Apie žindymą iš praktinės pusės

Jūs esate čia: Gimtis » Žindymas » Apie žindymą iš praktinės pusės

Apie žindymą iš praktinės pusės

Žindymas yra pigus, patogus ir neteršia gamtos.

JAV dirbtinis maistelis kainuoja 20-30 dolerių per savaitę, o mamos pienas yra nemokamas ir pasiekiamas akimirksniu bet kur. (Įdomu, kiek kūdikio maistelis atseina tėvams Lietuvoje?)

Žindant nereikia ruošti maistelio, pergyventi dėl jo kiekio ir temperatūros.

Žmogaus pienas nekenkia aplinkai, jo gamyba ir platinimas nesunaudoja elektros energijos, jam nereikia reklaminio įpakavimo ir karvių.

Užsiėmusioms mamoms žindymas suteikia galimybę atsisėsti ir pailsėti, paskaityti knygą ar tuo metu pažaisti su vyresniu vaiku.

Per įprastus naktinius maitinimus mama su kūdikiu net nespėja deramai išsibudinti.

Besiklausydamos žindymo nepalaikančių žmonių nuomonių, "maitinimas iš krūtų apsunkina", "žindyti šiuolaikiniame pasaulyje pernelyg sunku", patyrusios žindančios mamos žino - žindymo teikiami privalumai - paprastumas ir patogumas.


Ligoninė ir gimdymo palydovai

Per pirmasias paras ligoninės rutina žindančios mamos dieną ir naktį gerokai aptemdo. Žindymas galės puikiai įsibėgėti tik tada, jei mama ir vaikas po gimimo ir vėliau bus kartu. Iš krūtų maitinami kūdikiai žįsti nori dažnai, tikslių intervalų numatyti neįmanoma. Todėl žindyti daug lengviau, kai ligoninėje vaikas visą parą būna kartu su mama arba kai mama su naujagimiu namo sugrįžta iškart po gimdymo.

Ligoninės taisyklės ir rutina, tam tikram laikui atskirianti mamą ir kūdikį, sutrikdo natūralų žindymo ritmą, atima vienas kito pažinimo galimybę.

Vaikelio buvimas kartu su mama nesuteiks ligoninės personalui galimybės jį primaitinti dirbtiniu maisteliu, pagirdyti vandeniu ar pasiūlyti raminančių. Visa tai taip pat sutrikdo žindymą.

Patarimas: Norėdama apie ligoninės vidaus politiką sužinoti daugiau, paskambinkite arba ateikite ir susitikite su jos personalu. Dar vienas informacijos šaltinis – atviri gimdymo namai ar gimdymo centrai, kuriuose galite sužinoti apie teikiamas galimybes, tvarką ir žindymo politiką.

Žindančioms mamoms ypač padeda sėkmingo gimdymo patyrimas; jausmas, kad gimdymo metu iškilusius sunkumus ji puikiai įveikė. Sudėtingų situacijų metu gali prireikti modernios akušerijos. Tačiau didelė dalis technologijos, įsiliejusios į gimdymą, sutrukdo moteriai, jos pastangoms pagimdyti natūraliai.

Daugelis per gimdymą duodamų vaistų pakeičia vaiko čiulpimo elgesį net porai pirmųjų gyvenimo dienų.

Pasimokykite apie gimdymą, medicinines priemones, gimdymo išbandymų įveikimą gimdymams skirtuose užsiėmimuose, skaitydamos įvairias knygas. (Skyrelyje esančioje bibliografijoje taip pat atrasite knygų apie nėštumą, gimdymą pavadinimus. Žr.: LITERATŪRA)

Papasakokite savo gydytojai/ui, kaip norėtumėte gimdyti. Kartais verta raštu išdėstyti gimdymo planą ir peržiūrėti jį kartu su gydytoja/u. Kopijas galėsite pasiimti į ligoninę ir, suderinusi su savo gydytoja/u, išdalinti personalo nariams. Taip apsidrausite nuo nepageidaujamų dalykų.

Neonatologą taip pat galite iš anksto įspėti, kad savo kūdikį dažnai žindysite, ir nenorėtumėte, kad jis būtų papildomai girdomas ar primaitinamas.

Žinoma, žindymo sėkmei nebūtinas tobulas gimdymas. Žindyti galima ir po Cezario pjūvio. Net geriausiose aplinkybėse visko, kas vyksta, negalėsite kontroliuoti.

Patarimas: Atminkite, jei jau kūdikis yra jūsų rankose, jo poreikius geriausiai žinote tiktai jūs.

Gyvenimo stiliaus pasirinkimas

Gimus vaikui, kartu su juo, laikydama, supdama ir žindydama, praleisite daug laiko. Vizijos apie nepriekaištingą namų priežiūrą, mėgstamus užsiėmimus ir gurmaniškų valgių ruošimą, iškylančios laukiantis kūdikio, liks tik svajone. Visa tai galėsite daryti tik mažyliui/ei užsnūdus, nes kitą laiką užims jo/s priežiūra.

Jei numatysite kaip patenkinti savo poreikius dar prieš kūdikio gimimą, žymiai lengviau priprasite prie naujo gyvenimo būdo. Žmogučiui gimus, bent jau pirmaisiais mėnesiais, neplanuokite jokių rimtų darbų. Tokius užsiėmimus, kaip visapusiškas švarinimasis, interjero pakeitimas, įsipareigojimas iki tam tikro laiko atlikti darbą, gimus kūdikiui, reiktų atidėti. Suteikite sau džiaugsmingą ramybę – skirkite naujagimiui/ei tiek laiko, kiek trokštate.

Pagalvokite, kuo dėvėsite pirmomis savaitėmis po gimdymo jūsų talijai dar negrįžus į pradinę padėtį. Būtų gerai, jei turėtumėte rūbų pamainą, žindant juos prireiks dažnokai keisti.

Jei tėvai ar draugai, atsiradus naujagimiui, pasisiūlys padėti, leiskite jiems rūpintis šeimos pamaitinimu, švariais drabužiais ir aplinkos jaukumu.

Grįžti į darbą

Aišku, darbdavys norės žinoti, kada, vaikui gimus, grįšite į darbą. Bet tai nereiškia, kad pradėjusi dirbti negalėsite jo maitinti savo pienu. Žindymą galėsite tęsti net dirbdama 8 darbo valandas. Kuo ilgiau po gimdymo sugebėsite kūdikį maitinti savo pienu, tuo jums abiems bus geriau. Žindymas įsibėgės ir jūs geriau vienas kitą pažinsite.

Jausmai, kuriuos jausite savo kūdikiui, gali nustebinti. Bus sunku išeiti ir palikti vaiką su aukle. Nelengviau seksis ir kūdikiui, nes visapusiškam vaiko vystymuisi reikalingas nuolatinis mamos buvimas šalia.

Jei įmanoma, būtų išmintingiau iki vaiko gimimo nežadėti konkrečiu laiku grįžti į darbą. Pajutus, ką reiškia būti mama, bus visai paprasta savo planus priderinti prie vaiko poreikių. Tyrimai įrodė, kad žindyti lengviau dirbant pusę darbo dienos ir grįžimą į darbą atidedant keletui mėnesių.

Daugelis psichologų tvirtina, kad tvirtas mamos ir vaiko ryšys nulemia vėlesnį vaiko savęs suvokimą, sugebėjimą kurti santykius. (Norėdama šiuo klausimu sužinoti daugiau, pasižiūrėkite į LITERATŪRĄ).

Pasilikti namuose

Daugeliui moterų pirmo kūdikio, kartais ir antro, gimimas reiškia, kad ne vienerius metus trukusį ėjimą į darbą pakeis buvimas namuose. Naujas gyvenimo stilius atneš ir džiaugsmą, galėsite visą laiką būti su savo vaiku, ir išbandymus – surasti laiko sau, draugams nebus lengva.

Ramios žindymo valandėlės suteiks jums galimybę paskaityti, pasižiūrėti televizijos laidas, pabendrauti su šeima ir draugais ar tiesiog pagalvoti, pasvajoti. Šis ypatingas laikas niekada nesugrįš. Įvertinkite jį.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“