Pasikeitimai per nėštumą

Jūs esate čia: Gimtis » Nėštumas » Normalus » Pasikeitimai per nėštumą

Pasikeitimai per nėštumą

1. Rytinis silpnumas (morning sicness)

Pusė nėščių moterų patiria šį nemalonumą, ypač, kai skrandis tuščias. Todėl valgykite. Prieš išlipdama iš lovos, suvalgykite kelis nesūrius sausainius. Kai keliatės naktį į tualetą, irgi "sukramsnokite" kelis. Jie absorbuos per didelį rūgšties kiekį skrandyje. Vakare valgykite baltyminį maistą, nes jis ilgiau virškinamas. Vit. B6 tabletės sumažins rytinį blogulį. Per dieną jums reiktų apie 100 mg vit. B6, po kelių dienų kiekį galima sumažinti.

Kita gelbstinti priemonė yra imbiero arbata ar kapsulės (ginger), naudojamos kartu su maistu.

Patariama prieš einant miegoti suvalgyti pusę šviežio apelsino, kuris, kad ir kaip keista, sumažina šį nemalonumą.

2. Nuovargis (tiredness)

Jis ryškus pirmuosius mėnesius. Kūnas yra "nustebintas nėštumu". Ilsėkitės. Griūkite poilsio ir dienos metu, kai tik lenks miegas. Po trečio mėnesio pasaulis prašviesės.

3. Galvos svaigulys (dizziness)

Kraujagyslių sienelių raumenys labiau atsipalaidavę dėl hormonų pasikeitimo. Dažniau valgykite. Rytais lėtai kelkitės iš lovos. Staigius judesius keiskite ramesniais. Apsiprauskite veidą vėsiu vandeniu. Nenusiminkite, tai praeis.

4. Šleikštulys ir vėmimas (nausea and vomiting)

Tai irgi nėštumo pranašai. Bendra taisyklė: nevalgykite riebių keptų maistų, nenaudokite tabako, alkoholio, bėkite iš tokių patalpų. Mažiau važinėkite viešu transportu, nes daugybės žmonių kvapai ir kvepalai gali jus sudirginti. Pabudus gerkite vandenį dar lovoje, valgykite dažnai, kai tik pajuntate kylantį blogulį.

Ramia sąžine galite pasirinkti homeopatinius vaistus, kurie kūdikiui visai nepavojingi. Nux vomica (kai blogiausia savijauta ryte, padidėjęs jautrumas kvapams, dirglumas), Colchicum (pykina tik pažiūrėjus į maistą, jaučiamas deginimas skrandyje), Pulsatilla (šleikštulys, rėmuo, jausmingumas), Silicea (atsirūgstate rūgštimi, pilvo skausmai, neryžtingumas). D6 potencijos vaistus reiktų vartoti po 5 žirniukus - 3 kartus per dieną; D12 potencijos - po 5 žirniukus -1 kartą per dieną.

Padės ketvirtis Cerukal tabletės ar išrašytas Antihistaminas. Reikia ilsėtis ir skirti laiko sau.

Jei tai tęsiasi ypač ilgai (5-6 mėn.) vėmulys virsta liga - hiperemija. Įdomiausia tai, kad nukreipimas į ligoninę ir yra geriausias vaistas. Nebereikia jokių cheminių vaistų. Manoma, kad hiperemiją sukelia įtempti santykiai, dėmesio stoka, alinantis bendravimas su nemėgstamais žmonėmis. Kai atitrūksti nuo įprastos stresinės situacijos, vėmimas liaujasi. Kartais reikia pakeisti gyvenimo būdą, "išsinerti iš savęs" - nuvykti, kur dar nebuvai, susipažinti su naujais žmonėmis… Kai įsijausite į nėštumą ir susitvarkys emocijos, vėl sugrįšite į savo kūną.

5. Rėmuo (heartburn)

Tai būdinga antram ir trečiam nėštumo trimestrui. Gelbsti dažnas maitinimasis: vietoj 2-3 kartų valgykite 6-8 kartus per dieną. Kai valgote, - negerkite, gerai kramtykite. Gerkite 15-20 min. prieš maistą arba tiek pat laiko po valgio. Nevartokite kavos ir juodos arbatos, - jos didina skrandžio rūgštingumą.

Alfalfa tabletės, sukramtytos valgio metu ar išgertos po jo padeda taip pat gerai, kaip ir pipirmėtės arbata. Nenaudokite antacidų, nebent retkarčiais, nes juose esantys Aliuminio junginiai sutrikdo žmogaus organizmui būdingą Ca ir Mg pusiausvyrą.

6. Vidurių užkietėjimas (constipation)

Šį nepatogumą sukelia pasikeitusi hormonų pusiausvyra, dėl kurios atsipalaiduoja virškinamojo trakto raumenys. Dar vidurius kietina sintetiniai geležies (Fe) preparatai. Valgykite daugiau šviežių vaisių ir daržovių, daigintų grūdų, ląstelienos, gerkite daug skysčių. Rytą pradėkite nuo stiklinės vandens. Darykite mankštą, plaukiokite baseine, daugiau judėkite.

7. Varikozinės venos (varicose veins)

Labiau išryškėja po kelių nėštumų. Polinkis paveldimas. Venkite ilgo sėdėjimo ar stovėjimo, nekryžiuokite kojų. Gulėdama pakelkite kojas aukščiau sėdmenų, daug vaikščiokite, plaukiokite, - taip pagerėja kraujo cirkuliacija. Venų netrinkite. Dėvėkite specialias kojines: užsimaukite jas, pakėlus kojas, dar lovoje.

Padeda ir vit. E. Vartoti patartina dvi savaites - 2 kartus per dieną, po 400I.U. Šiam laikui praėjus gerkite kasdien po vieną kartą, - tą pačią dozę. Kad vit.E geriau įsisavintų, jį naudokite su pienu ar sūriu.

Vulva irgi patinsta. Tinka šalti vandens kompresai ar ledukai, suvynioti į audeklą. Be abejo, taip po gatves nepavaikščiosi, bet pailsėti galima. Tuo metu gimda mažiau slegia venas. Kartais padeda vit. B6. Vartodamos alfalfa tabletes jau po kelių dienų pasijausite geriau.

8. Hemorojus (hemorrhoid)

Jei atsirado nėštumo metu, po gimdymo išnyksta. Atsisėskite į šilto vandens vonią ir pirštais suveskite išlindusį mazgelį į vidų. Kartais tai nepavyksta. Taip pat galite pasitepti analinę angą Zn tepalu, pasidaryti aliejinę klizmą. Apsilankiusios tualete, neerzinkite apačios popieriumi, o nuplaukite vandeniu. Panaudokite homeopatinius Aloe D6 (hemorojinis mazgas išorėje), Ratania D6 (išangėje nedidelės opelės, skausmas tuštinantis).

9. Strijos (streach marks)

Joms naudokite kremą ar aliejų, geriau su vit.E, kad suminkštėtų oda. Strijų naikinimui yra specialūs preparatai (Free ol, Sanosan). Naudokite nėštumo metu ir kurį laiką po gimdymo. Jei strijos atrodo bauginančiai pilvo srityje, pakelkite pilvuką diržu.

Daugumai moterų per visą pilvą išilgai atsiranda tamsus dryžis, vadinamas "negro juosta". Iš jos tamsumo ar šviesumo sprendžiama, kokios lyties vaikelis nešiojamas. Jei juosta labai ryški ir tamsi, tikėkitės berniuko. O jei blyški, gaudykite mergaitę.
Kai kada veidą išmuša tamsesnėmis pigmentinėmis dėmėmis, kurios po gimdymo greitai išnyksta. Tai vadinamoji chloasma arba "nėštumo kaukė".

10. Nugaros skausmai (backaches)

Atsiranda augant svoriui ir padidėjus spaudimui į stuburą. Rečiau aukitės aukštakulnius batelius, vaikščiokite išsitiesusi, venkite sunkių nešulių ir staigių pasilenkimų. Norėdama ką nors žemai pasiekti, sulenkite kojas, pritūpkite. Padeda pratimai, jogų asanos, plaukiojimas, šilti kompresai nugaros srityje.

11. Dažnas kvėpavimas (shortness of breath)

Paskutiniais nėštumo mėnesiais - tai normalus reiškinys. Kūdikis jau didelis ir jūsų plaučiams nebėra erdvės išsiplėsti. Suraskite padėtį, kurioje mažylis mažiau slegia diafragmą, ir atsipalaiduokite. Kūdikiui "nusileidus", galėsite gausiai įkvėpti visą pasaulį.

12. Mėšlungis (cramps)

Jį iššaukia prasta cirkuliacija, nes raumenyse padidėja pieno rūgšties kiekis. Trūksta Ca-Mg ir B grupės vitaminų. Tinka pratimai, masažai. Pakoreguokite savo mitybą.

13. Niežėjimas (itching)

Ypač nemalonus karštą dieną, kai visas kūnas tiesiog dega. Dėvėkite tik natūralaus pluošto drabužius. Pasidarykite mišinį iš bergamoto, ramunėlių ir lavandos aliejaus (imkite po kelis lašus kiekvieno), sumaišykite su 50ml paprasto valgomojo aliejaus ir išsitrinkite odą. Reikia peržiūrėti savo mitybą, vengti rūkytų, keptų patiekalų ir vėlyvo valgymo. Jei tai ilgalaikis ir kankinantis reiškinys, galbūt nesveikuoja kepenys. Tarkitės su savo gydytoju.

14. Krūtys (breast)

Pasidaro jautresnės, aureolės aplink spenelį patamsėja. Kai kurios moterys, kad jau laukiasi, suvokia pagal krūties jautrumą, nors testas to dar neparodo. Krūtys padidėja, atsiranda nedidelės strijos, jas tepkite kremais ar aliejais. Reikia nešioti liemenėlę bei daryti pratimus. Kai pajaučiate dilgčiojimus, skausmą, krūtis šildykite vandeniu ar drabužiu.

Spenelius reikia grūdinti nuo 7-8 mėn. Tinka kontrastiniai dušai (karštas-šaltas vanduo), šiurkštus rankšluostis, dantų šepetėlis. Galima į liemenėlę įsisiūti drobės gabaliuką.

15. Anemija (anemia)

Hemoglobinas (Hb) - tai raudonas pigmentas eritrocituose, pernešantis deguonį (O2). Turite žinoti savo Hb kiekį, nes jis įvairuoja. Norma 12g/ml. Hematokritas (Hct) - tai procentinė eritrocitų išraiška kraujuje. Valgant maistą, turtingą geležies (Fe), jūs kaupiate jos atsargas kepenyse. Tą patį daro ir kūdikis, todėl po gimimo iki 4-6 mėn. jam nereikia papildomai Fe. Jei darotės labai pavargusi, sunku lipti laiptais aukštyn, naktimis trūksta oro, neišsimiegate, kūnas skelbia Fe trūkumą. Jei Hb yra žemiau 10, o Hct žemiau 32, jūsų organizmui trūksta O2 ir reikia jam padėti. Fe gausu visuose žaliuose, raudonuose, oranžiniuose produktuose, daigintuose grūduose, kiaušinyje, mėsoje. Fe geriau įsisavinama, kai yra vit.C. Jei Hb pernelys greitai krinta, vartokite ir sintetinius Fe preparatus, skirtus nėščioms. Gali kietėti viduriai. Alfalfa tabletės efektyviai pakelia Hct.

16. Sinusitas (sinusitis)

Ir šis nepatogumas įtakojamas hormonų, todėl nenusiminkite, kad amžiams susigyvenote su sinusitu. Po gimdymo tai praeis. Kvėpavimui gimties metu tai nekenkia, galite kvėpuoti burna. Turėkite vandens ir skalaukite burną, kai išdžiūsta. Jei padaugėjo išskyrų iš nosies, prasiplaukite sūriu ar mineraliniu vandeniu, kartokite tai dažnai. Ties sinusais dėkite šiltus kompresus (bulvė, druska maišelyje). Kartais prireikia ir vaistų, o šiuo klausimu tarkitės su gydytoju.

17. Kraujavimas iš nosies (nosebleeds)

Patepkite šnerves aliejumi ar vazelinu, drėkinkite kambarius, tuomet mažiau trūkinės kraujagyslės.

18. Kraujuojančios dantenos (bleeding gums)

Dažnai pasitaiko nėštumo metu keičiantis hormonams. Pakeiskite šepetuką švelnesniu, skalaukite burną druskos tirpalu (pusė arbat. šaukšt. 150-200 ml šilto vandens). Pasinaudokite jogų receptu: pasemkite arbat. šaukš. smulkios jūros druskos, ant galiuko užpilkite truputį valgomojo aliejaus, kad jis įsiskverbtų į druską. Šia mase su pirštu valomi ne tik dantys, bet ir dantenos. Vakarais nuvalykite apnašas nuo liežuvio.

19. Žemas kraujospūdis (low blood pressure)

Tai geros sveikatos ir tvirto kūno požymis. Kai jis krenta staiga, jaučiasi galvos svaigimas. Rytais apsipilkite ar apsitrinkite šaltu vandeniu, išgerkite cikorinės kavos. Retkarčiais jus pradžiugins ir natūrali kava. Miegokite ant šono, daugiau plaukiokite ir nardykite.

20. Skausmas gaktos srityje (pain under the hip-bone)

Dubens kaulai yra sujungti kremzliniu audiniu, kuris, pasikeitus ankstesniai hormonų pusiausvyrai kraujyje, minkštėja ir tempiasi. Tai atveria daugiau erdvės vaiko gimimui. Kūdikiui augant, simfizis pajautrėja, liečiant jaučiate skausmą, galintį atsikartoti ir nugaroje. Padeda pilvo diržai. Galima ties gakta užsidėti į audeklą susuktus ledukų gabaliukus. Verčiantis ar keliantis iš lovos, kelius laikykite suglaustus.

21. Skausmas kirkšnyse (pain in the groin)

Atsiranda vėlesniu laiku. Labai įsitempia nuo gimdos iki kirkšnių einantys raiščiai. Venkite staigių judesių ir ilgo buvimo vienoje padėtyje (sėdėjimas, stovėjimas). Gulint ant nugaros, kelkite dubenį aukštyn ir palaikykite, nuleiskite ant žemės ir pakartokite šį pratimą daugiau kartų. Jei prasidėjo sunkios naktys, pasikiškite pagalvę po šonu arba tiesiog miegokite ją apsižergusi.

22. Galūnių tirpimas (tingling)

Jaučiate, kaip nutirpsta ar pradeda dilgčioti galūnės. Tai atsitinka, nes laukimosi metu perspaudžiami kai kurie nervai. Padeda rankoms bei riešams skirti pratimai. Rankas pakelkite aukštyn, priglauskite prie vėsios sienos, nupilkite vėsiu vandeniu. Riešus ir alkūnes pasukite ratu.

23. Kojų tinimas (swelling)

Rodo, kad kūne kaupiasi vanduo. Nustokite vartoti "dietinius" gėrimus (įvairios -colos), dirbtinius saldiklius, aštrius ir sūrius prieskonius. Plaukite kojas šaltu vandeniu; kai tik ištaikote laiko - pagulėkite ar pasėdėkite pakeltomis kojomis. Vyras ar partneris su malonumu padarys jums kojų masažą.

Jei jūsų kraujospūdis pastoviai yra aukštas (virš 140/90), pasirodė baltymai šlapime ir stipriai sutino rankos bei kojos, jums skirs gydymą.

24. Dažnas šlapinimasis (frequent urination)

Ankstyvaisiais mėnesiais pagalvoji:"Mano vaikas toks mažas, o jau nuolati lakstau į tualetą". Gimda spaudžią šlapimo pūslę, tenka keltis ir naktimis. Tai geras pasiruošimas ateičiai. Kai kūdikis nerimaus ar valgys naktimis, jūs būsite įpratusi nuolat keltis.
 

25. Vaginalinės infekcijos (vaginal infections)

a) Kaip burnoje ir žarnyne, taip ir moters ertmėje gyvena laktobakterijos ir mielės Candida albicans (monilia). Atgyvenant ląstelėms, išskiriamas cukrus, kuriuo maitinasi mielės. Laktobacilos verčia cukrų pieno rūgštimi ir ši terpė yra netinkama daugeliui mikroorganizmų, taip pat ir mielėms. Nėštumo metu hormonai pakeičia šią pusiausvyrą ir sukuria palankias sąlygas mielių gyvavimui. Todėl šiuo metu moteris yra jautri infekcijai. Apie 25% moterų patiria šį nemalonumą. Geriausias gydytojas yra gimdymas, nes hormonai ir cukrus sugrįžta į normalias vėžes.

Jei savo apačioje jaučiate deginimą ir niežėjimą, pastebite rūgštaus kvapo krešantį skystį, šlapinantis apačia kaista, tai, galimas daiktas, mielės.

Pirmiausia pakeiskite mitybos įpročius: nevartokite rafinuotų ir konservuotų produktų, daugiau valgykite jogurto, bifilino, kefyro.

Galima gydytis acto tirpalu (2 šaukštus 4-5% acto rūgšties praskiesti 250 ml šilto vandens), su klizmute plaunant makštį. Kartojama 1-2 kartus dienoje apie 5-10 dienų, priklausomai nuo infekcijos lygio. Jei ši priemonė jums netinka, plaukitės skiestu jogurtu ar kefyru 2 kartus dienoje maždaug 7-10 dienų. Šie produktai turi laktobacilų, panašių į gyvenančias makštyje. Po šių procedūrų pasitepkite apačią vit. A ir D aliejumi ar tepalu. Kai galite, nedėvėkite kelnaičių, leiskite kūnui pailsėti. Sintetinius apatinius drabužius pakeiskite natūraliais.

Galima plautis medetkų, ąžuolo žievės nuovirais, sodos tirpalu. Jei nieks nepadeda, pasinaudokite medikamentais. Kol neišsigydysite, nesimylėkite, nes mielių kolonijos išplis.

b) Trichomonos yra infekciją sukeliantys pirmuonys. Pastebite gausias, putojančias, blogo kvapo išskyras. Prasiplaukite makštį, tuomet naudokite antibiotiką - metronidazolą.
 


Prie kiekvienos pastraipos Jums pateikiame angliškus raktinius žodžius (keywords). Jei skaitote angliškai, pagal juos Jūs galėsite rasti dar daugiau įdomios ir vertingos informacijos Internete.
1999

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“