Vandens vaikai

Jūs esate čia: Gimtis » Gimdymas » Vandenyje » Vandens vaikai

Vandens vaikai

Kiekvienas gimimas sudėtingas ir nepakartojamas. Kūdikio atėjimas į pasaulį - pirmas ilgas emocinis ir fizinis šokas. Maskvos klubas "Sveika šeima" skelbia idėją: gimdymas vandenyje - labiausiai palankus moteriai ir kūdikiui. Tai nėra naujovė. Senovėje gimdymas vandenyje buvo privilegija, tik taip gimdavo faraonai ir žyniai.

Gimdamas šiltame (+36° /+37° C) vandenyje kūdikis patenka beveik į tokią pat aplinką, kokioje jis buvo įsčiose, nepatiria gravitacinio šoko, mažiau energijos sunaudoja kūnui sušildyti ir daugiau jos gali skirti smegenų veiklai.

Gimstant įprastomis sąlygomis dalis energijos sunaudojama gravitacijos poveikiui sumažinti, dalis - pastoviai kūno temperatūrai palaikyti. Kai kūdikis gimsta vėsesnėje aplinkoje, deguonis sunaudojama 3-4 kartus daugiau, o kai jo trūksta, žūva dalis nervinių ląstelių.

Vandenyje reikia mažiau deguonies homeostazei palaikyti, todėl daugiau jo tenka svarbiems gyvybiniams organams, ypač smegenims, kepenims ir inkstams.

Gimusio vandenyje kūdikio smegenys ir fiziologinės sistemos vystosi gerokai intensyviau. Pvz., vaikščioti vandens vaikai pradeda anksčiau ne tik dėl stipresnių raumenų, bet ir dėl to, kad anksčiau subręsta jų smegenys, vadovaujančios toms sudėtingoms funkcijoms ir kontroliuojančioms jas. (Sondra Rej. Idealnoje roždenije. 1985, New York)

Tačiau gimimas ne vien fiziologinis aktas. Jam reikalingas ne tik abiejų tėvų fizinis ir dvasinis pasirengimas, bet ir į pasaulį ateinančio mažylio ruošimas naujam gyvenimui. Kūdikiui ypač svarbu jausti, kad jis mylimas ir laukiams, kad jo sutikimui ruošiamasi. Tėvai kalbasi su būsimu vaiku, kartu klausosi muzikos, keliauja. Mama treniruojasi, ji stiprina ne tik savo organizmą, bet ir vaisių pratina prie fizinių krūvių. Plaukiodama (o plaukioti ji gali iki paskutinių nėštumo minučių), grūdindamasi šaltu vandeniu, ji grūdina ir savo kūdikį. Nardydama ji patiria deguonies trūkumą, sulaikydama kvėpavimą ir vaisių pratina kurį laiką apsieiti be deguonies.

Šitaip gimę vaikai nebijo vandens, jie puikiai nardo, gali ilgam sulaikyti kvėpavimą.

Kiekviena moteris prieš gimdymą žino savo vaisiaus padėtį, savo organizmo ypatumus ir, jei nebūtina chirurginė pagalba, ji gali gimdyti vandenyje. Tam pakanka vonios ar net vaikiško baseinėlio. Moteris pati pasirenka malonią vandens temperatūrą, patogią pozą. Gimdyti jai padeda šalia easantis vyras ar partneris ir dvasinės akušerės - moterys, pačios gimdžiusios vandenyje ir pasirengusios priimti kūdikį. Vanduo raminančiai veikia motiną, jos raumenys geriau atsipalaiduoja, sąrėmiai dažnesni, bet ne tokie skausmingi. Jei moteriai gimdant sunku atsipalaiduoti, padeda vyras, glostydamas, bučiuodamas, kalbėdaams malonius žodžius jai ir gimstančiam kūdikiui.

Vandenyje gimsta ir mažyliai, einantys į pasaulį kojomis ar sėdmenimis.

Gimęs kūdikis keletą minučių plaukioja po vandeniu (tol, kol pulsuoja virkštelė). Čia jis jaučiasi saugiai, atsimerkia, smalsiai tyrinėja aplinką ir pirmąkart nusišypso. Mylintis tėtis iškelia jį iš vandens ir išsiurbia vandenį iš nosies. Iškart po pirmo įkvėpimo mama priglaudžia mažylį prie krūtinės - naujagimis išgirsta jos širdies plakimą. Kūdikis pačiulpia krūtį ir visas jo ir mamos nuovargis, skausmas užsimiršta. Abu nurimsta, jų organizmuose nustoja skirtis adrenalinas (A-hormonas, susidarantis stipriai susijaudinus). Jei tik ką gimęs kūdikis atitraukiamas nuo motinos, stresas neatslūgsta ir adrenalinas skiriasi toliau.

Be to, čiulpimas skatina pieno liaukų veiklą, gimdos susitraukimus ir tuo pačiu pagreitina placentos atsiskyrimą.

Kai nustoja pulsuoti visa virkštelė (maždaug po 15-20 minučių) ji rūpestingai perrišama ir nukerpama. Dažnai virkštelė nekerpama tol, kol gims placenta.

Vandens vaikai rečiau patiria gimdymo traumas, be to, jie geriau vystosi. Maskviečio Igorio Čarkovskio (tarptautinės asociacijos W.A.T.E.R. - World Aquaculture Association for Therapy, Ecology and Research prezidentas, Kalifornijos universiteto garbės daktaras, jau 40 metų propaguoja gimdymą vandenyje ir gydymą vandeniu) eksperimentai parodė, kad vandens vaikai savarankiški, neagresyvūs ir protingi. Jie rečiau serga, puikiai miega, lengviau prisitaiko karštyje ir šaltyje, yra labai aktyvūs ir išradingi.
PASAULYJE

Pirmieji bandymai gimdyti vandenyje užfiksuoti 1960 m. Rusijoje. Septintajame dešimtmetyje Prancūzijoje gimdymus vandenyje pradėjo priiminėti gydytojas Mišelis Odenas. 1981 m. Australijoje Estella Mayers įkūrė "Rainbow Dolphin Centre". Čia tiriami žmonių ir delfinų kontaktai bei gimdymai vandenyje. Taip pat ir su delfinais. Tokias idėjas puoselėja ir Naujojoje Zelandijoje esantis centras "Golden Egg Project".

Angliją "vandeninė žinia" pasiekė gydytojo M. Odeno, kuris tuo metu praktikavo Prancūzijoje (dabar jis dirba Anglijoje), ir I. Čarkovskio (dirbusio su Ž. Majoliu Prancūzijoje) dėka. 1986 m. Anglijoje įkuriamas centras "Birthplace", renkantis visas žinias apie gimdymus vandenyje.

"Active Birth Centre" Londone propaguoja natūralų ir "vandeninį" gimdymą, gamina specialius nešiojamus ir stacionarius baseinus. Maidstone Hospital 5% moterų gimdo vandenyje.

Amerikoje aktyviai veikia Oregono "Waterbirth Centre". Čia dirba tėvai, akušerės ir centro lektoriai. Šeimos gali nusipirkti ar išsinuomoti baseiną gimdymui. Ilgiausiai, nuo 1985 m., tuo užsiima gyd. M. Rozentalis savo "Šeimyninio gimdymo centre". Jo žodžiais, pusė moterų, ateinančių į jo centrą, gimdo vandenyje.

Tokie gimdymai praktikuojami Belgijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Italijoje ir kitose Europos šalyse.

Parengė Jurga Švedienė

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“