Apie žindymą iš teorinės pusės

Jūs esate čia: Gimtis » Žindymas » Apie žindymą iš teorinės pusės

Apie žindymą iš teorinės pusės

Žindymas - geriausias kūdikio maitinimo būdas. Žmogaus pienas vaikui suteikia visas jo vystymuisi ir augimui reikalingas medžiagas. Mamos pienas saugo nuo ligų ir infekcijų.

Šis gyvasis gėrimas ateina iš pažįstamo, artimo, šilto mamos kūno. Mamos kūnas maitina kūdikėlį įsčiose, gina ir ramina tik gimusį, švelniai apkabina, suteikia ramybę jam augant, padeda pažinti jaudinantį ir baugiai didelį pasaulį.

Mamos pienas yra čia – šiltas, saldus ir laukiantis - patenkinantis vaiko maisto ir saugumo poreikius.

Moteriai - kūdikio maitinimas savo pienu - ne tik romantika. Reiktų žinoti, kad žindymas - menas, o kartu ir praktikos reikalaujantis įgudimas.

Pirmosiomis dienomis, savaitėmis vaikas ir mama mokosi. Mokosi vienas iš kito – jausdami, žiūrėdami ir klausydami. Net bėgant mėnesiams jie atranda vis kažką naujo. Vienos pamokos išmokstamos greitai, kitoms reikia daugiau laiko. Daugelis mamų su jomis sėkmingai susitvarko pačios.


Kodėl mamos žindo?

Daugeliui šeimų klausimas, ar žindyti, net neiškyla. Jos pasirenka natūralų, o ne gamykloje sukurtą produktą. Žmogaus pieno patikimumas akivaizdus. Įrodymas, karta po kartos motinų pienu išmaitinta, šiandien žemėje gyvenanti žmonija.

Žmogaus pieno savybės ypatingos, jų neįmanoma nukopijuoti ir įvardinti formulėmis. Žindant kūdikis imunologiškai ir psichologiškai aprūpinamas geriau, nei maitinant dirbtiniu maisteliu. Be to - tai pigiau.

Dirbtinis vaikiškas maistelis negali prilygti motinos pienui, nors ir atkartoja žmogaus pieno maistingumo standartą. Moters pienas pranašesnis už pagamintą maistelį tuo, kad jo sudėtis, priklausomai nuo kūdikio poreikių ir amžiaus, nuolatos kinta.

Pirmasis pienas - tiršta gelsva substancija – vadinamas priešpieniu. Priešpienyje daug proteinų, mažai riebalų ir didelė imuninių medžiagų koncentracija, ypač reikalinga kūdikiui pirmosiomis gyvenimo dienomis.

Kai mamos krūtys pradeda gaminti daugiau pieno, proteinų ir imuninių medžiagų koncentracija sumažėja, o laktozės (pieno cukraus) ir kalorijų padaugėja. Vaikui augant, pieno sudėtis ypatingai nepasikeičia. Tačiau reiktų išskirti atjunkymo laikotarpį. Vieno tyrimo metu išaiškėjo, kad vyresni vaikai, žįsdamas jau labiau dėl pasitenkinimo nei dėl maisto, gauna nepaprastai didelį kiekį imuninių medžiagų. Tokiu būdu mamos pienas atjunkomą vaiką sustiprina ir apsaugo nuo ligų ateičiai.

Žindymas saugo nuo ligų

Apsaugančių faktorių sąrašas žmogaus piene yra ilgas. Tyrinėjant mamos pienu ir dirbtiniu maistu maitinamų vaikų grupes, paaiškėjo, kad žindomi vaikai:

Rečiau viduriuoja;

Mažiau serga kvėpavimo, ausų infekcijomis ir kitomis, plačiai paplitusiomis ligomis;

Ligoninėse žindomi kūdikiai daug lengviau išgydomi nuo sunkių ligų;

Sumažėja tikimybė tapti AIDS aukomis.

Tai imunologinė žindymo ypatybė. Kai bakterijos arba virusas paveikia mamą, jos labiau išsivysčiusi imuninė sistema greitai gamina antikūnius, ir jie per pieną tiesiogiai perduodami vaikui. Ši žindymo teikiama apsauga labai svarbi, nes maži vaikai dar negali taip gerai apsiginti nuo infekcijos kaip suaugę.

Patarimas: Žindančioms mamoms ir visiems, joms patariantiems, primename: jei mama sirguliuoja, ją krečia šaltis ar užpuolė gripas, tai nereiškia, kad žindymą reikia nutraukti. Atvirkščiai, maitinimą iš krūtų mama turi tęsti net neabejodama. Jos pienas kūdikiui ne pakenks, o padės kovoti su infekcija.

Žmogaus piene yra visos kūdikiui reikalingos maisto medžiagos

Žindyti tenka dažniau, nei maitinti dirbtiniu maistu. Žmogaus pienas natūraliai skirtas kūdikio virškinimo sistemai, todėl jis labai greitai suvirškinamas.

Pieno baltymai sudaryti iš 60% rūgščių ir 40% kazeino baltymų; šis santykis leidžia susidaryti minkštai varškei, kurią lengva virškinti (karvės pieną sudaro tik 20% rūgščių baltymų ir 80% kazeino).

Žmogaus piene esantys riebalai turi lipazės, fermento, kurio dėka riebalų rutuliukai yra maži ir puikiai virškinami. Kadangi vaikams riebalai yra svarbiausias energijos šaltinis, nuo jų kokybės priklauso augimas.

Be riebalų, baltymų yra ir kiti svarbūs komponentai: vanduo, laktozė arba pieno cukrus. Aukštesnio intelekto gyvūnų piene laktozės yra daugiau, todėl nenuostabu, kad žmogaus piene laktozės lygis aukštesnis nei karvės piene. Laktozė svarbi naujagimio augimui, centrinės nervų sistemos vystymuisi, kalcio įsisavinimui. Žmogaus piene yra visi vaiko sveikatai, vystymuisi, augimui reikalingi vitaminai, mineralai, kiti svarbūs elementai. Geležies lygis mamos piene gana žemas, tačiau ši geležis įsisavinama daug geriau nei geležis iš maisto produktų. Žindančiam vaikui geležies priedų nereikia.

Mokslas tik pradeda tirti žmogaus piene esančių fermentų ir hormonų įtaką vaiko vystymuisi. Kai kurie iš jų padeda virškinti, kiti užmuša bakterijas. Mamos piene esantys hormonai reguliuoja naujagimio maitinimosi biochemines reakcijas, padeda žarnyno augimui. Dar kiti “padeda” pamiršti gimimą.

Patarimas: Mamos piene yra nemažai vandens, būtent tiek, kiek reikia vaikui. Todėl net labai šiltame ir sausame klimate papildomo pagirdymo vandeniu vaikui nereikia. Nuo aukšto kraujospūdžio žindomą kūdikį saugo šiek tiek didesnis kalcio ir mažesnis natrio kiekis.

Žmogaus piene yra visi vaikui reikalingi vitaminai. Nors kai kurie gydytojai žindomiems mažyliams rekomenduoja D vitamino priedus, tačiau daugumai žindomų vaikų jis nereikalingas.

Žindymas suartina mamą ir vaiką

Iš krūties maitinamas vaikas yra labai arti mamos, glaudžiasi prie jos šiltos odos. Spenelis - švelnus ir minkštas, o jo forma prisitaiko prie vaiko burnelės. Kiekvienas mažas žmogutis čiulpia skirtingai, nevienodu greičiu traukia pieną.

Alkanas kūdikis žįs tol, kol prisipildys jo pilvukas. Sunerimęs vaikas žįs ieškodamas saugumo, todėl iščiulps nedaug pieno. Šiuo atveju kūdikiui svarbesnis mamos artumas ir raminantis žindimo ritmas.

Ar mama žiūri vaikui į akis, ar kalba, skaito, ar žiūri televizorių, jos kūnas aktyviai atsiduoda vaikui. Žindančiam kūdikiui mama yra šiluma ir saugumas, kurį jis patiria čiulpdamas.

Mažyliai neapsakomai džiaugiasi žindimu ir "pasakoja" apie tai savo mamoms: su pasitenkinimu išsiriečia, šypsosi, burkuoja, žaidžia ir palaimingai užmiega. Jie išmoko mamas jaustis reikšmingomis, ypatingomis ir sumaniomis. Ramybės, atsipalaidavimo ir meilės jausmą stiprina piene esantys hormonai - prolaktinas ir oksitocinas. Šie hormonai dar reguliuoja pieno gamybą ir tekėjimą. Žindymo sukeltas artimumo jausmas reikalingas abiems - ir mamai, ir kūdikiui.

Patarimas: Žindymas nėra nei sudėtingas, nei komplikuotas dalykas, tačiau įgudimui reikia šiek tiek laiko. Dauguma problemų visiškai ne medicininės kilmės, jos kyla neįsigilinus ir nesupratus mamos ir vaiko poreikių

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“