Pasiruošęs kietam maistui

Jūs esate čia: Gimtis » Žindymas » Pasiruošęs kietam maistui

Pasiruošęs kietam maistui

Vaikų elgesys jiems augant keičiasi. Vyresni žindomi vaikai nori žįsti dažnai, bet ne taip dažnai kaip naujagimiai. Tam tikru laiku, būtent per vidurdienį ir anksti vakare, jie žinda ilgiau, o kitu metu – žaisdami, nagrinėdami pirštelius ir t.t. jie, rodos, pamiršta valgymą.

Kai kuriems vaikams taip parūpsta išorinis pasaulis, kad juos nuraminti žindymu darosi gana sunku.


Nebesidomi žindimu?

Iki metų vaikai patys, be mamos pagalbos, nuo žindimo retai atpranta. Jei jaunesnis vaikas nenori ar atsisako žįsti, tai nereiškia, kad jis jau pasiruošęs atjunkymui, gali būti ir kitos priežastys. Žįsti labai trukdo užsikišusi nosis, nes kūdikis negali prakvėpuoti. Prieš maitinimą nosį išvalykite su kriauše. Vaikas gali nervintis, nusisukinėti nuo krūties, jei jis turi temperatūros. Kūdikis nenorės gulėti ant šono, jei prasidėjo ausų uždegimas, jam skauda ausytes. Kad įsitikintumėte, ar tikrai taip - pasikvieskite gydytoją. Žindimui įtakos turi dantų dygimas, kiti burnelės negalavimai.

Pagrindinė nenoro žįsti priežastis - dažni primaitinimai iš buteliuko. Vaikai, reguliariai geriantys iš buteliuko, pradeda jam teikti pirmenybę ar priima tai, kaip lygiavertį dalyką. Jie gali reikšti nepasitenkinimą, kad reikia laukti, kol pradeda tekėti pienas. Pradėjus maitinti iš buteliuko, mamos pieno kiekis mažėja. Ir nors mama to nenorėjo, atjunkymo akimirka sparčiai artėja.

Pieno gamybą galima atnaujinti palaipsniui mažinant primaitinimus. Kuo daugiau vaikas žįs, tuo daugiau gaminsis pieno. Prieš siūlydamos buteliuką, pasiūlykite krūtį. Net ir žinodamos, kad jis nealkanas, leiskite vaikui žįsti tiek, kiek panorės. Suplanuokite porą dienų taip, kad galėtumėte daugiau laiko praleisti kūdikį žindydamos ir nešiodamos. Padidėjus pieno atsargoms, vaikui nebereikės papildomo maistelio, ir primaitinimus galėsite nutraukti.

Jei jūsų vaikas, kai dirbate ar esate toli, maitinamas iš buteliuko, jo norą žįsti išsaugos dažnas žindymas būnant kartu. Suteikite mažyliui džiaugsmą prisiglausti prie jūsų odos, prieš ir po žindymo pabendraukite.

Streikas žindimui

Kai gerai žindęs vaikas staiga atsisako žįsti – tai vadinama žindimo streiku. Šis laikas gali būti sunkus ir mamai, ir vaikui. Streiką sukėlusios priežastys individualios. Kodėl vaikas atsisako žįsti, galite niekada nesužinoti, bet, mamai užsispyrus ir skiriant vaikui daug dėmesio, po 2-4 dienų jis vėl žįs. Kuo dažniau priglauskite kūdikį oda prie odos, tuo jūs priminsite jam, kaip gera su jumis. Siūlykite krūtį, kai jis snaudžia ar tik pradeda busti, tai yra, tokiu metu, kai vaikas ne visai supranta, kad norite jį pamaitinti. Pabandykite pergudrauti jį, pakeisdama žindymo poziciją. Maitinkite supamojoje kėdėje, vaikščiodama ir visada būkite pasiruošusi išblaškyti jo nenorą žįsti. Kol vaikas nežinda, nusitraukite pieną, kad nesumažėtų jo gamyba. Kūdikį girdykite iš puoduko.

Kai žmogutis nustoja žįsti ar didžiąją dalį laiko prie krūties nervinasi, gali atrodyti, kad su pienu jis atsisako ir jūsų. Sunku neprisileisti šio jausmo. Nugalėti šį jausmą padėtų priežasties, dėl ko vaikas atsisako žįsti, radimas. Bet rasti priežastį ne visada pavyksta.

Dantims išdygus

Išdygus dantims žindyti galite kaip ir anksčiau.

Vaikui žindant apatinius dantis uždengia liežuvis. Viršutiniai dantys gali palikti ant aureolės nedidelius įspaudus, bet tai neskausminga. Pasirodžius dantims žindymo nutraukti nereikia. Tačiau kai kurie vaikai kandžiojasi. Kai dantys ką tik išdygę, vaikai tiesiog nežino, ką su jais daryti. Dažniausiai kūdikiai kandžiojasi maitinimo pabaigoje, kai čiulpia iš malonumo ir kartu žaidžia.

Kai užsnūsdamas vaikas krūtį suspaudžia, spenelį saugiausia iš jo burnos išimti. Jei norite taip padaryti, smilių įkiškite tarp vaiko dantenų ir atsargiai sukite aplink spenelį. Kai vaikas, dar norėdamas čiulpti, dantenas suspaus, pirštas spenelį apsaugos.

Kai vaikai bando kąsti pirmus sykius, pasakykite “ai” ir jie daugiau taip nebedarys. Tačiau yra vaikų, kurie bandys eksperimentuoti ir toliau. Kaip vaiką mokyti daugiau nekąsti priklauso nuo jo amžiaus ir temperamento. Vyresnis vaikas gali suprasti, kad, jei jis kąs, mama nutrauks maitinimą ir po to bent 20 min. nemaitins. Jautresnius vaikus paveikia į skausmą sureagavusios mamos šūktelėjimas. Jaunesnis vaikas ryšio tarp savo veiksmo ir pasekmės gali ir nesuprasti.

Skausmo galite išvengti atidžiai sekdama mažylio elgesį - nuo maitinimo pradžios iki pabaigos. Apie vaiko ketinimą ąsti jus įspės jo akių išraiška ir elgesys prie krūties. Jei tuo momentu spenelį spėsite ištraukti, tai kūdikis negalės įkąsti.

Kietesnis maistas?

Žindomiems vaikams iki 6 mėnesių kietesnio maisto nereikia. Svarbu nepaskubėti. Jei vaikas prisivalgys košės, bananų ar morkų, jis nebus alkanas ir mažiau norės žįsti. Kuo kūdikis mažiau žįs, tuo greičiau pieno kiekis mažės. Tokiu būdu jūsų vaikas gali nustoti domėtis žindimu anksčiau, nei planavote. Be to kietas maistas nėra toks maistingas kaip jūsų pienas. Kad vaikas gautų įvairių jam reikalingų medžiagų, reikia pilnos ir įvairios dietos. Iš kietesnio maisto vaikas negali pasisavinti tiek maistingų medžiagų, kaip iš pieno. Taigi, ankstyvas primaitinimas pakeičia mamos pieną mažiau maistinga alternatyva.

Vaikai, anksti pradėję valgyti kietą maistą, labiau linkę sirgti alergijomis. Nuo ankstyvo tiršto maisto vaikai gali pradėti tukti. Paskutinis, bet mamų požiūriu ne mažiau svarbus dalykas, yra tai, kad maitinimas tirštu maistu yra netvarkingas reikalas. Daug paprasčiau, kai kūdikis žinda, tada jam iš burnelės niekas nekrenta.

Kodėl kai kurie patarėjai, tarp jų ir gydytojai, vaikui iki 4 mėn. siūlo duoti tiršto maisto? Buvo laikas, kai jaunesniems nei 3-4 savaičių vaikams duodavo morkų, apsidrausdami nuo vitaminų stygiaus. Daktarai nesutiko, kad vaikai valgytų vien dirbtinį maistelį, bijodami, kad jiems trūks vitaminų. Bet žindomiems vaikams tai netinka. Jie iš mamos pieno gauna tiek maisto medžiagų, kiek reikia jų organizmui. Dar egzistuoja tokia mintis, kad primaitinimas morkomis padės vaikui išmiegoti visą naktį. Atlikti tyrimai ir mamų patyrimas įrodė, kad tai netiesa.

Jūsų gydytojas gali rekomenduoti morkas prieš anemiją, bet tai nėra būtina. Piene geležies nėra daug, tačiau ji pilnai įsisavinama. Be to, gimęs vaikas turi savyje iš įsčių atsineštų geležies atsargų, ir iki 6 mėnesių jų pilnai jam užtenka. Jei iškyla kitokių klausimų, paprastas kraujo tyrimas parodys, ar reikalingas jūsų vaikui papildomas geležies kiekis, ar ne.

Pasiruošęs kietam maistui

Žurnalų reklamos, elektroniniu paštu atkeliaujantys pasiūlymai gali sugundyti reklamuojamu ir viliojančiu maisteliu. Bet geriau pati nuspręskite, koks maistelis jūsų kūdikiui tinka geriausiai, ir ar jis jau gali jį valgyti. Jūs esate geresnė savo vaiko poreikių ekspertė, nei bandančios jus įtikinti pirkti jų produktus kompanijos.

Kai vaikas pasirengęs valgyti kietą maistą, sunku jį sustabdyti. Jis nori visko paragauti. Išlaikyti jį glėbyje, kai valgote, tampa vis sunkiau. Kūdikis čiumpa maistą ir jūsų pietus sugeba išbarstyti ant viso stalo. Kai valgote, kūdikis nušvitusiomis akimis atidžiai seka kiekvieno kąsnio kelionę - nuo lėkštės iki jūsų burnos. Ir viskas, ką pasiekia jo rankutes, keliauja tiesiai į burnelę.

Išaugęs vaiko apetitas rodo, kad jis jau pasiruošęs pradėti maitintis ne tik mamos pienu. Jei maždaug šešių mėnesių kūdikis nori dažniau žįsti ir tai be jokios regimos priežasties tęsiasi jau 4 -5 dienas, gali būti, kad vaikui jau reikia tirštesnio ar kieto maisto. Jei jam mažiau nei šeši mėnesiai, būkite atsargesnė. Net jei jūsų mažasis žmogus pradės valgyti įvairesnį maistą, pagrindiniu jo maistu vis tiek liks jūsų pienas.

Pirmas vaiko susitikimas su tirštesniu maistu labiau eksperimentas, nei pasisotinimas. Jis turi dar daug ką sužinoti apie skonį, sandarą, kaip maistas turi judėti jo burnele tolyn, o po to, kaip jį nuryti.

Pirmųjų vaiko valgymų tikslas yra kuo daugiau išmokti, o ne kuo daugiau suvalgyti. Prisirpusio banano košelė – nuostabus pirmasis maistas, pakankamai saldus, minkštas ir patraukiantis. Jei jūsų vaikui 6 mėnesiai, jis pajėgs susitvarkyti ir su retkarčiais pasitaikančiais gabalėliais. Maistas turi būti minkštas ir sutrintas, bet ne tiek, kad būtų lyg pudingas ar lydytas sūrelis. Pirmam maistui taip pat puikiai tinka prinokusios avokados ar virtos saldžios bulvės. Vienu metu pasiūlykite tik vieną naują valgį ir, prieš duodamos kitą, porą dienų ar savaičių palaukite. Jei vaikas alergiškas - išberia, viduriuoja, sutrinka skranduko veikla, užima nosytę – jūs turite išsiaiškinti, koks maistas jam tinka.

Pasirinkite laiką, kai vaikas nėra labai alkanas, pusvalandis ar valanda po paskutinio žindimo. Pradėkite su mažyčiu maisto kiekiu. Maisto kiekį reikia didinti palaipsniui. Žindomi vaikai per pirmus maitinimus saugiau ir patogiau jaučiasi ant mamos kelių. Maistui įdėti į burnelę galite naudoti šaukštą ar net pirštą. Negalima įkalbinėti, apgaudinėti, kad priverstumėte vaiką valgyti. Jei jis nenori, tai patrauks galvelę atgal, stipriai užsičiaups ar spjaus lauk. Atsižvelkite į jo norus ir pabandykite kitą kartą. Kai kurie žindomi vaikai kietu maistu gali nesidomėti iki 8, net iki 9 mėnesių ir toliau normaliai augti, būti sveiki, gerdami vien mamos pieną.

Maisto ruošimas mažojam valgytojui mamai gali suteikti nemažai džiaugsmo.

Patarimas: Jei, prieš duodama kietą maistą, jūs palauksite, kol vaikeliui sueis 6 mėnesiai, jūs pamatysite, kaip greitai jis pradės valgyti maistą, kurį ruošiate visai šeimai. Jis net pamokys jus, kas tinka jam ir sveika jums.

Grįžimas į darbą:

Daugelis mamų tęsia žindymą ir pradėjusios dirbti. Jos nori išlaikyti brangų žindymo dovanojamą artimumo jausmą. Norint suderinti žindymą ir darbą iškyla keletas klausimų: kaip išsaugoti pieno gamybą, kaip ir ką jūsų vaikas valgys, kai šalia nebus jūsų. Šių klausimų sprendimai priklausys nuo jūsų darbo, vaiko priežiūros būdo ir jo amžiaus.

~ pieno išsaugojimas,

Jūsų kūnas, nors esate ne kartu su vaikeliu, pieną gamina toliau. Jei šį pieną nutrauksite, jūsų kūnas rytoj jo pagamins daugiau. O kūdikis, net jums nesant namuose, gers savo mamos pieną. Nutrauktas pienas bus jo geriausias maistas visą atskirai buvimo laiką. Krūtis pieno nutraukimas apsaugos nuo kanalėlių užsikimšimo ir krūties infekcijos.

Kol būsite atskirai nuo vaiko, pieną turėsite nutraukti kas 3-4 val. Tie laikotarpiai dar priklauso ir nuo to, kaip dažnai jūsų vaikas žinda ir kaip greitai prisipildo krūtys. Jei dirbate pusę darbo dienos – 4–6 valandas be pertraukos, tai pieną pakaks nusitraukti vieną kartą. Jei jūsų darbo diena – 8 valandos, tai pieną teks nutraukti mažiausiai 2 kartus. Nepamirškite priskaičiuoti laiko į darbą ir iš jo.

Ne visada lengva surasti vietą pieno nusitraukimui. Nuostabu, kai yra švari, izoliuota vietelė, tačiau, geriausiu atveju, įstaigoje ar biure bus ankštas kambarėlis su kėde ir užraktu duryse. Daugelis moterų tai daro dušo kambaryje ar tualete, moterų poilsio kambaryje. Tačiau su kompanijos darbuotojų ar vadovo parama jūs galėsite rasti ir geresnę išeitį. Su pientraukiu pasiimkite vaikelio nuotrauką, ji skatins jūsų pieno tekėjimo refleksą, nesvarbu, kur bebūtumėte.

Pieno nutraukimui reikės skirti apie 15-20 minučių pietų pertraukos ar priešpiečių laiką. Nutrauktą pieną būtų gerai atšaldyti ir pasaugoti mažame šaldytuve. Po darbo dienos galėsite parsinešti pieną šaldytuvėlyje. Sekančią dieną kūdikis turės ką gerti. Jei pieno neprireiks, išsaugotas šaldiklyje jis pravers kitam kartui.

Mintis nusitraukinėti pieną, ypač, jei tai darote pirmoji, jūsų firmos darbuotojams gali atrodyti keista ar net trikdanti. Visą laiką prisiminkite, kad tai darote dėl savo kūdikio. Gali padėti humoro jausmas. O darbuotojams ir šefui paaiškinkite, kad žindomi vaikai daug rečiau serga, tai reiškia, kad jūs praleisite žymiai mažiau darbo dienų.

~ žindomas vaikas, kai jūsų nėra namuose,

Kiek pieno prireiks jūsų vaikui, priklauso nuo jo amžiaus, maitinimosi įpročių ir nuo to, kaip ilgai jūs būnate atskirai. Griežtų taisyklių nėra. Jei vaikeliui 3-4 mėn., jam prireiks daugiau pieno nei jau valgančiam tirštą maistą. Todėl būtų gerai, kad, prieš išeidama į darbą, dvi savaites nusitraukinėtumėte pieną namuose. Taip pasipraktikuosite ir sužinosite, kiek kūdikiui reikės pieno, kol jūsų nebus namie. Jei šaldiklyje turėsite pieno atsargų, tai, vaiko poreikiams išaugus, mintis apie pieno nutraukimą nekels susirūpinimo. Iš pradžių pieną šaldiklyje laikykite mažais kiekiais - apie 50g viename indelyje, tol, kol išsiaiškinsite, kiek pieno vaikui reikia per vieną maitinimą.

Gali būti, kad žindomas vaikas nepanorės gerti iš buteliuko. Ši problema auklėms iškyla neretai. Tačiau žindomus vaikus įmanoma įkalbėti gerti iš buteliuko. Tai daryti geriausia, kai vaikui sueis 4-6 savaitės, ir jis bus išmokęs žįsti iš krūties. Gėrimas per žinduką vaikui bus naujas dalykas, ir mokymasis gali iš auklės pareikalauti nemažai laiko bei dėmesio. Buteliuką vaikui siūlyti turi ne mama, nes vaikai, jausdami šalia esančias krūtis, nenori priimti pakaitalų. Nelaukite, kol vaikas siaubingai išalks, vaikai ką nors naujo mėgsta tyrinėti ramybės būsenoj. Vieni vaikai valgydami mėgsta būti ant rankų lyg žįsdami, kiti ne. Pabandykite įvairių rūšių žindukus su skirtingo dydžio skylutėmis.

Laikykite buteliuko žinduką prie vaiko burnelės ir leiskite jam apžioti jį anksčiau nei įdėsite į burnytę. Prieš duodama pabandykite čiulptuką sušildyti. Prisiminkite, kad net visai maži vaikučiai gali gerti pieną iš puodelio ar šaukšto, jei nepanori iš buteliuko.

Patarimai: Suderinti darbą ir vaiką - nelengva. Keli patarimai, kurie gali jums padėti. Būdama namie dažnai žindykite. Daug laiko praleiskite žaisdama ir glausdama. Skalbdama ar ruošdama valgyti leiskite kūdikiui būti šalia, kad ir vežimėlyje. Dažnai žindykite naktį, savaitgaliais, tai paskatins jūsų kūną gaminti daugiau pieno. Po savaitgalio pieną reikės nutraukti dažniau. Taip sukaupsite daugiau pieno atsargų.

Kai kurie vaikai, mamai pradėjus dirbti, pradeda ilgai vakaroti ir dažniau prabunda naktį. Jei pasiimsite vaikelį kartu su savimi į lovą, kol jis žįs ir džiaugsis jūsų artuma, galėsite pailsėti ir snūstelti. Vaikai, kurie naktį dažnai žinda, dieną, prie auklių, miega ilgiau ir jiems reikia mažiau pieno. Kad ryte galėtumėte pažindyti, nusistatykite laikrodį 15 minučių anksčiau nei jums reikia atsikelti. Kūdikis, jums ruošiantis išeiti, bus ramus ir patenkintas. Prieš išeidama jį dar kartą pažindykite.

Savo vaikui pasirinkite auklę, kuri suprastų ir padėtų jums tęsti žindymą. Jaučiant padėjėjos bendradarbiavimą, suderinti darbą ir žindymą pavyks sklandžiau. Papasakokite jai apie žindymo svarbą ir pasakykite, kuo ji jums gali padėti. Pavyzdžiui, auklė galėtų nemaitinti jūsų mažylio dienos pabaigoje ar duoti jam tik 50g pieno, kad jums grįžus jis norėtų žįsti.

Kartais vaiką įmanoma pažindyti per priešpiečius pas auklę ar net darbe.

Geras pientraukis – vertinga investicija.

Jūsų draugai gali stebėtis, kodėl, turėdama šitiek dėmesio reikalaujančių užduočių, dar apsunkinate save žindymu.

Primaitinimas

Jei nusprendėte, kad pieno nutraukimas ne jums, ar tai jau darėte pakankamai ilgai, vaikas, kol jūsų nėra, gali maitintis kūdikių maisteliu. 4-6 mėnesių vaikams tirštas maistelis gali pakeisti vieną ar du žindymus. Maitinti iš krūties galite tada, kai būnate kartu. Jūsų kūnas prisiderins prie šio naujo režimo ir pieno gamyba nusistovės. Tačiau iš pradžių, kad suminkštintumėte pritvinkusias krūtis, darbe turėsite šiek tiek nusitraukti pieno. Dažnas žindymas namuose padės išlaikyti vaiko susidomėjimą žindimu ir primins jam, kad šio ypatingo maisto šaltinis - mama.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“