Ligos ir žindymas

Jūs esate čia: Gimtis » Žindymas » Ligos ir žindymas

Ligos ir žindymas

Naujagimių geltligė

Geltligė - tai greito raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) sumažėjimo pirmosiomis gyvenimo dienomis pasekmė. Gimus eritrocitų reikia mažiau nei gyvenant įsčiose. Ląstelių perteklius suyra, o likęs produktas, vadinamas bilirubinu, patenka į kraują ir yra pašalinamas su išmatomis. Jei bilirubinas gaminasi greičiau, nei vaikas gali jį pašalinti, atsiranda geltligė. Bilirubinas - tai geltonas pigmentas, jo perteklius suteikia odai gelsvumo, nuo jo gali pagelsti ir akių baltymai.

Kodėl kai kurių vaikų organizme bilirubino kiekis padidėja? Padidėjimą gali sukelti kepenų sutrikimas, infekcijos, ar tam tikros kraujo savybės. Dažniausiai geltligė atsiranda vaikui prisitaikant prie išorinio pasaulio. Ši geltligės rūšis vadinama fiziologine, ir yra normalus kūno vystymosi reiškinys. Nors gydytojai nesutaria kada, kuriuo atveju geltą laikyti normalia, laikoma, kad normaliems, sveikiems, gerai išnešiotiems naujagimiams maksimalus leistinas bilirubino kiekis yra 20 - 25 mg/dl. Tačiau tai nėra pakankamai įtikinami duomenys.

Kad bilirubino kiekis sumažėtų, vaikai laikomi po specialiomis lempomis (tai vadinama fototerapija - gydymas šviesa). Ultravioletas padeda bilirubino kiekį sumažinti, nes šviesoje jis pašalinamas greičiau. Ekstremaliu atveju gali būti atliktas kraujo perpylimas.

Fototerapija turi ir neigiamą aspektą. Po šviesomis paguldytas vaikas negali būti šalia mamos, jos glėbyje. Jis guli izoliuotas atskiroje palatoje su apsauginiais lopeliais ant akyčių. Sunku jausti jo nuotaikas ir žindyti, nors dažnas žindymas geriausiai apsaugotų nuo fototerapijos metu kylančios dehidracijos. Naujausias pasiekimas fototerapijos srityje - tai lempos palatoje ar namuose. Egzistuoja prietaisas, pavadintas kengūra - tai apie naujagimio liemenį apsukamas optinio pluošto apklotas. Kūdikiui, gydomam su šiuo apklotu, nereikia uždengti akių. Viso gydymo metu vaiką galima ir laikyti, ir žindyti. Šis patobulinimas labai vertingas, ypač žindančiai mamai. Tačiau fototerapija tėvams kelia nerimą. Išmintingas gydytojas, siūlydamas tėvams geltligės gydym būdus, turėtų tai žinoti ir į tai atsižvelgti.

Patarimas: Naujagimių geltligė pasitaiko gana dažnai ir dėl jos žindymo nutraukti nereikia.

Geras žindymas geltligę išgydo

Jei jūsų vaikui padidėjo bilirubino kiekis, skatinkite jį kiek įmanoma dažniau žįsti. Tai lengviausia padaryti, kai vaikas šalia jūsų ir dieną, ir naktį. Jei reikia, žadinkite jį dieną, kad žįstų ne rečiau kaip kas 2 valandas. Pasitikrinkite, ar jis patogioje padėtyje ir ar aktyviai žinda nuo 5 iki 10 min. iš kiekvienos krūties. Diena kita atidaus dėmesio, tai viskas, ko reikia kūdikio būklei pagerinti ir priversti bilirubino kiekį mažėti.

Bilirubino kiekį padeda sumažinti ir netiesioginiai saulės spinduliai. Nurengtą vaikelį paguldykite ant vystyklo šiltame kambaryje, kad pro langus jį pasiektų dienos šviesa. Nedėkite jo tiesiai prieš saulę ir neneškite laukan, nes jautri naujagimio odelė greitai įdega. Jei gydytojas nori pradėti fototerapiją, paklauskite apie kitas alternatyvas. Gal įmanoma gydymą 24 valandom atidėti ir tuo metu vaikelį ypač dažnai žindyti. Gali būti, kad po 24 valandų paaiškės, jog bilirubino lygis nukrito ir pavojaus nebėra. Jei fototerapija būtina, paklauskite apie lempas palatoje ar namuose. Susitarkite dėl dažno žindymo, o jei primaitinimas būtinas, tai jokiu būdu ne iš žinduko, o iš pipetės, puodelio ar šaukštelio. Kai kurie gydytojai dienai ar dviem žindymą siūlo nutraukti, t.y. tol, kol sumažės bilirubino kiekis. Tačiau gydant fiziologinę geltą, žindymas - geriausia išeitis.

Yra ir kitokia geltligės forma - vėlyvoji geltligė. Šiuo atveju būtent mamos piene esančios dalelės lėtina bilirubino pašalinimą iš vaiko organizmo. Šis, daug rečiau pasitaikantis geltligės tipas su fiziologine gelta mažai susijęs. Sergant fiziologine gelta, bilirubino kiekis aukščiausią tašką pasiekia 2-3 dieną po gimimo. Vėlyvosios geltligės metu bilirubino perviršis išlieka ir praėjus 4-5 dienomis po gimimo. Vis tik ir vėlyvosios geltligės atveju žindymą galima tęsti, tačiau šios geltligės išgydymui gali prireikti poros savaičių. Retkarčiais, labai pakilus bilirubino kiekiui, kūdikis 24 val. gali būti maitinamas tik dirbtiniu maisteliu ar žindyvės pienu. Per tą laiką bilirubino kiekis sumažės ir mama galės žindymą pratęsti. Žindymą reikėtų laikinai nutraukti, jei, kūdikiui sergant vėlyvąja geltlige, labai aukštas bilirubino lygis ne krenta, o kyla toliau. Tuo metu žindymo alternatyva galėtų tapti namuose atliekama fototerapija.

Daug vandens turintis maistelis geltligės “išplauti” nepadeda, tačiau gali pakenkti. Maistas pripildo vaiko pilvuką, ir šis nebenori žįsti iš krūties. Be to, maistelis dažniausiai duodamas per čiulpimo problemų galintį sukelti žinduką.

Mamos ar vaiko liga

Patarimas: Krūties infekciją gydykite poilsiu, šiluma, švelniu masažu ir dažnu žindymu.

Žindančioms mamoms ar jų vaikams temperatūra gali pakilti kaip ir visiems kitiems. Nors ir susirgote, žindyti galite ir toliau, net turite tai daryti, nes tą akimirką, kai pasijutote serganti, mikrobai gal būt jau paveikė ir jūsų kūdikį. Žindymas neleis pablogėti situacijai. Antikūniai, kuriuos gamina mamos organizmas prieš mikrobus, patenka ir į pieną. Būtent mamos pienas padeda kūdikiui įveikti infekciją. Neretai, nors visa šeima serga, žindomas vaikelis tik truputį negaluoja. Pasitaiko, kad žindomi kūdikiai atsispiria visoms infekcijoms.

Žindant pastebėti pokyčiai dažnai įspėja mamas apie artėjančią ligą. Ypač žįsti trukdo užimta nosis. Jei pastebite, kad gulint ant šono vaikui skauda, gali būti ausyčių uždegimas. Apie mažylio savijautą mama gerai gali spręsti iš jo elgesio žindant. Maitinimą iš krūtų tęskite, ir vaiko savijauta pagerės.

Jei mažajam žmogeliui skauda pilvuką, jis norės žįsti dažniau, gal būt net ištisai. Leiskite jam tai daryti. Vaikui suviduriavus taip pat žindykite toliau. Tyrimai parodė, kad žindomi kūdikiai numeta mažiau svorio.

Vemiančiam vaikeliui geriau duoti po mažai pieno, nes didesnį kiekį jis gali išvemti. Kai taip atsitinka, bandykite mažylį žindyti iš beveik tuščios krūties. Pieną prieš maitinimą nutraukite. Silpna srovelė ramins jo skranduką, ir jis galės žįsti savo malonumui, nerizikuodamas išvemti.

Užsikimšę pieno latakėliai ir krūtų infekcijos

Jautrūs skaudūs patinimai krūtyse - dažniausiai tai užsikimšę pieno latakėliai. Raudonas karštas ištinęs plotas, kurį skauda vos prilietus, gali būti krūties infekcija, ypač, jei šį reiškinį lydi temperatūra ir visąapimantis nuovargis, panašiai, kaip sergant gripu. Visiškai realu, kad greitas gydymas namuose kanalėlių užsikišimui neleis išaugti į krūties infekciją, o šiai išsivystyti į pūlinį.

Kad pienas vėl tekėtų, reikia trijų dalykų: šilumos, švelnaus masažo ir dažno žindymo. Sušildyti krūtį galite šiltame vandenyje mirkomu rankšluosčiu ar šilto vandens pripiltu buteliu. Krūčiai sušilus, švelniai pamasažuokite ją pirštais ir delnais. Iš pradžių aplink krūtį, apskritais judesiais, po to švelniai masažuokite link skaudamos vietos, skaudančią vietą ir masažuodama artėkite prie spenelio. Tada su ranka išspauskite truputį pieno. Kad išeitų kamščiai ir kanalėliais pratekėtų pienas, masažuoti patartina ir vaikui žindant.

Nuo persipildymo krūtis apsaugo dažnas žindymas. Žindykite tiek, kiek nori kūdikis, ar bent kas dvi valandas. Prieš maitinimą krūtis pašildykite ir pamasažuokite. Jei skauda, žindyti pradėkite iš skaudančios pusės. Pamaitinusi vaikelį kartu su juo prigulkite. Pakelkite aukščiau kojas ir abu šiek tiek pasnauskite.

Kartais nuo krūtyse atsiradusios infekcijos pasikeičia pieno skonis. Dėl šios priežasties kūdikis gali iš skaudančios krūties nebežįsti. Tokiu atveju maitinimą pradėkite iš sveikos krūties. Kai vaikas paleis spenelį, nepastebimai, nekeisdama jo kūnelio padėties, pasiūlykite jam žįsti iš skaudančios pusės. Neabejokite, jums pasiseks.

Prasidėjus krūties infekcijai ar užakus kanalėliams, labai svarbu žindymą tęsti. Minkšta krūtis, tekantis pienas sustabdys ir išsklaidys pūlinio vystymąsi. Vaiko žindimo neatstos nei pientraukis, nei nusitraukimas rankomis. Jei nusprendėte žindymą baigti, palaukite, kol pranyks krūtyje esanti infekcija. Nepergyvenkite, nuo krūties infekcijos vaikas nesusirgs, jį apsaugos piene esantys antikūniai.

Jei jums pakilo temperatūra, skauda krūtis, jaučiatės pavargusi, atsigulkite ir pailsėkite. Temperatūrai nekrintant daugiau nei 24 valandas, išsikvieskite gydytoją. Gydytojo išrašytus antibiotikus vartokite tiek laiko, kiek paskirta, žinoma, jei jie skirti žindančiai mamai ir kūdikiui. Net jei jaučiatės geriau, tam, kad infekcija visiškai pranyktų, vaistų vartojimo nenutraukite.

Krūties infekcija, latakėlių užsikimšimas rodo, kad mama yra įsitempusi - streso būsenoje, trumpina ar uždelsia maitinimus, nepailsi, nepavalgo ir todėl organizmas nėra atsparus. Šis negalavimas mamą priverčia pailsėti, pažvelgti į viską ramiau ir atsakingiau.

Patarimas: Vengdama nuolatinių bėdų su krūtimis, pagalvokite, nuo ko užsikimšo latakėliai ir prasidėjo infekcija. Per maža liemenėlė, miegate ant pilvo, pramiegate visą naktį, vaikas blogai apžioja, dideli tarpai tarp maitinimų?

Pienligė

Pienligė - tai vaiko burnoje atsiradusi grybelinė infekcija. Gali pasirodyti balti lopinėliai ant dantenų, liežuvio, skruostų ar lūpų viduje. Pienligė kūdikiui retai sukelia nepatogumų, tačiau gali išplisti ant mamos spenelių, juos dirginti ir sukelti niežulį, spenelius gali pradėti skaudėti.

Grybelis mėgsta šiltas, drėgnas, tamsias vietas, todėl burna jam kaip tik. Paprastai greta būna kita - gera bakterija, ji trukdo grybeliui plėstis. Tačiau kartais infekcija tampa nevaldoma, ypač, kai žmonės vartoja antibiotikus. Antibiotikas kartu su žalingąja bakterija užmuša ir gerąją. Todėl pienligė gali vėl atsirasti.

Pienligė gali padengti spenelius ir dalį aureolės šviesiai rožine spalva. Oda gali pasidaryti išdžiūvusi ir nelygi. Net jei vaiko burnoje nematyti pienligės, įmanoma, kad ji ten neseniai atsirado. Taip paaiškinamas netikėtas pienligės atsiradimas ant spenelių. Taip pat ši grybelinė infekcija gali sukelti raudonumą ir išbėrimą ant vaiko užpakaliuko, o mamai - vaginos infekciją.

Infekcija ant užpakaliuko ar vaginos turi būti gydoma tuo pačiu metu. Speneliams padės net paprastas skalavimas vandeniu prieš maitinimus.

Kol ant spenelių yra infekcja, visą ištrauktą pieną reikia tučtuojau sunaudoti arba išmesti. Šaldymas nesunaikina grybelio mikrodalelių, ir, jei pastovėjusį pieną duosite vaikui, pradėsite naują infekcijos ratą.

Ypatingos medicininės situacijos

Medicininių priežasčių, dėl kurių vaikelis negali būti žindomas, yra labai mažai. Kai mama ar vaikas turi problemų, žindymo nauda sveikatai pasidaro dar didesnė. Žindymas reikalingas ir daugiavaikiam gimimui, ir neišnešiotam kūdikiui, ir vaikams su sveikatos problemomis, ir sergančioms, ir nepasitikinčioms savimi mamoms.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“