37 savaičių).
14. Motinos ligos: diabetas; širdies, plaučių, inkstų, kepenų ligos.
15. Pre-eklampsija.
16. Aids, hepatitas-B ir kitos užkrečiamos motinos ligos.
17. Moterys, kurioms dėl tam tikrų priežasčių reikalingas lašinimas į veną (intravenous prefusion).
18. Moterys, kurioms gimdymo metu reikia stiprių nuskausminančių vaistų.
19. Sunkios vaisiaus anomalijos.
20. Tikimybė, jog gims sunkus vaikas. Šiuo atveju didelė peties dystocia rizika.
 

Apibendrinant: visi atvejai, kuomet reikalingas intensyvus stebėjimas ir kitų ginekologijos metodų taikymas.
 

Prieš pakviečiant moterį į vandenį, svarbu:


1. Laikytis visų įprastų higienos procedūrų: vonia turi būti dezinfekuojama prieš pripildant ją švariu vandeniu, o moteris turi nusiprausti po dušu.
2. Įsitinkinti, jog gimdanti moteris patiria stiprius, 40s trunkančius ir kas 2-3 minutes pasikartojančius sąrėmius. Kai sąrėmiai dar nepasiekę reikiamo intensyvumo, rizikuojama, jog buvimas vonioje pailgins gimdymo procesą.
3. Patikrinti aplinkos temperatūrą, kad motina ir vaikas neperšaltų.
4. Patikrinti, ar vanduo yra tinkamos temperatūros, nes per šaltas vanduo:
- neturi atpalaiduojančio poveikio;
- sukelia naujagimiui šoką gimimo metu;
- naujagimiui tebebūnant po vandeniu, jam kyla noras kvėpuoti.
Pernelyg šiltas vanduo mažina sąrėmių stiprumą ir dažnumą.
5. Įsitikinti, jog kūdikis prieš tai buvo stebimas mažiausiai pusvalandį ir visi parodymai atitiko normos reikalavimus.
6. Užtikrinti, jog moters būklė nėra priskiriama kontraindikacijoms.
7. Įberti į vonios vandenį jūros druskos (mes naudojame specialią lyophilised jūros druską). Sūrus vanduo dezinfekuoja, be to jis geriau įsigeria į žmogaus audinius. Tarpvietės audiniai suminkštėja, todėl kirpimai (jei jie yra būtini) būna daug mažesni.
 

Kai gimdanti moteris yra vonioje:


1. Užtikrinkite, kad ji jaustųsi gerai bei patogiai ir niekuomet nebūtų palikta viena.
2. Suteikite galimybę pasirinkti patogią padėtį ir, jei reikia, patarkite.
3. Suteikite moteriai galimybę įlipti į vandenį ir iš jo išlipti, kada moteris to nori.
4. Net ir tuomet, kai moteris gimdo vandenyje, svarbu stebėti gimdymo eigą:
- galite apžiūrėti moterį vandenyje;
- galite vertinti sąrėmių kokybę;
- bet kuriuo metu galite stebėti vaisiaus širdies ritmą - tai yra visiškai paprasta turint vandeniui nepralaidų deptones.
 

Artėjant link tikrojo gimimo vandenyje

Dažnai atlieku trumpą, bet stiprų, artimiausios vaginos dalies ir tarpvietės masažą, kad labiau atsipalaiduotų šios srities audiniai. Tokiomis sąlygomis vaiko galvutė juda ramiau ir lėčiau, o audiniams pakanka laiko maksimaliai išsitempti. Taip pat stebiu, ar moteriai reikalingas kirpimas (episiotomy). Vietinį nuskausminimą galima atlikti ir vandenyje. Į reikiamą tašką nukreiptas apšvietimas ir permatoma vonia užtikrina gerą tarpvietės srities matomumą. Be abejo, prilaikau tarpvietę užgimstant galvutei. Galvutei užgimus švelniai padedu gimti kūneliui; kartais tenka sulaukti kitos stangos. Situacija, kuomet gimsta tik galvutė, kūdikiui nėra pavojinga, jei neužtrunka pernelyg ilgai. Niekuomet nelaukiu ilgiau, nei dvi stangos.

Viso proceso metu rankomis dirbu kiek galėdamas švelniau. Kai virkštelė laisvai apsivijusi vaiko kaklą, aš paprasčiausiai permetu ją per galvytę ir gimdymas tęsiasi, kaip įprasta. Kai virkštelė laiko užveržusi vaiko kaklą, elgiuosi taip, kaip ir gimdymo sausumoje metu - užspaudžiu ir nukerpu virkštelę čia pat vandenyje. Gimus vaikeliui po keleto sekundžių (iki vienos minutės) lėtai iškeliu jį į vandens paviršių. Laikas, kurį leidžiu kūdikiui būti po vandeniu, priklauso nuo vaiko reakcijos. Kai kurie naujagimiai daug juda ir jau po kelių sekundžių nori, kad juos iškeltų iš vandens. Kiti būna labiau atsipalaidavę, netgi atveria akis ir dairosi aplinkui. Jie gali išbūti vandenyje ir visą minutę. Vis dėl to svarbu atskirti, kuomet vaikas yra "atsipalaidavęs" ir kuomet per mažas jo raumenų tonusas, nes pastarajam tuojau pat prireikia deguonies. Nematau priežasties siekti vaiko laikymo vandenyje "rekordo". Mano manymu tai visiškai nenaudinga. Svarbu stengtis, kad gimimas būtų kuo mažesnė trauma. Pernelyg ilgai laikydami naujagimį po vandeniu sukeliame jam bereikalingą stresą.

Iškelto į paviršių vaiko galvutė turi būti laikoma virš vandens, kad pradėjęs kvėpuoti jis neįkvėptų vandens. Vaiko kūnelį patartina laikyti vandenyje, kad apsaugotume jį nuo atšalimo. Kai gimęs vaikelis dar yra po vandeniu kviečiame moterį savo rankomis iškelti jį į paviršių… Tai tokia nepakartojama akimirka. Kol motina ir kūdikis susipažįsta, mes padedame jam pradėti kvėpuoti - išvalome gleives iš nosies ir burnos. Vandenyje gimusių kūdikių oda paprastai ilgiau išlieka melsvos spalvos, nes perėjimas prie autonominės kraujo apytakos vyksta šiek tiek ilgiau. Taip yra todėl, kad tarpininkaujant vandeniui adaptacija naujoje aplinkoje yra lėtesnė ir švelnesnė. Daugmaž po keturių minučių virkštelė yra užspaudžiama ir nukerpama. Jei motinos kraujo rezusas yra neigiamas, pageidautina tai padaryti nedelsiant. Virkštelė nukerpama greičiau ir tuo atveju, kai ji yra palyginus trumpa. Dėl tokio atvejo tikimybės svarbu, kad vandens gylis neviršytų dviejų pėdų (60 cm). Po kiek laiko moteriai padedama išlipti iš vandens ir pereiti ant apžiūrai skirto stalo. Pageidautina, kad placentos užgimimas įvyktų ant apžiūros stalo, o ne vandenyje. Tokiomis sąlygomis lengviau įvertinti prarasto kraujo kiekį, be to mažesnė post partum su kraujavimo dėl atonic uterus rizika. Vis dėlto ne visuomet pavyksta išvengti placentos gimimo vandenyje. Tokiu atveju niekuomet neteko patirti komplikacijų.

Gimdant vandenyje infekcijos atvejai nėra dažnesni. Motina ir vaikas yra sveiki individai, turintys normalią imuninę sistemą. Jei leidžiame gamtai atlikti, kas priklauso ir imamės visų aukščiau išvardintų atsargumo priemonių, nei motinai nei vaikui neiškyla papildomų pavojų.

Be abejo, nedidelės komplikacijos (pavyzdžiui, apsivijusi virkštelė, šiek tiek mekonijaus vaisiaus vandenyse, nedidelė peties dystocia) sukelia didelį stresą vandeny gimusiam naujagimiui. Jis turi būti kuo greičiau iškeltas į paviršių, nes jam anksčiau prireikia įkvėpti oro. Jei į vandenį patenka kraujo, gleivių ar išmatų, naudoju paprastą, bet efektyvią išsiurbimo sistemą.
 

Atvejai, kada leidžiu moteriai išlipti iš vandens:


1. Prasta fizinė ir/arba bendra psichologinė savijauta (svaigulys, pykinimas, pernelyg stiprus skausmas).
2. Staigus ir nenormaliai gausus nukraujavimas.
3. Staigus ir nenormalus vaisiaus širdies plakimo sulėtėjimas.
4. Nenormaliai:
- lėtas kaklelio atsivėrimas;
- lėtas galvutės judėjimas pro dubens kaulus;
- ilgas galvutės užgimimo laikas (1 - 1.5 valandos).
5. Sąrėmiai retėja ir silpnėja net tuomet, kai gimdymo veiklą bandoma atnaujinti oksitocino IM pagalba.
6. Kai įvyksta vaiko peties distocia, palaukus keletą sekundžių ilgiau nei įprasta, moteriai padedama išlipti iš vandens.
 

Gimdymas sėdynine pirmeiga, dvynukų gimimas

Lig šiol vandenyje teko priimti 30 gimdymų sėdynine pirmeiga ir šešias dvynukų poras. Tokių gimdymų ėmiausi turėdamas vienerių metų darbo patirtį. Visais atvejais sąrėmiai prasidėjo savaime, nė karto neteko jų skatinti ar optimizuoti. Visos moterys buvo tokios, iš kurių galėjau tikėtis, kad gimdymo proceso metu jos išlaikys ramybę, bendradarbiaus ir bus susikaupusios. Net ir nedidelė problema, kuomet pasitelkiama medicininė intervencija, yra kliūtis gimdyti vandenyje. Visuomet, o ypač sėdyninės pirmeigos atvejais, svarbu būti tikram, jog gimstanti galvutė nesusidurs su kliūtimis. Todėl paskutinėmis nėštumo dienomis būtina atlikti tikslius radio-pelvic matavimus ir teisingai juos interpretuoti. Povandeninis gimdymas sėdynine pirmeiga turi vieną didelį privalumą: užgimęs vaiko kūnelis plūduriuoja palaikomas vandens. Taigi, neprireikia pavojingų manipuliacijų, kad sklandžiai užgimtų galvutė. Logiška, jog sėkmingo gimdymo vandenyje tikimybė sumažėja, jei pirmiau gimsta kojytės.

Norint priimti vandenyje dvynukus, svarbu įsidėmėti, jog naujagimiai neturėtų būti jaunesni kaip 37 savaičių, o laikas tarp pirmo ir antro kūdikio gimimų neturėtų viršyti dešimties minučių. Kai antrojo vaikelio gimimo tenka laukti ilgiau, padedu mamai pakilti ir pereiti ant gimdymo stalo.

Nepriiminėkite gimdymų sėdynine pirmeiga ir dvynukų, jei šioje srityje jums trūksta patirties. Tokie gimdymai turi vykti optimaliomis sąlygomis, saugioje aplinkoje. Tai reiškia:
1. Kai ligoninėje yra pakankamai kvalifikuotų darbuotojų.
2. Kur geras gimdymo vietos matomumas (šviesa ir permatoma gimdymo vonia).
3. Kur galima profesionaliai įvertinti gimdymo eigą ir vaisiaus būklę.

Esu patyręs gimdymo vandenyje specialistas, todėl galiu tiksliai pasakyti, jog mano atliekamų Cezario pjūvių skaičius sumažėjo per pusę (nuo 12% iki 6%), o naujagimių mirtingumas yra daug mažesnis už vidutinį naujagimių mirtingumą šalyje (1 iš 1000). Tai mane dar labiau įtikina šio metodo efektyvumu.

Tikrasis akušerijos ir ginekologijos menas yra pajusti, kuriuo momentu jau reikia pasitelkti klasikines medicininės intervencijos priemones. Svarbu sukurti idealią pusiausvyrą tarp to, ką gali atlikti gamta, ir medicininio įsikišimo.
 

Dėkoju,
gyd. Herman Ponette

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“