Pasiruošimas žindymui

Jūs esate čia: Gimtis » Žindymas » Pasiruošimas žindymui

Pasiruošimas žindymui

Mamos kūnas žindymui ruošiasi per visą nėštumą. Krūtyse pradeda augti pieno gamybos struktūros. Todėl krūtys padidėja ir gali tapti jautresnės.

Aplink spenelį esantis pigmentinis laukelis – aureolė - patamsėja, o speneliai gali tapti kietesni ir labiau išsikišę. “Montgomerio” liaukos, aplink spenelį esantys spuogelių formos išsikišimai, išskiria substanciją, kuri patepa spenelius ir juos apsaugo.

Vėliau krūtys pradeda gaminti priešpienį - pirmąjį pieną, kuriame gausu antikūnių. Kai kurios moterys šį ankstyvąjį pieną pastebi pasirodantį iš krūtų nėštumo pabaigoje.

Visi šie pokyčiai nuo besilaukiančios mamos sprendimo – žindyti ar nežindyti - visiškai nepriklauso. Jūsų kūnas natūraliai ruošiasi žindymui. Žinoma, reikia dar šio to daugiau.

Vaikelio atsiradimas jūsų gyvenimą gerokai pakeis. Tad teisingiausia būtų sužinoti iš anksto, kas Jūsų laukia, ir tinkamai pasiruošti.


Krūtų ir spenelių priežiūra:

Mintis apie krūtis kaip apie gyvą organą, kūdikio maisto šaltinį iš pradžių gali atrodyti neįprasta ir net gėdinga. Moterys domisi, ar jų krūtys pagamins pakankamai pieno, kaip vaikas jį iš ten pasieks, ir ar nėštumo metu pasikeitusios krūtys vėl taps tokios, kokios buvo. Kūdikiui gimus, atradimas, kad visas šis procesas tikrai vyksta, gali būti šiek tiek bauginantis, tačiau išmoko moterį pajusti pagarbą savo kūnui.

Krūtys ir speneliai yra įvairiausio dydžio ir formos. Mamos sugebėjimas pamaitinti savo kūdikį visiškai nepriklauso nuo krūtų dydžio. Mažose krūtyse yra daug pieną gaminančių liaukų, didesnėse - daugiau riebalų, kurie laktacijai neturi jokios įtakos.
 

a) liemenėlės pirkimas

Ar nešioti liemenėlę, ar ne, tai priklauso nuo jūsų. Kai kurios moterys be jos jaučiasi daug patogiau. Nėštumas keičia krūtų dydį, formą, stangrumą, nesvarbu, ar moteris žada žindyti, ar ne. Paveldimumas ir krūtų svoris krūtų kontūrams daro daug didesnę įtaką nei liemenėlės nešiojimas.

Jūs pastebėsite, kad nėštumo metu prireikia didesnės liemenėlės. Todėl iškart galite nusipirkti liemenėlę su atsidarančiais kaušeliais, kad ir vėliau, žindydama, galėtumėte ją naudoti. Didesnės liemenėlės jums prireiks tik per pirmas žindymo savaites.

Liemenėles, kurias naudosite žindydama, nusipirkite per paskutines nėštumo savaites. Tik iš pradžių pirkite ne daugiau kaip dvi ar tris. Gal vėliau rasite dar patogesnio modelio.

Liemenėlės kaušeliuose turėtų likti šiek tiek laisvos vietos, ir papildomų užsegimų, jei krūtys padidėtų.

Liemenėlė turi būti taip užsegta, kad viena ranka laikydama kūdikį, kita ją galėtumėte atsegti ir užsegti.

Liemenėlė turi būti patogi ir nespausti - netrikdyti pieno tekėjimo.

Liemenėlės ir įklotai, kuriuos kai kurios moterys naudoja pienui sugerti, turi praleisti orą, kad spenelis galėtų kvėpuoti. Tam geriausiai tiks natūralūs, pasiūti iš įvairiausio medvilnės pluošto.

Patarimas: Norėdama išvengti skausmo ir įtrūkimų, nenaudokite sintetinių įdėklų ir liemenėlių.

b) operuotos krūtys

Buvusios krūtų operacijos gali pakenkti žindymui tik pieno kanalėlių ar svarbių nervų pažeidimo atveju. Per kai kurias krūtų mažinimo ar didinimo operacijas pieno kanalėliai yra nukertami, ir žindant pienas nebepasiekia spenelio. Krūtų implantai žindymo problemų dažniausiai nesukelia. Išsiaiškinti, ar galėsite maitinti savo pienu, kas buvo padaryta jūsų krūtims, padės chirurgo konsultacija. Tačiau vienintelis – neabejotinas būdas išsiaiškinti, ar pavyks žindyti, tai pradėti.

c) spenelių paruošimas

Ilgai buvo manoma, kad paruošti, “tvirti” speneliai padės išvengti skausmo, kartais kylančio žindymo metu. Laimei, tos dienos jau praeityje. Dabar gydytojai sutinka, kad pagrindinė spenelių skausmo priežastis - tai neteisinga vaiko padėtis žindant ar neefektyvus čiulpimas. Ir realiai spenelių neįmanoma “pakietinti”. Speneliai išlieka elastingi ir jautrūs visą laiką.

Daugeliui moterų žindymui spenelių specialiai ruošti nereikia. Besilaukiančios ir žindančios mamos turėtų vengti plauti spenelius su muilu, kad nenuplautų natūralių riebalų ir išsaugotų elastingą odą. Saikingai vartojamas losjonas ar dezinfekcijos priemonės žalos neatneš.

Patarimas: Geriausiai spenelių priežiūrai tiks švelnus lanolinas Lansinoh (jį galima vartoti ir prieš kūdikio gimimą).

d) įdubę ir plokšti speneliai

Išmokti žįsti iš krūties su įdubusiu ar plokščiu speneliu vaikui bus nelengva.

Norėdama nustatyti, ar jūsų speneliai nėra įdubę ar plokšti, švelniai suspauskite aureolę, maždaug per colį nuo spenelio. Plokščias spenelis neišsispaus į paviršių ir neatsikiš stimuliuojamas. Įdubęs spenelis, aureolę suspaudus, įdubs dar labiau. Moters speneliai nėra vienodi: vienas spenelis gali būti labai įdubęs, o kitas - tik tuputį ar net visiškai normalus.

Speneliai įdumba, kai mažyčiai audinio raišteliai įtraukia juos į krūtų vidų. Įdubusių ar plokščių spenelių pakoregavimas tuos audinio raištelius ištiesina ir leidžia speneliui išsikišti.

Įdubusių spenelių “taisymas” nėštumo metu – svarbus dalykas. Tai neleis jau pirmomis savaitėmis nusivilti žindymu. Kūdikiui paprasčiau apžioti krūtį su išsikišusiu speneliu.Vienas iš pataisymo būdų – tai krūtims skirtų dėkliukų naudojimas. Šie kieti lengvi plastiko puodeliai yra nešiojami liemenėlės viduje. Vidinis žiedas, nešiojamas prie odos, lengvai prispaudžia aureolę, todėl per viduryje esančią skylutę spenelis išsikiša. Antrasis puodelis neleidžia liemenėlei liesti spenelio ir yra su skylutėmis orui. Pradžioje šie dėkliukai krūtims dėvimi tik dvi valandas per dieną, palaipsniui šis laikas ilginamas. Gimus kūdikiui, dėkliukus galima nešioti tarp maitinimų. Tai padės speneliams išsikišti. Dėkliukai krūtims dar vadinami krūtų skydeliais, pieno puodeliais. Nešioti juos iš pradžių gali būti keistoka, tačiau po rūbais jų nesimato.

Spenelių “pailginimui” gali būti naudojama “Hoffman” technika. Norėdama ją išmėginti, uždėkite nykščius ant spenelio pagrindo iš abiejų pusių. Tada tvirtai spauskite nykščiais į krūtį, tuo pačiu metu juos stumdama vieną prie kito. Sukite nykščius aplink spenelio pagrindą ir kartokite anksčiau aprašytus judesius. Darykite tai keletą kartų per dieną. Kai speneliai pradės išsikišti, su nykščiu ir smiliumi paimkite už spenelio pagrindo. Atsargiai suspaudusi pirštus švelniai tempkite spenelį į išorę, o po to stumkite atgal.

Įdubę speneliai nesutrukdys mamai žindyti, net jei to nežinodama per nėštumą ji nesiruoš. Atidžiai sekant iš krūties žindančio vaiko padėtį, nevengiant pasipraktikuoti, sveikas, pilnai išnešiotas kūdikis žįsdamas pats ištrauks spenelį.

Kaip pasirinkti gydytoją?

Daugelis gydytojų šiandien vieningai sutaria, kad žindymas – geriausias sprendimas, bet ne visi žino tiek, kad galėtų padėti pradėjusiai žindyti mamai. Dauguma gydytojų, ypač pediatrai, klasėse ar paskaitų salėse apie žindymą kalba glaustai arba net neužsimena.

Yra daug kelių surasti jūsų sveikata besirūpinantį žmogų. Paklausinėkite aplink, dauguma žmonių labai noriai pasakoja apie savo gydytojus.

Susidarykite jums iškilusių klausimų sąrašą. Svarbu surasti tą gydytoją, su kuria/uo jūs galite laisvai bendrauti, kuri/s rodo nuoširdų dėmesį, domisi jūsų poreikiais ir pasirinkimu, ir kurio/s vaiko elgesio ir auginimo filosofijos pagrindas panašus į jūsų. Daug svarbiau yra surasti kartu su jumis problemas sprendžiantį/čią gydytoją, nei rasti tą, kuri/s žino visus “teisingus” atsakymus.

Patarimas: Tos, kurios nori sužinoti visas žindymo smulkmenas, informacijos turi ieškoti ir pačios, skaitydamos, kalbėdamos su žindžiusiomis moterimis irpačios žindydamos savo kūdikį.

Kaip pasirinkti vaikų gydytoją?

Patarimas: Raskite gydytoją, kuri/s nuoširdžiai domisi jūsų pasirinkimu.

Vaikais ir kūdikiais rūpinasi pediatrai ir daugelis šeimos gydytojų. Be įvairiausių ligų gydymo jie dar rūpinasi vaiko sveikatos tikrinimu, imunizacija, nuraminimu ir atsako į visokius klausimus: nuo slogos, išbėrimo iki vaiko elgesio.

Kalbėdama su potencialia/u jūsų vaiko gydytoja/u norėsite sužinoti, ką ji/s jaučia žindymui. Tačiau svarbiau yra paklausti, kiek procentų vaikų jo/s praktikoje buvo žindomi, ir kaip ilgai. Ar daug pas ją/jį besilankančių moterų savo kūdikius primaitina papildomai? Kada ir kaip gydytoja/s rekomenduoja atjunkyti? Ar gydytoja žindė savo vaikus? Kuo pirmomis kūdikio gyvenimo dienomis gydytoja/s jums galės padėti, kad žindymas tinkamai įsibėgėtų? Užduodama tokios rūšies klausimus, apie gydytojo/s paramą žindančioms mamoms sužinosite labai daug.

Jums gali pasisekti rasti palaikančią/tį ir išmanančią/tį gydytoją iš pirmo karto, tačiau gali būti, kad tokios/-io ir nerasite. Nebijokite pasakyti savo gydytojai/ui ko jums reikia ir kodėl.

Nepamirškite, kad dauguma gydytojų žindymo žinių įgijo iš žindančių mamų, jų patirties. Visiškai įmanoma, kad jūsų entuziazmas, žindymo žinios teigiamai paveiks ir jūsų gydytoją.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“