Ultragarsas

Jūs esate čia: Gimtis » Nėštumas » Ultragarsas

Ar tikrai nežalingas ultragarsinis tyrimas (besivystanti istorija)

Išversta ir sutrumpinta iš mokslinės apžvalgos:
"Quantification of risk from fetal exposure to diagnostic ultrasound",
Charles C. Church, Morton W. Miller,
University of Mississippi and University of Rochester, USA, 2006.

Santraukos autorė ir vertėja Rūta Aldonytė

Biomedicinoje naudojamas ultragarsas kelia grėsmę pacientams dvejopai: terminiu (temperatūra) ir neterminiu (mechaniniu) būdu. Šiuo metu turimų įrodymų? nepakanka teigti, kad akušerinis ultragarsas sukelia grėsmingus reiškinius vaisiui dėl temperatūrinio efekto. Taigi, nors temperatūriniai svyravimai stebimi, jų žala neįrodyta. Na, o mechaninis pažeidimas kyla tuose audiniuose, kur yra susikaupę dujų, todėl vaisiaus audiniai, kurie paprastai neturi dujų sankaupų, dažniausiai išlieka nepažeisti. Dar yra trečias, akustinis ultragarso poveikis, kuris iššaukia padidėjusį vaisiaus judrumą tyrimo metu (juk vaikiukai nejuda taip nuolat, o tik apžiūrint echoskopu). Taip pat akustinis signalas skatina kaulėjimą, bet abu šie efektai (tiek kaulėjimo stimuliacija, tiek judrumo skatinimas) nelaikomi pavojingais. Teoriškai akustinis signalas nutraukia vykstantį per membranas transportą, bet dar neįrodyta, kad toks koks jis naudojamas akušerijoje ultragarsas tiesiogiai pakenktų vaisiui.

Kaip ir visur, taip ir ultragarso naudojime labai svarbu kiekis. FDA (Maisto ir Vaistų Administracija, JAV) yra nustačiusi ribas akušerijoje naudojamo ultragarso intensyvumui ir kiekiui, ir aukščiau paminėti efektai yra nepavojingi, jei tos ribos neviršijamos. JAV FDA nustato Mechaninį Indeksą (MI) ir Temperatūrinį indeksą (TI), kurie ir apsprendžia maksimalų leidžiamą ultragarso intensyvumą. Įdomu, ar lietuviai turi nusistatę kokias nors saugumo ribas ir koeficientus?

Mokslinėse laboratorijose randami terminio pažeidimo įrodymai, ir jie ne tokie jau nekalti. Tiesiog, trūksta duomenų surinktų klinikoje. Ir tai gali užtrukti dar ilgai. Visgi reiktų žinoti, kad ir akušerinėmis dozėmis naudojamas ultragarsas įkaitina vaisiaus audinius. Įkaitimo stiprumas didėja proporcingai priklausomai nuo to, kokia echoskopija atliekama. Temperatūra didėja pradedant paprasta, ir baigiant doplerine, spalvota ir spektrine doplerine echoskopijomis ir taip pat didinant tyrimo laiką tame pačiame taške.

Žodžiu, kuo „mandresnė“ (ir kaip čia tada džiaugtis veiduko nuotraukomis 3D echoskope) echoskopija ir kuo ilgiau daviklis užlaikomas viename taške, tuo labiau kaista vaisiaus audiniai. Kaitimas taip pat yra intensyvesnis šalia kaulų, todėl kuo vėlesniame nėštumo laike, t.y. kuo didesnį vaisių (jame bus daugiau kaulėjančių audinių), apžiūrime, tuo labiau perikauliniai audiniai kaista. Studijos atliktos su gyvuliukais parodė, kad šalutiniai audinių įkaitimo reiškiniai gali pasireikšti bet kuriame gestaciniame periode, bet pačios sunkiausios pasekmės, kai kūnelis kaitinamas organogenezės metu.

Ir nors šie duomenys negali būti tiesiogiai perkeliami žmogui, vis dėlto ir kiti žmogaus organizme pasitaikantys karščiavimo epizodai „sufleruoja“ panašiai. Rizika, kad vaisius bus pažeistas dėl pakilusios temperatūros niekada nėra lygi nuliui. Pavyzdžiui, apsigimimų rizikos padidėjimas dėl temperatūros padidėjimo 1°C yra 0.004% smulkioms anomalijoms ir 0.048% didelėms. Rizika didėja linijiškai, kai ilginamas tyrimo laikas, bet ir eksponentiškai – kai didinamas ultragarso intensyvumas, t.y. didėja audinių temperatūra. Kartu reikia pasakyti, kad motinos karščiavimas ir kiti galimi kaitimo šaltiniai (pvz. gyvenimas karštame klimate) irgi prisideda prie apsigimimų rizikos didėjimo.

Apibendrinant: naudojant ultragarsą akušerijoje ir siekiant užtikrinti vaisiaus saugumą svarbiausia laikytis ALARA pricipo. Pastarasis sumanytas todėl, kad joks gydytojas neskaičiuos intensyvumo (MI ar TI) ir ekspozicijos laiko tyrimo metu. Gydytojai bando išgauti jiems reikalingą medicininę informaciją. Bet kartu jie privalo prisiimti atsakomybę už tyrimo saugumą. Taigi, ALARA reiškia „As Low As Reasonably Achievable“ arba – „naudoti kiek įmanoma mažiau ultragarso“, lietuviškai. Ir netgi tada rizika nebus nulinė. Todėl tiek tiriantis gydytojas, tiek tyrimo pageidaujančios mamos privalo to nepamiršti. Istorija apie echoskopijos grėsmes tik prasideda…
 

2006
 

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“