Mūzų rūpestis

Jūs esate čia: Gimtis » Nėštumas » Normalus » Mūzų rūpestis

Gimties mokytoja Jurga Švedienė
Mūzų rūpestis


Kūrimosi laikas sutampa su pirmu trimestru ir tuo metu būsimas žmogus pereina angeliškas metamorfozes. Šiuo laikotarpiu jis labiausiai pažeidžiamas, jo nesaugo placenta, mama dar nesijaučia pilna. Kol gyvybė dar neturi stiprios apsaugos, saugojančios gamtos jėgos yra labai aktyvios. Tai, kas tinka vaisiui nuo 14 sav., netinka gemalui. Jam nereikia tiek daug kalorijų, statybinių elementų, vitaminų, kiek jų reikia jau augančiam vaisiui.

Gemalėlio gyvenimas labai subtilus. Per neįtikėtinai trumpą laiką jis turi sukurti visus savo organus - be klaidų, be skubos... Kiekviena diena po pradėjimo lemtinga ir mistiška. Kas akimirką, be pertraukos, gamta lipdo kūną, stengdamasi kuo tobuliau jį sukuri, kad siela galėtų save išreikšti.

Po daugkartinio ląstelių dalijimosi, kai jų darinys tampa panašus į gervuogę, mažasis gemalas prisiglaudžia prie motinos įsčių sienos, ir visomis gyvybinėmis jėgomis įsiskverbia į jos kraujotaką. Tai žydėjimo laikas, kai užsimezga pirmieji ryšiai ir pirmoji vaikiška meilė.

15-17 dienomis kuriasi kraujo indai, o dar po kelių dienų suplaka širdis.

Apie 22-ą dieną iš primityvių nervinių ląstelių formuojasi nervinis vamzdelis, kuris vėliau išsivystys į galvos ir stuburo smegenis.
24-ą dieną atsiranda akys, po kelių dienų jau matosi rankų gauburėliai ir būsimų kojų užuomazgos. Apie 30-ą dieną prasideda vidinių organų - plaučių ir žarnyno - formavimasis. Nuostabiai tikslingas ir darnus vyksmas, neaprėpiamas savo didybe. Vis naujai besikuriančios organizmo sistemos sąveikauja viena su kita, papildo ir iš karto yra panaudojamos. Ankstyvi išgyvenimai atsiliepia tolesniam kūdikio brendimui ir tobulėjimui.

Nėštumo negalavimas: natūrali apsauga nuo vystymosi trūkumų

Gamta sukūrė mechanizmą, kuris apsaugo gemalėlį nuo vystymosi ir sklaidos defektų. Jis turi daug vardų: rytinis silpnumas, ankstyvoji nėštumo toksikozė, apgaulingas blogavimas, nėštumo atsakas. Nėštumo negalavimai (Nn) apima visą spektrą pojūčių bei simptomų: nenoras valgyti, vėmulys, šleikštulys, silpnumas. Erzina aromatai, kvepalai tampa atgrasūs, bjauru įlipti į troleibusą, pilna žmonių kūnų kvapo. Gali keistis muzikinis skonis, sunku darosi skaityti, norisi atsiriboti nuo savų ir svetimų, užsidaryti į kiaukutą ir ilsėtis. Mėgstami gardėsiai tampa nebemieli ir atidedami geresniems laikams. Moteris nenori valgyti, gerti, jai darosi bloga, vien žvilgtelėjus į maistą. Ir tokie pojūčiai tęsiasi veik iki 12-14 sav. Organizmas nepriima jokių maistinių medžiagų, kurios galėtų trikdyti gemalėlio vystymasį. Kai moteris supyksta ar susierzina, ji jaučiasi dar prasčiau. Geriausia apsauga, jei mama atsisakys tų maistų, gėrimų ir veiksmų, sukeliančių nemalonius ar net bjaurius pojūčius. Tik ji viena gali apsaugoti savo augantį vaiką nuo pavojaus iš aplinkos.

Kaip suprasti nėštumo negalavimą?

Kai tik jaučiamės negerai, norime tą pojūtį slopinti. Moderni medicina stengiasi panaikinti simptomus ir kartais apsirinka. Ankstyvaisiais 1960 metais daugelis Europos moterų gėrė vaistą thalidomidą, norėdamos sumažinti pykinimą ankstyvojo nėštumo metu. Vaikai gimė su deformuotomis galūnėmis ar visai be jų, nors buvo užtikrinta, kad vaistas nepavojingas. Liūdna ironija, moterys stengėsi nuslopinti kaip tik tą mechanizmą, kuris pats savaime saugo vaiką nuo apsigimimų.

Mūšio su pykinimu lauke būta praradimų. Ankstyvaisiais amžiais JAV ir Europoje Nn apibūdino kaip "nėštumo refleksą". Gydytojai, žvelgdami į tą refleksą kaip į įkyrų negalavimą, stengėsi jį "apvaldyti" vokaliniais pratimais, dėlėmis ir gimdos kaklelio pravėrinėjimu. Balso treniruotės jokios žalos nedarė, bet kaklelio lietimas sukėlė infekcijas ir gręsiančius persileidimus.

Dvidešimtame amžiuje, suklestėjus psichoanalizei, psichiatrai pradėjo kaltinti moteris dėl Nn ir priskyrė šį simptomą moteriškoms neurozėms. "Autoritetingos" to laikotarpio psichiatrų išvados:

1. Moters nenoras nešioti kūdikį, pasąmoninis jo nemylėjimas sukelia stiprų pykinimą.
2. Ilgalaikis vėmimas tai lyg oralinis abortas, moteriškumo neigimas ir ambivalencija.

Buvo manoma, kad Nn būdingas nebrandžioms, isteriškoms, perdėtai prisirišusioms prie savo motinų moterims. Kai kada toksikozė būdavo tokia sunki, kad moteris guldydavo į ligoninę. Jos buvo atskiriamos nuo šeimos ir draugų, ir tarpuose tarp blogavimų pasakojo savo gyvenimus, ieškojo ryšio tarp vėmimo ir kaltės jausmo. "Kokio nėštumo aspekto jūs nesuvirškinate?" - tai buvo įprastas psichiatro klausimas. Nesusipratimas, bet Nn buvo priskirtas psichosomatinėms ligoms ir tai dar labiau jaudino moteris. Jos jautėsi kaltos, kad bloguoja ir su "kažkuo" nesusitvarko.

Nn būdingi visoms moterims, nepriklausomai nuo rasės, gyvenamos vietos ar išsilavinimo. Aborigenų bendruomenėse tai ženklas, kad moteris turi pradėti laikytis tam tikrų tabu: maisto, seksualinių santykių, nesiimti sunkių darbų.

Pasitikėkime nėštumo negalavimais

Nn apsaugo kūdikį nuo mamos maiste esančių natūralių augalų ir bakterijų toksinų, galinčių sukelti persileidimą ar sklaidos defektus. Nn kaip ir kitos fiziologinės savybės evoliucionavo tūkstantmečius, kai mūsų protėviai dar medžiojo ir rinko laukinius augalus. Aplinka pasikeitė, bet apsauga išliko. Kiekvienas vyksmas gamtoje yra reikalingas ir kažkam skirtas. Augalai negali skristi, bėgti ar slėptis nuo gyvūnų, kurie juos valgo. Todėl jie gamina toksinus ir taip atbaido gyvius. Teratogenai yra ir gyvulinės kilmės produktuose, nes bakterijos, besidaugindamos mėsoje, išskiria kenksmingas medžiagas. Daugelį metų gyvename simbiozėje su įvairiais mikroorganizmais, augalais bei gyvūnais. Žmogus įgyja atsparumą daugeliui toksinų mažomis dozėmis.

Kodėl valgome ir neapsinuodijame?

Visos augalų dalys - stiebas, lapai, žiedas, vaisiai , sėklos ir t.t. - turi savyje veiklių kenksmingų medžiagų. Gyvūnų, tame tarpe ir žmogaus, kūnas gamina specifinius baltymus, "detoksinius enzimus", kurie skaldo toksinus mūsų kūne ir paverčia juos nekenksmingomi medžiagomis. Tuos baltymus gamina daugelis organizmo audinių. Kūno sugebėjimas sintetinti šiuos baltymus nėra beribis, todėl žmogus gali toleruoti tik nedideles kenksmingų medžiagų dozes. Tai, kas nekenksminga suaugusiam žmogui, gali būti lemtinga mažam.

Žmonės klausia: "Vaje, tai reiškia, kad negalima valgyti daug daržovių? O kaip brokoliai? Ar pomidorai?" Jei besilaukianti moteris nejaučia ypatingų negalavimų, ji gali mėgautis ir vaisiais, ir įvairiomis daržovėmis. Augalai neatskiriama mūsų būties dalis, ir per tūkstantmečius mes prisitaikėme prie jų.

Kaip sau padėti?

Jei Nn apsaugo būsimą kūdikį nuo žalingų veiksnių, mes neturėtume slopinti šio mechanizmo. Kita vertus, pykinimą, vėmimą ar kitą labai nemalonų pojūtį galima sumažinti natūraliai. Mes nevalgome karčių ir aitrių daiktų, nes tai nėra skanu. Viskas, kas kartu, turi savy toksiškų medžiagų, o mes kartumą maskuojame saldumu. Mūsų skonio ir uoslės receptoriai atbuko ir taip mes pasimetame tarp reikalingų ir kenksmingų produktų. Nn neapsaugo kūdikio nuo genetinių anomalijų, bet mažina sklaidos defektų tikimybę (akių, kojų, ausų, genitalijų, kepenų ir kitų organų problemos). Kai moteris supranta, kam jai skirtas toks sunkus išbandymas, ji gali sąmoningai keisti savo dietą ir net gyvenimo būdą.

Trumpas sąrašėlis, ką geriau valgyti per pirmą trimestrą:

Vaisius, vaisių sultis, pieną, jogurtą, pieno produktus su vaisių pagardais, įvairias sėklas (saulėgražų, sezamo, moliūgų), žiedų arbatas, neskaldytų grūdų duoną, virtus kiaušinius, šviežią virtą mėsą, žuvį.

Kitas sąrašėlis, ką valgyti mažais kiekiais:
Nekarčias daržoves, morkas, pomidorus, pupas, žirnius, įvairius aliejus, "pakeistus" skanėstus, gaminamus iš karčių ar aitrių augalų, pvz.: šokolado, vanilės, mėtos, imbiero.

Ko nevertėtų valgyti per pirmą trimestrą:

Aitrių daržovių, grybų, keptų ar apskrudintų maistų, visų junk-food, gerti juodųjų ir karčių arbatų, kavos, kolų.
Prieskonių ir žolių (didesniais kiekiais): kalendros, baziliko, juodųjų pipirų, mairūno, raudonėlio, rozmarino, šalavijo.

Nors rytinis silpnumas, šleikštulys ir vėmimas - nėštumo pranašai - pusė nėščių moterų patiria šį nemalonumą, kai skrandis tuščias. Todėl valgykite. Prieš išlipdama iš lovos, suvalgykite kelis nesūrius sausainius. Kai keliatės naktį į tualetą, irgi "sukramsnokite" kelis. Jie absorbuos per didelį rūgšties kiekį skrandyje. Bendra taisyklė: nevalgykite riebių keptų maistų, nenaudokite tabako, alkoholio, bėkite iš "negerų" patalpų. Mažiau važinėkite viešuoju transportu, nes daugybės žmonių kvapai ir kvepalai gali jus sudirginti. Pabudusi gerkite vandenį su citrina dar lovoje, valgykite dažnai, kai tik pajuntate kylantį blogulį.

Vakare valgykite baltyminį maistą, nes jis ilgiau virškinamas. Vit. B6 tabletės sumažins rytinį blogumą. Jums reikėtų apie 100 mg vit. B6 per dieną, po kelių dienų kiekį galima sumažinti. Jei galite valgyti, išvardinsiu produktus, kuriuose gausu šio vitamino: mielėse, morkose, vištienoje, kiaušiniuose, mėsoje, žuvyje, bananuose, avokado, razinose, graikiškuose riešutuose, saulėgrąžose, ruduose ryžiuose ir neskaldytuose grūduose, melasoje, brokoliuose, sojoje, pupose, špinatuose, žirniuose.

Kita gelbstinti priemonė yra imbiero arbata ar kapsulės (ginger), naudojamos kartu su maistu.

Patariama prieš einant miegoti suvalgyti pusę šviežio apelsino, kuris, kad ir kaip keista, sumažina šį nemalonumą.

Ramia sąžine galite pasirinkti homeopatinius vaistus, kurie kūdikiui nepavojingi. Nux vomica (blogiausia savijauta ryte, jautrumas kvapams, dirglumas), Colchicum (pykina tik pažiūrėjus į maistą, deginimas skrandyje), Pulsatilla (šleikštulys, rėmuo, jausmingumas), Silicea (atsirūgstate rūgštimi, pilvo skausmai, neryžtingumas). D6 potencijos vaistus vartoti po 5 žirniukus/3k. Dienoje: D12 potencijos - po 5 žirniukus/1k. dienoje. Gera proga susirasti gydytoją-homeopatą, kuris parinks vaistus pagal jūsų konstitucinį tipą.

Jei labai bloguojate, pritemdykite šviesą, nežiūrėkite į ryškias spalvas, išjunkite TV ir radiją, venkite kitų triukšmingų daiktų.

Jei tai tęsiasi ypač ilgai (5-6 mėn.) vėmulys virsta liga hyperemesis. Įdomiausia tai, kad nukreipimas į ligoninę yra geriausias vaistas. Nebereikia jokių cheminių vaistų. Manoma, kad ją sukelia įtempti santykiai, dėmesio stoka, alinantis bendravimas su nemėgstamais žmonėmis. Kai atitrūksti nuo įprastos stresinės situacijos, vėmimas liaujasi. Kartais reikia pakeisti gyvenimo būdą, "išsinerti iš savęs", nuvykti, kur dar nebuvai, susipažinti su naujais žmonėmis… Kai įsijausite į nėštumą ir susitvarkys emocijos, vėl sugrįšite į savo kūną. Iš alternatyvių terapijų labiausiai tinka akupunktūra, akupresūra, hipnozė, relaksacijos pratimai ir joga.

Nuovargis. Jis ryškus pirmuosius mėnesius. Kūnas yra "nustebintas nėštumu". Dar neskaitykite pasakų savo vaikui, nedainuokite, geriau ilsėkitės. Griūkite poilsio ir dienos metu, kai tik lenks miegas. Po trečio mėnesio pasaulis prašviesės. Jei būtų įmanoma, reikėtų į dekretą eiti pirmuosius tris mėnesius, o ne paskutinius. Juk pradžioje jautiesi nekaip, o pabaigoje - puikiai, skraidai lyg kamanė.

Galvos svaigulys. Kraujagyslių sienelių raumenys labiau atsipalaidavę dėl hormonų pasikeitimo. Dažniau valgykite. Rytais lėtai kelkitės iš lovos. Staigius judesius keiskite ramesniais. Apsiprauskite veidą vėsiu vandeniu. Nenusiminkite, tai praeis.

Kalbėkitės su savo vyru apie tai, kame gyvenate, kodėl kitaip jaučiatės. Jis turi žinoti šio nemalonumo prasmę. Tuomet jis neįsižeis, jei užsikimšite nosį, jam rengiantis ar kvėpinantis, supras, kodėl bėgate iš virtuvės, ruošiant vakarienę, paglostys, jei užmigsite pokalbio viduryje. Tai padėtų vyrams atsisakyti rūkymo ir alkoholio namuose, jie taptų atidesni, parinkdami ploviklius, miltelius ar kitus detergentus buičiai. Abu kartu jūs galite susikurti palankiausias sąlygas vaikeliui vystytis.

Norisi, kad moteris pasididžiuotų savo sugebėjimu apsaugoti kūdikį, kai jis dar bejėgis, norisi, kad ji susižavėtų savo organizmu, kuris perspėja apie netinkamas maisto medžiagas, kvapus ar emocijas. Kūdikis priartina savo mamą prie Gamtos ir moko įsiklausyti į savo kūno kalbą ir jo poreikius. Viliuosi, kad kai bus labai labai fiziškai bloga, moteris pasijaus stipresnė ir laimingesnė, žinodama, kad ji padeda savo vaikui būti sveikam.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“