Gyvenimas su žindomu kūdikiu

Jūs esate čia: Gimtis » Žindymas » Gyvenimas su žindomu kūdikiu

Gyvenimas su žindomu kūdikiu

Vaikai pakeičia savo tėvų ankstesnį gyvenimą, žinoma, dažniausiai dėl žemiškų priežasčių.

Meilė, atsakomybės jausmas, domėjimasis, pasididžiavimas, netikrumas tapus tėvais, pasidaro gyvenimo dalimi. Norėdama išsimiegoti, pavalgyti, skirti laiko sau ir kūdikiui, - turėsite gerokai pasistengti, nes dar reikės išskalbti vystyklus, susitvarkyti ir t. t., ir t.t.

Žindymas jums palengvins viską suderinti. Jis padės sukurti artimesnį ryšį su vaiku, pasijusti pasitikinčia mama ir kai kurias auginimo problemas išspręsti visai paprastai.


Pakankamai išsimiegokite

Gimus vaikeliui, po kelių dienų ar mėnesių žmonės jūsų klaus: “ Ar ji/s miega naktį”, “Ar išmiega visą naktį?”, “Ar jūs galite naktį miegoti?”

Daugelį žmonių, tik tapusius tėvais, pradeda persekioti mintis apie išsimiegojimą. Besirūpinant trapiu, dėmesio reikalaujančiu mažyliu, kuris dar nežino, kuo skiriasi diena nuo nakties, atsigauti po psichinio streso, jėgų įtempimo nėštumo metu, gimdymo, nėra lengva.

Naujagimei/ui, kuri/s be pertraukos išmiega ne daugiau dviejų valandų, dar reikia dažnų maitinimų pilvukui pripildyti, pastovaus buvimo su mama, kad jaustųsi saugi/us. Iš dalies gerai, kad vaikai lengvai pabunda iš miego, tai juos saugo nuo Staigios naujagimių mirties sindromo (SNMS), kuris, pasak daugelio tyrinėtojų, susijęs su naujagimio kvėpavimu gilaus miego metu.

Kaip mamai visą tai atlaikyti? Miegoti, kai tik kūdikis miega, bet kokiu paros metu. Snūstelkite dieną, net, jei anksčiau to nedarydavote. Prigulti, žindant dukrelę, ir kartu su ja užsnūsti – labai gera, jūs tai galite išbandyti. Pirmomis naujagimės gyvenimo savaitėmis namų ruošos darbai toli gražu ne tokie svarbūs kaip kūno ir minčių poilsis.

Išsimiegoti bus sunkiau, jei turite kitą mažą vaiką. Tačiau mama, naujagimė ir didesnis vaikas gali prigulti kartu. Jei ne, tai tiesiog pasidžiaugti ramybe su knyga, dėlione ar bendraujant.

Patarimas: Padėkite keletą žaislų didesniojo vaiko kambaryje, uždarykite duris ir, kol su mažyle snūstelsite, leiskite jau vaikščiojančiam žmogučiui pažaisti. Arba ką nors patieskite ant grindų ir, kol paaugęs vaikas vartysis, 15–20 minučių pagulėkite ir atgaukite jėgas. Taip pailsėjus bus lengviau gyventi iki vakaro.

Naktiniai maitinimai

Naujagimius reikia maitinti ir naktį. Pažindyti savo vaiką galite tik jūs. Žmogaus pienas greitai suvirškinamas, todėl žindomi kūdikiai naktį prabunda dažniau nei dirbtiniu maistu maitinami vaikai. Vis dėlto pakankamai išsimiegoti žindant, įmanoma.

Kaip? Žindant naktį mamai ir vaikui tereikia patogios vietos. Nereikia naktį keliauti į virtuvę ir laukti, kol pašils maistelis. Jei vaikas lengvai susiranda krūtį, nereikia degti šviesos. Kūdikiui miegant greta ar padedant vyrui, net nereikia keltis iš lovos. Todėl pažindžiusi galite ramiai ir greitai užmigti. Žindyti lengviausia lovoje. Vaikui pradėjus žįsti, kol nereikia pakeisti pusės, mama gali snūstelti ar pailsėti. Pamaitinusi kūdikį jį galite nunešti į lovelę arba palikti savojoje. Tada, prireikus, nesikeldama vėl galėsite maitinti.

Nepergyvenkite, mažo žmogučio neužgulsite. Mamos vaikus jaučia net miegodamos. Tačiau mažylio negalima guldyti prie lovos krašto, kad nenukristų. Paguldykite vaikelį prie sienos ar pristumkite prie lovos krašto kokią nors atramą. Mintis miegoti kartu su vaikeliu jums ir jūsų partneriui iš pradžių gal nelabai patiks, bet neįprastai jausitės tik pirmomis savaitėmis. Mamos ir kūdikiai kartu miegojo nuo žmonijos atsiradimo. Tik dabartiniame amžiuje, kai kuriose šalyse suklestėjus ekonomikai, vaikai gali turėti savo loveles ir dar atskiruose kambariuose. Miegojimas kartu mamai, vaikui ir visiems šeimos nariams atneša tik naudą, nes visi gali išsimiegoti.

Norėdama, kad kūdikis miegotų šalia, pakalbėkite su vyru, nes jums reikės jo paramos. Vaikas neturėtų miegoti tarp tėvų. Geriausia jam miegoti tarp mamos ir sienos, ir tėveliai galės apsikabinti. Daugelis tėvų, šalia miegant jų meilės kūriniui, jaučia neapsakomą džiaugsmą. Tačiau iškyla rūpestis - kaip ir kur mylėtis. Kai kūdikis žįsdamas užmiega, pirmą nakties dalį, kol jūs ir vyras pasidžiaugsite, mažylį paguldykite į lovelę ar vežimėlį. Jam prabudus, vėl paguldykite šalia savęs. Nepamirškite, kad seksui tinka ne tik lova.

Tačiau kartu su vaiku miegoti priimtina ne visoms. Kai kurioms mamoms naktiniams maitinimams geriausiai tinka patogi kėdė ar supamasis krėslas. Kai vėsu, užsimeskite šiltą apklotą ar vilnonę skarą. Apsiklojusi jausitės jaukiau ir šilčiau. Ant kelių pasidėkite pagalvių, jomis kūdikį galėsite paremti. Pagalvės ypač pravers snaudžiant. Kad į lovytę dedamas vaikas nepabustų, pamaitinusi, kad geriau įmigtų, dar porą minučių palaikykite jį savo glėbyje.

Su tėvais pripratę miegoti kūdikiai ir pradedantys vaikščioti mažyliai prie vaikiškos lovelės pripranta palaipsniui. Jie tai daro patys ir savaip, nors ramaus tėvų vadovavimo ir padrąsinimo taip pat reikia. Kol kai kurie dabartiniai miego tyrinėtojai tvirtina, kad vaikai ankstyvajame amžiuje turi netrukdomi užmigti patys, kiti tyrinėtojai ir daugelis tėvų žino, kad geri miegojimo įpročiai susiformuoja palaipsniui, be konfliktų ir ašarų, vaikui jaučiant, kad jis yra saugioje ir ramioje aplinkoje.

Patarimai: Kai pajausite, kad kūdikiui pažindus esate budri ir negalite užmigti, ką nors veikite, galvokite, planuokite, medituokite ar parėkaukite, paskaitykite.

Pasisitenkite negalvoti, kiek prarandate miego, neskaičiuokite valandų ir minučių, taip tik dar labiau pavargsite.

Kodėl jūsų vaikas verkia?

Vaikai, kai į jų verksmą atsakoma, išmoksta pasitikėti savimi.

Vaikai verkia dėl daugelio priežasčių: alkio, diskomforto, vienišumo, nuovargio, prastos priežiūros. Kai vaikas verkia, svarbiau yra, ką jūs darote, o ne tai, ar žinote, dėl ko jis verkia. Pakelkite savo sūnelį ar dukrelę, priglauskite, pasivaikščiokite, pasūpuokite, pasiūlykite krūtį. Jei mažylis blaškosi, suvyniokite jį į apklotą. Jis turi jaustis šiltai ir saugiai kaip įsčiose. Nuraminti jį gali tylus dainavimas, pokalbis. O gal mažyliui labiau patiks greitas supimas, lėtėjantis jam rimstant. Kai kur nors einate ar dirbate namų ruošos darbus, jis atsigaus įdėtas į vežimėlį, kuprinę ar priglaustas prie peties. Jei visa tai nepadeda, nenusiminkite ir pamėginkite kitus būdus.

Vaikai jaučiasi reikšmingi ir reikalingi, kai kas nors atsako į jų verksmą. Mažieji žmonės atranda, kad gali pasitikėti savo jausmais, nes besirūpinantis žmogus jų išreikštus poreikius vertina rimtai. Jei tėvai padeda vaikui atgauti pusiausvyrą, jis įgyja įprotį jaustis laimingu. Kuo daugiau jūs raminsite ir nešiosite savo kūdikį ankstyvomis savaitėmis, tuo ramesnis jis bus ateityje. Nebijokite žmogutį nešioti per daug, jūs negalite sugadinti mažyčio vaikelio. “Lepinimas“ dabar padės jam lengviau gyventi ateityje. Neabejokite ar siūlyti žįsti, jei vaikas to nori. Žindymas puikiai kovoja su verksmu. Prisilietimas prie šiltos odos, patogi padėtis ir ritmiški čiulpimo judesiai vaikui padeda atsipalaiduoti ir pasijusti saugiai. Kai kūdikis žinda norėdamas nusiraminti, jis iščiulpia visai nedaug pieno. Tačiau, jei pergyvenate, kad vaikas persivalgys, siūlykite jam mažiau pritvinkusią krūtį.

Kai kurie vaikai verkia tiesiog daugiau nei kiti. Tėvams, kurių vaikai nervingi, sunku išlaikyti ramybę ir pasitikėjimą. Nelengva jaustis gera mama ir tėčiu, kai vaikas “kaukia” ir, atrodo, nieko neįmanoma padaryti. Pastovėkite prie savo kūdikio, kai jis ramus. Žinodamas, kad kažkas rūpinasi jo jausmais, prieš pradėdamas verkti jis jausis saugesnis.

Patarimas: paskaitykite mūsų puslapyje apie verksmą ir diegliukus.

Kaip dažnai turiu žindyti?

Naujagimiai vidutiniškai žinda nuo 8 iki 12 kartų per parą.

Ką tai reiškia? Kaip sužinoti, kada maitinti? Ar po maitinimo praėjus tik 45 minutėms jis gali būti vėl alkanas ? Kodėl jums atrodo, kad žindote visą laiką?

Geriausia žindyti, kai vaikelis to reikalauja. Tai reiškia, kad nereikia valandomis sužymėto tvarkaraščio, svarbu išmokti suprasti savo kūdikio elgesį. Tai lengviau, nei atrodo. Iš pradžių gali atrodyti, kad mažylio poreikiai ir įpročiai chaotiški, bet po kelių savaičių jo norų tvarka išryškės. Abu žinosite, kada jis alkana, o kada nori nusiraminti. Kol tai įvyks, vaikeliui pradėjus nerimauti, pasiūlykite krūtį. Kūdikiai išalksta ir nori žįsti ne rečiau kaip kas 3-4 valandos. Naktį tarp maitinimų vaikai sugeba išmiegoti ilgiau, tačiau kitu paros metu gali norėti žįsti labai dažnai. Įmanoma, kad mažylis prie krūties norės būti ištisai. Tai normalu. Žindimas vaiką nuramina, mamą taip pat.

Kai kurios knygos ir gydytojai patarinėja, kad, jei nuo vaiko valgymo nepraėjo trys valandos, kūdikis nealkanas ir žįsti jam nereikia. Jie neatsižvelgia į faktą, kad žmogaus pienas labai greitai virškinamas ir ištuštėjusį pilvuką vaikas gali pajusti po žindimo praėjus vos 19 minučių, būna ir mažiau.

Patarimas: Jei jūsų kūdikis po maitinimo praėjus 20 minučių vėl nori valgyti, prisiminkite, kaip pavalgiusi jūs pati dar mėgstate paskanauti kava ir desertu. Ypač kartu su tuo, kurį mylite.

Rūpestis dėl pieno kiekio

Tyrimas po tyrimo išaiškino, kad dažniausia žindymo nutraukimo priežastis - pieno trūkumas. Tačiau dėl to nereiktų pergyventi. Kuo daugiau kūdikis žinda, tuo mama turi daugiau pieno. Jūsų kūnas, jei reikėtų, pagamintų pieno ir dvynukams, ir trynukams. Svarbu, kad jie skatintų pieno gamybą. Tai kodėl gi tiek daug mamų nerimauja dėl pieno kiekio? Šį rūpestį sukelia patys vaikai. Kai vaikas prie krūties neramus, žinda ilgai ir nori būti dažnai žindomas, nesunku pamanyti, kad jam nepakanka pieno. Bet dažniausiai toks vaiko elgesys rodo jo nuovargį, sudirgimą, norą pabūti arčiau mamos. Pradėjęs žįsti kūdikis gali nerimauti. Viena iš priežasčių - pienas pradeda tekėti ne taip greitai, kaip to norėtų vaikas.

Kad gautų papildomo, jo sparčiam augimui taip reikalingo pieno, jis turi žįsti ne tik ilgiau, bet ir dažniau. Pieno kiekis padidėja po 2-3 savaičių, po 6 savaičių ir kai kūdikiui apie 3 mėnesiai. Dieną ar dvi kūdikis žinda kas valandą ir net dažniau. Bet tai netruks amžinai. Kai į jūsų gyvenimą ateis dažno žindimo metas, atsipalaiduokite, atidėkite kitus reikalus ir leiskite jam žįsti. Mamos kūnas žino, ką daryti. Padidėję vaiko reikalavimai, jo prie krūties praleistas laikas, padidins jūsų pieno kiekį, ir gyvenimas sugrįš į įprastas vėžes.

Dalykai, dėl kurių nereikia pergyventi

Vaikai profesionaliai iščiulpia jūsų pieną. Trumputis laiko tarpas, ir kūdikis jau sotus. Kai mamos pieno gamyba įsibėgėja ir prisiderina prie vaiko poreikių, tarp maitinimų krūtys pasidaro minkštesnės ir lyg vos pilnos. Tačiau pieno jose gaminasi tiek pat ar net šiek tiek daugiau, nei anksčiau.

Jei kas nors jums pasiūlys po maitinimo kūdikį dar primaitinti iš buteliuko ir taip patikrinti, ar vaikas alkanas, žinokite, kad tai nieko nereiškia. Kai kurie vaikai čiulpia viską, ką jiems paduoda, nepriklausomai, ar jie alkani, ar ne. Atsiminkite, kad tai, kiek pati nutraukiate pieno, neturi jokio ryšio su tuo, kiek išžinda vaikas.

Po šešių savaičių, padidėjus kūdikio pūslei, sušlapintų vystyklų skaičius šiek tiek sumažės. Išsituštinimų skaičius pasikeis šiek tiek vėliau. Kai kurie didesni vaikai gali nesituštinti net porą dienų, tai nereiškia, kad užkietėjo viduriukai. Tiesiog žindomo vaikelio išmatos pasidarė tirštesnės.

Kultūrose, kuriose visos mamos žindo ir nėra kito pasirinkimo, mintis, kad savam vaikui gali neužtekti pieno, net negirdėta. Mūsų kultūroje, kurioje įsivaizduojama, kad visi vaikai pagaliau bus maitinami iš buteliukų, dėl kiekvieno normalaus vaiko atsitiktinio poelgio apkaltinamas žindymas.

Kūdikio svoris

Ką tik gimę vaikai yra labai skirtingo dydžio ir auga skirtingu greičiu. Tol, kol jūsų žindomas kūdikis sušlapina pakankamai vystyklų ir reguliariai tuštinasi, galite būti rami - jis auga tinkamu greičiu. Žindomo vaiko neįmanoma permaitinti.

Sveiki vaikai nebūtinai turi būti dideli. Standartizuotos augimo lentelės nurodo tik vidurkį. Be to, lentelės buvo sudarytos tose gyvenamose vietose, kur kūdikiai dažniausiai buvo maitinami dirbtiniu maistu. Naujausi moksliniai tyrinėjimai atrado, kad žindomų vaikų svoris per pirmus 4 gyvenimo mėnesius priauga lėčiau nei dirbtiniu maistu maitinamų kūdikių. Taip jau lemta, kad žindomi vaikai lengvesni nei jų iš buteliuko maitinami draugai.

Jei turite priežastį manyti, kad vaikui neužtenka pieno, atkreipkite dėmesį į jo žindimo tvarką. Ar kūdikis žinda mažiau nei 8-12 kartų per dieną? Ar jis ilgai miega dieną, neatsibusdamas pažįsti? Ar per maitinimą jis žinda tik keletą minučių? Ar per kiekvieną maitinimą aktyvų rijimą girdite mažiau nei 5–10 minučių? Ar jis gerai apžioja ir uoliai čiulpia?

Būna, kad užtenka šiek tiek pakeisti dienotvarkę, ir vaiko svorio augimas susitvarko. Dažniau pasiūlykite krūtį, nenaudokite žinduko, visada leiskite vaikui žįsti. Per maitinimą porą kartų sukeiskite puses, jei reikia, žadinkite vaiką ir skatinkite jį žįsti ilgiau. Jei kūdikis aktyviai žinda, leiskite jam baigti žįsti iš vienos pusės - iščiulpti iš jos riebiausią pieną, tik po to siūlykite kitą.

Pirmosios dienos namuose

Atsakomybė, ateinanti su vaiko gimimu - bauginanti.

Turėsite apsiprasti, kad mažytis žindomas žmogus pakeičia gyvenimą ir namuose, ir už namų ribų. Naujagimio priežiūra atims didžiąją dalį jūsų laiko ir energijos. Šiuo metu kitus reikalus atidėkite. Priimkite jums siūlomą pagalbą, tik su viena išimtimi, padėjėjai gali valyti namus, ruošti jums maistą, lankstyti vystyklus, tačiau vaiku turite rūpintis jūs pati. Tai ypatingas laikas - laikas kūdikiui pažinti. Jūs vienintelė žinote, ko jūsų vaikui iš tikrųjų reikia. Pagalba reikalinga tam, kad kuo daugiau laiko praleistumėte pažindama ir žindydama savo ką tik gimusį kūdikį.

Gaila, bet padėjėjai ne visada jautriai suvokia mamos poreikius, be to, ir vaiko žavesiui sunku atsispirti. Jie pasiūlys kūdikį panešioti, net duoti jam buteliuką, kad tik jūs galėtumėte pamiegoti ar pagaminti pietus. Tai nėra tikroji pagalba. Turite būti pasiruošusi taktiškai nukreipti jų energiją į kitus darbus: “Ačiū už pasiūlymą, bet dabar vaikelis turi būti su manimi. Jam panorėjus žįsti, aš turiu būti šalia. Ar galėtumėte dėl manęs padaryti kokį kitą darbą? Aš jausčiausi žymiai geriau, jei būtų paruoštas maistas. Mažylį galėsite palaikyti, kol jis miegos, o aš tuo metu nusiprausiu po dušu”.

Patarimas: Pažindinti lankytojus su naujagimiu labai malonu, tačiau nepraraskite viso savo laiko švarindamasi prieš svečius, po to juos linksmindama ir valgydindama. Jums galės padėti daugelis žmonių, jei tik pasakysite, kuo.

Greitai pradėsite galvoti, ar grįš kada nors gyvenimas į normalias vėžes? Kodėl žindymas užima tiek daug laiko?

Ar darbo atsisakysite trumpam, ar žinosite, kad savo vaiką prižiūrėsite ištisus mėnesius, kiauras dienas praleisti namuose ne visada bus lengva. Per nėštumą galėjote įsivaizduoti, kaip vaikeliui snaudžiant ar žiūrint iš savo jaukios vietelės jūs turite daug laiko mėgstamiems užsiėmimams. Tikrasis vaizdas visiškai kitoks. Galbūt vienintelis dalykas, kurį galėsite sau leisti - dieninės televizijos laidos, kol kūdikis žįs.

Gyvenimas namuose su vaiku ir ėjimas į darbą - visiškai skirtingi dalykai. Buvimo namuose neįmanoma suplanuoti, už tai nemokamas atlyginimas. Bauginantys gali atrodyti net paprasčiausi namų ruošos darbai, jei bandysite juos atlikti liūliuodama kūdikį. Patyrusios mamos ir senelės, prisimindamos savo vaikų vaikystę, greitos priminti, kad džiaugtumėtės savo vaiku, kai tik galite, nes jis taip greitai auga. Gal tai tiesa, bet kai kurios dienos atrodo be galo ilgos.

Kaip išlaikyti visų kamuolių siūlų galus, kai tenka diriguoti visam namų chorui? Reikia skirti laiko vyrui, vyresniems vaikams, o mažąjį reikia žindyti ir auginti. Pirmas dalykas, kurį būtina padaryti, tai sudaryti pirmumo eilę: pirmenybė žmonėms, o po to daiktams. Be to, kūdikiai ir maži vaikai negali laukti, o suaugę, jei reikia, gali. Priminus sau šiuos du principus, taps daug lengviau nuspręsti, ką daryti, kai visko nespėjate.

Kitas apsisprendimas – paprastas maistas, švarūs drabužiai (be ironijos) ir jauki aplinka, tiek, kad saugiai jaustumėtės. Ji visiškai nepanaši į reklaminių nuotraukų gražius namus. Dėl šitų dalykų galėsite jaudintis, kai vaikas paaugs. Padėjusi į šoną dulkių siurblį, porai minučių atsiverskite greitų patiekalų knygą. Pasidarykite naują šukuoseną, kuri reikalautų mažiau priežiūros. Dėvėkite nesiglamžančius ar megztus rūbus.

Trečia – kūrybiškai apmąstykite, kaip atliksite darbus. Padarykite maisto tiek, kad dar liktų keletui žmonių. Besiruošdama atlikti rimtą darbą, pasikvieskite senelę ar kitą padėjėją. Kol dirbsite, ji galės palaikyti vaiką, pažaisti su juo. Užduokite sau mažas užduotis.

Patarimas: Būkite geranoriška ir sąžininga mažesniems vaikams, nekreipdama dėmesio į apribojimus. Daugelis žmonių, taip pat ir vyrai, nesupranta, kad rūpinimasis vaiku visą dieną yra darbas, užimantis visą laiką. Paaiškinkite savo partneriui, kad tik kartu galite sukurti savo šeimos gyvenimo stilių.

Žindymo išvargintos

Kartais gali atrodyti, kad žindymas – viena iš jus labiausiai varginančių problemų. Tačiau mintį apie atjunkymą nuvykite šalin. Ką jums duos žindymo nutraukimas? Nuo to jūsų kūdikio poreikis būti ant rankų, būti šalia jūsų nesumažės. Jis nepasidarys mažiau reikalaujantis ir nemiegos visą naktį. Daugeliu atvejų maistelio naudojimas tik apsunkins gyvenimą, o jūs prarasite tą lengvumo ir atvirumo jausmą, kurį jaučiate žindydama vaikelį. Nuovargį jaučia visos mažylių mamos, nesvarbu, kokiu būdu jos maitina savo vaikus.

Jei jaučiatės pavargusi, apatiška ar įsiutusi ant motinystės, atsigręžkite į savo poreikius. Ką galite padaryti dėl savęs, kad pasijustumėte geriau? Gal jums reikia dažniau išeiti? Gal jums reikia kitų suaugusiųjų, kad pasikalbėtumėte? Gal pasimankštinkite ar nusipirkite naują rūbą, kad papuoštumėt papilnėjusią figūrą? O gal jums reikia didesnės partnerio ar draugų paramos? Nuovargio sukeltas problemas išspresti lengviau, skiriant sau daugiau dėmesio. Nuo to ir pati motinystė bus daug malonesnė.

Su žindomu kūdikiu viešoje vietoje

Su žindomais vaikais keliauti labai lengva, pasiimkite porą vystyklų ir pirmyn.

O kas bus, jei jūsų vaikas užsimanys žįsti jums esant lauke? Ką jūs tada darysite? Moterys kartais abejoja, ar žindyti ne namuose, ar atskleisti savo ir kūdikio artimumą. Jos niekada nematė taip darančių kitų, o jei matė, galvoja, kad tai ne joms. Mintys grįžta prie įvairiausių istorijų, kaip žindančios mamos buvo išprašomos iš restoranų ar universalinių parduotuvių. Tokie incidentai reti, tačiau ką tik tapusių mamomis mintyse jie įgyja grėsmingą pavidalą.

Iš tikrųjų svarbiausia yra reaguoti į vaiko poreikius. Žindomus kūdikius reikia dažnai maitinti. Nuslopinti šį vaiko norą ar nukreipti kitur gali būti labai sunku. Dieną būnant parke ar išėjus pasivaikščioti su vyru būtų daug paprasčiau vaiką maitinti ten, kur jis panori. Maitinkite santūriai ir nereikės pergyventi dėl nepalankių žvilgsnių. Jūsų vaikas bus ramus ir laimingas. Na, o jei žmonės pastebės, tai savo sprendimu – suteikti vaikui tai, kas geriausia - jūs galite tik didžiuotis.

Žindymui geriausiai tinka rūbas iš dviejų dalių, tokio nereikia raitoti iš apačios. Palaidinukę ar megztinį iki spenelio pakelti gana patogu. Jei palaidinukė turi sagų, iš apačios jas atsagstykite, lengvai persimeskite per petį skarelę, taip žindant krūtį ir žindančio vaiko galvutę pridengs skarelė. Santūriam žindymui idealiai tinka per pečius permesta nešioklė. Joje sėdintis ir žindantis kūdikis pats uždengia krūtį.

Kur jūs žindysite kūdikį būdama parduotuvėje? Yra keletas galimybių. Jei parduotuvėje nedaug žmonių, galite pasinaudoti persirengimo kabina. Pažindymui ir užkandžiui tinka prie pasivaikščiojimo takų stovintys suoleliai ar greito maisto restoranai.

Žindymas tarp ankstesnės kartos nebuvo populiarus, ir taip atsitiko, kad žmonės, leidžiantys sau dalinti patarimus apie vaikų auginimą, apie žindymą nelabai išmano. Vos pagalvoję apie žindymą jie gali pasijusti nejaukiai. Šis neišmanymas ir žindymo ignoravimas į jus gali atsisukti kritikos pavidalu. Ką tik tapus mama, kaip tik tada, kai reikia pritarimo, kritiką sunku toleruoti. Tačiau kartais užtenka prisiminti iš kur atsirado toks žmogaus požiūris, iš kur kyla tokios mintys, ir kritiką pavyksta atremti, bent jau mintyse. Pasitikėjimą žindymu gali atšaldyti mamos, kurioms nesisekė žindyti. Jų nepritarimo nuostatos susiformavo prieš kelis dešimtmečius, ir dabar sunku jas pakeisti. Jos gali nuoširdžiai tikėti, kad neužtenka vien mamos pieno ar, kad “moterys mūsų giminėje niekada neturėjo pakankamai pieno”. Supažindinimas su žindymo procesu, jo nauda gali padėti joms praregėti. Nepritarimą nesunkiai pavyks įveikti, jei paaiškinsite, kad jūsų mama savo vaikams davė viską, ką turėjo geriausio, kaip tik tai norite padaryti ir jūs, tik turite savo nuomonę. Kartais vienintelis kelias nutraukti kritiką - su ja sutikti ir pakeisti pokalbio temą. Bus atvejų, kai turėsite susitaikyti su faktu, kad tie savotiški žmonės niekada nepamatys jūsų akimis ir jų požiūrio nepakeis jokie įrodymai.

Pasirūpinkite savimi

Kai jūsų vaikelis mažas ir pilnai priklauso nuo jūsų, labai svarbu pasirūpinti savimi. Puiki jūsų savijauta – tai geriausia, ką galite padaryti dėl savo vaiko.

~ ką valgyti žindant?

Tam, kad jūsų vaikas žįstų kokybišką pieną, nebūtina valgyti idealiai subalansuotą maistą ar laikytis ypatingų dietų.

Žindydama pajausite, kad galite valgyti daugiau, nei besilaukdama, ir nebereikia bijoti, kad priaugsite papildomo svorio. Gyvybinių jėgų visai dienai jums suteiks vaisiai, daržovės ir angliavandenių kompleksas (sveikų grūdų duona ir košės, chalva, ryžiai, pupos). Valgykite sveiką maistą, o vietoj limonado, kolos ar kavos gerkite sultis ar vandenį.

~ svorio kritimas

Kad atsikratytumėte papildomų nėštumo mėnesiais priaugusių kilogramų, nelaukite žindymo pabaigos. Atkreipkite dėmesį, žindančioms 3-6 mėnesių vaikų mamoms svoris tiesiog linkęs mažėti.

Tačiau, jei sumanėte sumažinti svorį greitai, apribodama maistą, tai tiesiogiai atsilieps pieno gamybai bei jo kokybei. Jūs jausite nuolatinį nuovargį ir neturėsite jėgų vaiko priežiūrai. Žinoma, galite mažiau vartoti riebalų, darydama skrebučius sumažinti sviesto kiekį, atsisakyti viščiuko odos. Kasdien padarykite keletą pratimų, įsidėkite vaikelį į vežimėlį ar nešioklę ir 30–40 minučių pasivaikščiokite.

~ ko nevalgyti?

Vien dėl to, kad žindote, jums nereikia atsisakyti šokolado, kavos ar atsitiktinės vyno taurės. Daugelis žindančių mamų gali valgyti ką tik panorėjusios be jokio žalingo poveikio vaikui.

Būna, kad kuris nors produktas vaikui kenkia, tai gali būti būtent tam produktui paveldėta alergija. Kartais nuolatinis išbėrimas ar nervingumas išnyksta mamai atsisakius pieno produktų, kiaušinių ar kito maisto.

~ narkotikai ir rūkymas

Cigarečių dūmai vaikui yra kenksmingi.

Tyrimai parodė, kad rūkančiųjų vaikai dažniau serga ir turi kvėpavimo problemų. Rūkydama jūs galite žindyti, bet geriau būtų rūkymo atsisakyti. Smarkus rūkymas gali paveikti pieno gamybą, ir vaikelis augs daug lėčiau. Pats mažiausias cigaretėse esančio nikotino kiekis patenka į pieną. Jei per dieną surūkote mažiau nei pakelį, nikotinas gal labai ir nenuskriaus jūsų kūdikio, tačiau visada venkite rūkyti prie vaiko.

Žindančios mamos turi vengti pramoginių narkotikų, tokių kaip kokainas ar marichuana. Kokainas patenka į žmogaus pieną praėjus 6 valandoms po vartojimo ir žindomam kūdikiui gali sukelti intoksikaciją. THC – aktyvusis marichuanos komponentas, susikaupia ir išsilaiko mamos piene daugiau nei vieną dieną po vartojimo ir aptinkamas vaiko šlapime ir išmatose. Taip pat kaip ir alkoholio intoksikacija, piknaudžiavimas šiais ir kitais narkotikais pažeidžia mamos sugebėjimą pasirūpinti savo kūdikiu.

~ vaistai

Įsitikinkite, kad gydytojai, išrašydami jums vaistus, žino, kad žindote. Kartais vaiką gydantis gydytojas apie vaistų poveikį žindomam kūdikiui žino geriau nei jus gydantis gydytojas. Jei jums pasiūlys mažylį atjunkyti, kad galėtumėte vartoti vaistus, paaiškinkite gydytojui, kad tęsti žindymą jums labai svarbu. Dažnai vienus vaistus galima pakeisti kitais, mažiau kenksmingais.

Tėvai ir jų jausmai

Daugelis vyrų to neįsivaizduoja, bet tėvo įtaka žindymo sėkmei nekelia abejonių. Emocinė partnerio parama gali padėti moteriai įgyti motiniško pasitikėjimo, lengviau spręsti kylančias žindymo problemas. Pasakymas “aš žinau, tu gali tai padaryti” ar “tu tokia svarbi mūsų kūdikiui”, ar “aš įsitikinęs – tu žindysi”, gali atrodyti mažmožiu, bet šie nuoširdūs komentarai suteiks ką tik tapusiai mama pakylėtumo jausmą. Ji tai prisimins visą gyvenimą. Tėvas, tenkindamas kūdikį žindančios mamos poreikius, išreikš savo meilę ir žmonai, ir vaikui. Patvarkydamas pagalves, atnešdamas gerti, patrindamas nugarą, pažaisdamas su vyresniu vaiku ar ramiai pasikalbėdamas su žindančia žmona, vyras padės jai pasijusti ir mylima, ir mylinčia. Netrukus atpildą pajus visa šeima.

Tėvams, kaip ir mamoms, norint pažinti savo kūdikį, reikia būti su juo. Mama, ruošdama valgį, rūpinimąsi kūdikiu gali pilnai patikėti tėvui, kuris irgi nori būti reikalingas. Maudymas, vaikščiojimas lauke, raminimas, glaudimas – tai visiems tėvams prieinama dovana. Laikui bėgant vaikui nebeužteks priežiūros ir komforto, su juo reikės žaisti ir kitaip užsiimti. Tada tėvas vaikui taps svarbiu paprasto džiaugsmo šaltiniu.

Jūsų seksualinis gyvenimas

Kūdikio atsiradimas pakeičia poros santykius, pokyčiai ir prioritetai veikia seksualinius ryšius. Nuovargis seksualinę aistrą užgesina. Seksas gali nebebūti toks spontaniškas kaip buvo. Gali tekti planuoti laiką, o, vaikui prabudus, mylėjimąsi nutraukti. Bet, nepaisant kliūčių, jei abiejų tėvų šiluma ir švelnumas kūdikiui įsilies į jų tarpusavio jausmus, seksas įgaus naują kvėpavimą.

Žindymas paveikia moters seksualinį atsaką. Hormonas oksitocinas, sukeliantis pieno tekėjimo refleksą, išsiskiria ir moteriai susijaudinus. Todėl mylintis kūdikį maitinančiai moteriai gali pradėti tekėti pienas. Tekėjimą galima sustabdyti suspaudus spenelius arba visai patogu pasidėti rankšluostį. Jei tai jums trukdo, prieš tai pamaitinkite kūdikį ar šiek tiek pieno nusitraukite, tekėjimas bus silpnesnis. Žindančios moterys per suartėjimą gali jausti sausą vaginą, tai nemalonu. Šį reiškinį sąlygoja hormonų lygis laktacijos metu, ir nereiškia, kad nesidžiaugiate partnerio dėmesiu. Jums padės ilgesnė įžanga arba tepalas. Kai kurioms žindančioms moterims pakitęs hormonų lygis aistrą sumažina. Tačiau tai laikina, atsinaujinus menstruacijų ciklui, aistra dažniausiai atsinaujina.

Menstruacijų ciklas ir vaisingumas

Žindymas menstruacijas ir ovuliaciją sustabdo. Naujausi tyrimai parodė, kad iš pilnai žindančių mamų per pirmus 6 mėnesius pastoja tik du procentai. Žindymas nekenksmingas, ko negalima pasakyti apie kontracepciją.

Pilnai žindomas vaikas visą maistą gauna tik iš mamos, arba beveik visą. Taip maitinamas vaikas iš buteliuko geria retai, turint omenyje ir naktinius maitinimus. Visus čiulpimo poreikius patenkina prie krūties be jokių žindukų.

Kai kūdikis pradeda valgyti tirštą maistą, kai tarpai tarp maitinimų pailgėja, o naktiniai žindymai tampa retesni, pastojimo galimybė išauga net ir neatsinaujinus menstruacijoms. Kai kurioms moterims ovuliacija įvyksta be “perspėjimo”, ir apie atsiradusią pastojimo tikimybę jos net nežino. Tai atsitinka vaikui šiek tiek paaugus, kai greta mamos pieno vaikas jau gauna ir kito maisto ir yra atjunkymo kelyje.

Prasidėjus menstruacijoms, apskaičiuokite vaisingumo periodą ir imkitės atsargumo priemonių, žinoma, jei nenorite vėl pastoti.

Žindymui nekenkia behormoniniai kontracepcijos būdai: membrana, kaklelio gaubtas, sargiai, spermicidai, kontraceptinės kempinės, varinis IUD. Kombinuotos kontraceptinės piliulės žindančioms mamoms gali sukelti tam tikrų sunkumų: estrogeno komponentas gali sumažinti pieno gamybą, pakeisti pieno sudėtį ir paveikti vaiko augimą. Šis poveikis nepastebėtas progestino minipiliulėse, progestino implantuose ir progestino ampulėse. Vartojant kitus hormoninius kontraceptikus maži kiekiai sintetinių hormonų patenka į mamos pieną ir veikia vaiką. Plačiau apie tai galite pasikalbėti su jūsų sveikatą prižiūrinčiu gydytoju.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“