Problemų sprendimas

Jūs esate čia: Gimtis » Žindymas » Problemų sprendimas

Problemų sprendimas

Žindant neretai pasitaiko įvairių sunkumų, juos sukelia įvairios priežastys.

Pagrindinės – informacijos stoka ir prasti patarimai. Dalis problemų atsiranda dėl vaiko elgesio. Kai kurie vaikai lengviau paleidžia krūtį nei pradeda žįsti. Kai kurie nesugeba žįsti liežuviu. Kiti žįsdami sugalvoja kitokių gudrybių.

Kiekvienai mamai, žindančiai pirmagimį, reikia išmokti tai daryti.

Daugiausia žindymo problemų išsisprendžia per pirmas dvi dienas. Trumpalaikis atjunkymas ar papildomas primaitinimas iš buteliuko krūties problemas retai išsprendžia. Tačiau tai gali sutrikdyti pieno gamybą, stabdyti žindimo įgūdžius, tarpusavio santykių vystymąsi.

Patarimas: Neleiskite, kad žindymo problemos, kurios išnyks po poros dienų, atimtų džiausmingus žindymo mėnesius. Nesusitaikykite su sunkumais, keiskite, taisykite situaciją, ieškokite pagalbos, klauskite kitų mamų patarimo, ne jums vienai kyla šios problemos.

Kodėl skauda spenelius?

Spenelius dažniausiai skauda dėl to, kad vaikas apžioja per mažai krūties. Vaikas maitinasi ne iš spenelių, o iš krūties. Kūdikis turi apžioti ne mažiau kaip 2,5 cm aureolės - pigmentinio laukelio aplink spenelį. Kitaip švelnus spenelis atsiduria tarp vaiko liežuvio ir dantenų, ir vaikas kiekvienu pačiulpimu zulina skaudamas spenelio vietas.

Jei vaikas į burną paima daugiau krūties, spenelis atsiduria burnos gilumoje, kur negali būti sužeidžiamas. Taip kūdikis gali lengviau iščiulpti daugiau pieno, nes apžiojęs aureolę, dantenomis ir liežuviu jis spaudžia pieno latakus. Norėdama pajusti latakus, pabandykite išspausti pieno su ranka. Paimkite krūtį taip, kad pirštai būtų ant aureolės prie spenelio. Paspauskite su visa ranka krūtį į save, taip pat spausdama pirštais aureolę (iš kraštų link centro). Kai pamatysite pieno čiurkšlę, žinokite, kad po jūsų pirštais yra pieno latakėliai. Pieno latakėliai yra maždaug 2,5 cm nuo skaudančių spenelių. Taigi žindant vaiko dantenos turi būti ant pieno latakėlių.

Plokšti ar įdubę speneliai

Kad vaikas galėtų pilnavertiškai žįsti, jis turi pakankamai apžioti krūtį. Pabandykite, prieš pradėdamos maitinti, spenelius sutvirtinti. Tai galite padaryti juos sukiodamos pirštais. Speneliams išryškėti dar padeda dėkliukas krūtims, uždedamas 20-30 minučių prieš žindymą (dėkliukas - dvigubas puodelis: pirmas sluoksnis su skylute speneliui išlįsti, o antras išgaubtas, kad nepriglustų liemenėlės medžiaga, ir su skylutėmis orui). Jei jūsų speneliai atrodo plokšti, nes yra per daug pieno, ranka nutraukite pieno tiek, kad spenelis ir aureolė suminkštėtų. 2 -3 minutes prieš maitinimą panaudojusi pientraukį, taip pat padėsite išryškėti speneliams.

Kaip išmokyti kūdikį teisingai čiulpti?

Įpratęs neteisingai žįsti, vaikas skaudamas spenelio vietas greitai nučiulpia iki įtrūkimų ar pūslelių.

Jei jūs mokote savo vaiką teisingai čiulpti, būkite kantri ir rami. Kai per pirmus mėginimus kūdikiui nepavyksta, švelniai atitraukite (įkišusi pirštą prie lūpų kampučiųi jį nuo krūties ir mokykite tol, kol jis apžios teisingai. Jei pajautėte, kad abu pavargote, padarykite pertrauką. Nusiraminę, po 15-20 minučių, mokymąsi pratęskite. Daugelis vaikų teisingai apžioti išmoksta per porą dienų.

Įsitikinkite, ar jums ir kūdikiui patogu. Pasidėkite ant kelių pagalves, pasiremkite alkūne. Kartais vaikas, pradžioje gerai apžiojęs, nuslenka žemyn, nes pavargsta laikanti ranka. Todėl jums reikia sėdėti tiesiai, neatsilošti ir neužgulti vaiko. Prisiminkite, kad skirtingai nei buteliuko žinduką, vaikas turi apžioti ne tik spenelį, bet ir aureolę.

Palaukite, kol vaikas plačiai atvers burną lyg žiovaudamas, ir tada įdėkite krūties tiek, kiek telpa. Pamėginkite nujausti, kada vaikas plačiausiai atvers burną, nes tai atsitiks speneliu palietus jo lūpas. Įsitikinkite, ar jis apžiojo didžiąją dalį aureolės už spenelio. Su kai kuriais vaikais reikia nemažai kantrybės, kol jie plačiai išsižioja. Iš viršaus nykščiu, o iš apačios smiliumi ir kitais pirštais apimkite krūtį ir, duodama vaikui, tvirtai ir atsargiai paspauskite jo smakrą žemyn, paskatindama plačiai atverti burnelę.

Vaikui žindant jo nosies galiukas (bet ne šnervės) ir smakras turi liesti krūtį. Jei neliečia, tai jis nepakankamai apžiojo. Paimkite iš jo krūtį ir pabandykite vėl.

Vaiko lūpos turi būti matomos išorėje. Kartais vaikas žįsdamas čiulpia apatinę lūpą, tai jums gali sukelti skausmą. Jei taip yra, jam žindant lūpą švelniai ištraukite. Žindant vaiko liežuvis turi būti ant apatinės lūpos, po krūtimi. Ilsintis vaiko liežuvis turi gulėti ant apatinių dantenų. Jei nieko nesimato, o jums skauda spenelius, duokite vaikui apžioti krūtį iš naujo. Kai kūdikis plačiai išsižioja, įsitikinkite, ar jo liežuvis po krūtimi.

Žįsdamas vaikas visu kūneliu turi glaustis prie mamos, pilveliu į jūsų pilvą. Taip turi būti visose padėtyse - sėdimoje ir gulimoje. Tokia padėtis kūdikiui padeda išlaikyti apžiojus krūtį ir tinkamai žįsti. Vaiko galvelę reikia laikyti taip, kad ji būtų spenelio lygyje. Kartais paremti vaiko galvutę galima išmokti prieš tai tokioje padėtyje palaikius kamuolį.

Geriau apžioti dar padeda technika, pavadinta spenelių sumuštiniu. Tai truputį skiriasi nuo krūties parėmimo vaikui apžiojant. Užuot laikiusios krūtį su ranka forma C, padarykite ją plokščią, krūties audinį tarp nykščio ir kitų po speneliu uždėtų pirštų šiek tiek suspauskite. Nykštys ir pirštai yra sumuštinio duona, o spenelis ir krūties audinys - įdaras. Kai krūtis suspaustos formos, vaikui ją lengviau apžioti.

Kaip gydyti skaudančius spenelius?

Krūtys gamina nuostabią substanciją žaizdelių ir skaudančių ar suskilinėjusių spenelių gydymui - pieną. Išspauskite truputį pieno prieš maitinimą, užtepkite ant spenelio ir aureolės ir leiskite išdžiūti. Antibakterinės pieno savybės padės speneliams išgyti.

Jei tarp maitinimų spenelius laikysite sausai, jie užgis greičiau. Kad spenelius pasiektų oras, po maitinimo liemenėlės neužsekite. Pabandykite į liemenėlę įsidėti minkštų keliasluoksnių medvilnės gabalėlių. Jei negalite pernešti, kad medžiaga liečia spenelius, liemenėlės medžiagą aplink spenelius pakelkite arbatos koštuvėliais.

Daug kremų ir tepalų, parduodamų spenelių gydymui, prieš maitinimą reikia nuvalyti, nes kūdikiams jie nėra saugūs. Jie gali dar labiau sudirginti spenelius ir sukelti skausmą, nei padėti.

Patarimas: Geriausiai spenelių priežiūrai tiks švelnus lanolinas Lansinoh (jį galima vartoti ir prieš kūdikio gimimą), Weleda’os medetkų tepalas Calendolon, mūsų vaistinėse parduodamas tepalas Garmastan.

Žindymas, kai skauda spenelius

Vaikas išmoks apžioti, jūs išmoksite jį laikyti, tačiau, kol suskilinėję ar apšašę speneliai neužgis, žindymas nebus malonus. Skausmingiausia dažnai būna pati žindymo pradžia. Tuo metu vaikas čiulpia smarkiai, o ištraukia mažai pieno. Maitinimas bus lengvesnis, jei pradėsite nuo mažiau skaudančios pusės ir tik po to, pastebėjusi, kad vaiko čiulpimo ritmas sulėtėjo, perkelsite jį prie jautresnės krūties. Jei sopa abu spenelius, nutraukite rankomis ar pientraukiu truputį pieno. Gilaus kvėpavimo ir kiti gimdymo kursuose išmokti atsipalaidavimo pratimai žindimo sukeltą nemalonią savijautą palengvins.

Prieš paimdamos iš vaiko krūtį, būtinai sustabdykite čiulpimą. Jei krūtį iš vaiko burnelės ištrauksite jėga, sau sukelsite ilgalaikį skausmą.

Patarimas: Atsiradęs spenelių skausmas per porą dienų neišnyks. Atminkite - žindant neturi skaudėti. Jei jums vis dar skauda ir maitinimai skausmingi, kreipkitės pagalbos.

Mieguisti vaikai, tingūs valgytojai ir kitos žindymo pradžioje iškylančios kliūtys

Kai kurie vaikai žįsti mokosi ilgiau nei įprasta. Pirmomis dienomis jie praranda nemažai svorio ir atgauna jį negreitai. Šie naujagimiai sušlapina mažiau nei 6-8 medžiaginius vystyklus (5–6 sauskelnes), o kasdien tuštinasi mažiau nei 2-5 kartus. Tai rodo, kad jie išgeria nepakankamai pieno. Dėl prasto maitinimosi tokie kūdikiai labiau linkę susirgti gelta. Jų mamos, nežinodamos, ką daryti, jaučiasi prislėgtos ir pasimetusios. Maitinti iš buteliuko jos nenori, bet ir žindyti nesiseka.

Tačiau žindymo jokiu būdu nereikia nutraukti. Šios problemos išsprendžiamos, tereikia porą dienų pasistengti. Gali būti nelengva, nes, norėdama sureguliuoti žindymą, turėsite padirbėti ne bet kaip, o sukaupusi visą energiją.

Mieguisti vaikai

Tai sudėtingo gimdymo ar panaudotų medikamentų pasekmė. Nereikia laukti, kol naujagimis pabus, nes būna vaikų, kurie mieliau miega, o ne valgo. Dažniausiai naujagimiai žinda nuo 8 iki 12 kartų per parą. Jei naujagimis jau išmiegojo 2-3 valandas, ir tai yra diena, pažadinkite jį. Lengviausiai kūdikis atsibunda neramaus, lengvo miego cikle. Tada jo akys juda po vokais, burnytė daro čiulpimo judesius. Pakalbinkite ji, pabandykite pažvelgti į akis. Laikykite jį prieš save ar lengvai pasodinkite sau ant kelių. Pakeiskite vystyklą, paglostykite nugarytę, vėsiu drėgnu rankšluosčiu nuvalykite veiduką.

Kad vaikas žįsdamas neužmigtų, kai tik jis nebenori žįsti, pasukite jį ant kito šono. Ši technika vadinama “sukamuoju žindymu”. Jei po kelių čiulpimų jis vėl snaudžia, pakelkite, pažadinkite ir pasiūlykite kitą krūtį. Po 20 žindimo minučių leiskite savo kūdikiui pailsėti ir užmigti.

Tingūs valgytojai

Tingūs valgytojai, atrodo, žinda visą laiką, tačiau niekada nebūna patenkinti. Kai mama nutraukia maitinimą, jie protestuoja. Tingus žindimas nestimuliuoja krūties, ir vaikas kaloringesnio pieno, nuo kurio jaustųsi sotus - nepasiekia. Kūdikis prišlapina daug vystyklų, bet žarnynas išsivalo tik keletą kartų. Nuo nepilnaverčio žindimo gali sumažėti pieno kiekis, o vaikui pradėti kristi svoris. Tingūs mažyliai žinda tik lūpomis. Jūs nepamatysite, kaip juda jo žandikaulis ar ausytės.

Anksčiau aprašyta “sukamojo žindimo” technika padės tinginukui išmokti geriau čiulpti. Iš pradžių galite jį apsukti kas 13-16 sekundžių. Atkreipkite dėmesį, ar jis gerai apžioja ir ar reguliariai ryja.

Pieno nutraukimas ir primaitinimas

Tris - keturias dienas normaliai nežindusiems vaikams maisto jau reikia daugiau, nei jie pajėgūs iščiulpti. Be to, neuolus vaiko žindimas atsiliepia mamos pieno gamybai.

Nutraukus po maitinimo likusį pieną ir davus jį vaikui, išsprendžia dvi problemos: vaikas pasisotina, o pieno gamyba atsistato.

Jei jaučiate, kad pieną nutraukti prireiks daugiau nei dieną ar dvi, įsigykite elektrinį pientraukį. Su juo bus lengviau nei su rankiniu.

Tas pienas, kuris vaikui pažindus liko krūtyje ir kurį nutrauksite su pientraukiu, yra giluminis, labai kaloringas ir ypatingai reikalingas vaiko augimui. Jei vaikas gali gerti iš puoduko, negirdykite jo iš buteliuko, nes tai žindymą dar labiau apsunkins. Naudokite mažutį puodelį ar stiklinėlę, geriausiai su snapeliu. Mokykite vaiką laikydama jį ant kelių, priglaudusi po smakriuku rankšluostį ar vystyklą. Pieną siūlykite mažais gurkšniukais. Galite naudoti pipetę ar arbatinį šaukštelį. Kantrybės - tai užims nemažai laiko, bet verta. Dažniausiai primaitinti reikia po žindimo, bet jei vaikas alkanas ar irzlus, truputį duokite iš puodelio ir prieš, tai padės jam geriau žįsti. Primaitinti galima ir per maitinimą, taip kūdikis pailsės. Kai vaikas išmoks žįsti, papildomai nutraukinėti pieno nebereikės.

Patarimai: Net ir primaitindama, nepamirškite, pienas - svarbiausias kūdikio maistas. Žindykite vaikelį, o prireikus girdykite nutrauktu pienu.

Nusitraukinėjimas ir primaitinimas užims daug laiko, gali būti, kad per pirmas dienas daugiau nieko ir nespėsite. Nutrauksite pieną, įdėsite jį į šaldytuvą, išplausite pientraukį ir vaikas vėl norės valgyti. Todėl labai patogu įsirengti jaukią žindymo vietelę, kurioje būtų švarių vystyklų, vandens ar sulčių, patogių pagalvių, ko nors paskaityti ar netoliese stovėtų televizorius.

Jei kurį laiką esate atskirai, nutraukti pieną reikia taip dažnai, kaip kūdikis žinda - su 2-3 val. pertraukomis.

Jei pieno jums prireikia kartais, nutraukite jį anksti ryte, 1 ar 2 valandas po arba iki vaiko žindimo. Dauguma moterų ryte pieno turi daugiau. Kita taktika - nusitraukti pieną nedideliais kiekiais ir šaldyti jį šaldytuve, kaupiant viename inde. Nutraukti galite ir maitindamos kūdikį. Tuo metu, kai jis žinda iš vienos pusės, nutraukite iš kitos, nes vaiko žindimas sukelia pieno tekėjimą - taip nutrauksite daugiau pieno.

Krūtis ir buteliukas

Čiulpti iš krūties ir iš buteliuko – skirtingi dalykai. Vaikas gali susipainioti. Norint apžioti krūtį reikia daugiau išsižioti, darbuotis dantenomis, laukti, kol pienas tekės, o ne stabdyti liežuvėliu kaip geriant iš buteliuko. Jei vaikas taip daro žįsdamas krūtį, tai spenelį iš burnytės išstumia. Iš krūties žindančio vaiko lūpos išsikiša viršuje, nes yra beveik atpalaiduotos, o žindant iš dirbtinio spenelio lūpas reikia stipriai suspausti.

Kai kuriems vaikams užtenka iš buteliuko pažįsti keletą kartų, kitiems - poros dienų ir žįsti iš krūties teks mokytis iš naujo.

Jei jau davėte nemažai papildomo maisto ir pieno gamyba sumažėjo, o žindymą norite tęsti, papildomą maistelį toliau duokite iš arbatinio šaukštelio ar puodelio su snapeliu.

Dirbtinį maistelį laipsniškai mažinkite tol, kol atsistatys pieno gamyba ir vaikas vėl gerai žįs. Vietoj papildomo maisto galite duoti po žindymo nutrauktą pieną.

Ar maisto pakanka, suprasite iš sunaudotų vystyklų. Kuo dažniau vaikui pasiūlykite krūtį, nelaukite, kol jis išalks. Mokytis jis gali tik ramus.

Pratinkite vaiką žįsti prisiglaudusios jį oda prie odos.

Išspauskite pieno ant spenelio, kad jis suprastų, ko iš jo norite.

Paskatinkite kūdikį plačiau atverti burnelę, sakydamos “a – a - a”.

Atkreipkite dėmesį, ar kūdikis patogioje padėtyje, ar gerai apžioja krūtį.

Norėdamos įtikinti kūdikį, kad jau po pirmų čiulptelėjimų jo laukia apdovanojimas, pirma pažadinkite pieno tekėjimo refleksą, ir tik po to jį pridėkite prie krūties. Sukelti pieno tekėjimo refleksą galite išspaudusi truputį pieno, švelniai pamasažavusi spenelius, palindusi po šiltu dušu ar tiesiog žiūrėdama į kūdikį ir įkvėpdama jo nepakartojamą vaikišką kvapą.

Per stipri pieno srovė

Kartais pienas teka taip smarkiai, kad vaikas negali atsilaikyti. Jis atsitraukia nuo spenelio, pradeda dusti ar kosčioja ir priryja daug oro. Todėl kūdikis pradeda nerimauti dar neapžiojęs krūties - jis laukia nesėkmės. Kai jūs tai pastebėsite, maitinimą nutraukite. Po kelių minučių, pieno srovei sumažėjus, vėl pridėkite, dabar jam žįsti bus lengviau. Kūdikį galite paguldyti taip, kad jis būtų lyg “įkalniui”. Paimkite dvi ar tris pagalves ir padėkite jas sau ant kelių. Paguldykite jo galvelę taip, kad žįsdamas jis žiūrėtų į krūtį žemyn. Galima sėdėti atsilošus.

Stipraus tekėjimo priežastimi gali būti pieno perteklius. Jei pienas stipriai teka ir po pirmųjų savaičių, pamėginkite per vieną maitinimą vaiką žindyti tik iš vienos krūties. Tai galite daryti tik ryte ir iki pusiaudienio, kol krūtys yra pilniausios. Jei vaikas nori žįsti dažniau nei kas dvi valandas, siūlykite jam iš tos pusės, iš kurios jau žindo per paskutinį maitinimą. Pavyzdžiui, kairę krūtį duokite nuo 8 iki 10 valandos, dešinę nuo 10 iki 12 val., vėl kairę nuo 12 iki 14 val. ir t. t.. Tai padės sureguliuoti pieną, kad jo būtų tiek, kiek reikia vaikui.

Pieno tekėjimas

Kai kurioms moterims, kai vaikas žinda, iš laisvos krūties taip pat pradeda tekėti pienas. Būna, kad pienas teka tarp maitinimų krūtims gausiai pritvinkus, ar kūdikiui pradėjus verkti.

Tekėjimą galite sustabdyti pirštais švelniai suspaudusios spenelius. Jei norite tai padaryti subtiliai, sukryžiuokite rankas ant krūtinės ir tada suspauskite, - taip nesimatys. Iš kitos pusės, tekėjimas - tai ženklas, kad reikia žindyti. Jei galite, taip ir padarykite.

Tekantį pieną sugers į liemenėlės vidų įdėti medžiaginiai įklotai. Medžiaginius įklotus išplovus galima naudoti daug kartų. Galite juos pasidaryti iš nosinės ar vystyklo medžiagos, nusipirkti. Rūbus nuo drėgmės apsaugo įklotai su plastmasiniu sluoksniu, tačiau jie trukdo speneliams kvėpuoti, neleidžia prasiveržti orui, todėl ištisai jų naudoti negalima. Geriau vilkėkite raštuotus - sudrėkimą maskuojančių audinių rūbus, kur nors eidamos su savimi pasiimkite švarkelį. Pienui tekant per maitinimą, jį sugers po krūtimi padėtas medžiaginis vystyklas.

Pientraukiai ir pieno laikymas

Pieno nutraukimas su ranka ar pientraukiu - atskiras menas, ir reikia praktikuotis tol, kol išmoksite. Jei pirmą kartą nutrauksite tik šaukštą pieno, nemanykite, jog turite jo nepakankamai. Jūsų kūnas į kūdikį reaguoja visiškai kitaip. Pabandžiusios ilgiau, išmoksite. Žinoma, jei to reikia.

Pientraukiai nėra nei romantiški, nei patrauklūs. Jų pirkimas nesukelia didelio džiaugsmo. Mūsų vaistinėse rasite dviejų-trijų rūšių pientraukių.

Naudojant rankinį pientraukį, būna užimtos abi rankos, todėl jos gali pavargti. Venkite pigių, dviračio, rago formos pientraukių. Jų pagalba menka, o guminė galva gali priglausti bakterijas.

Elektriniai pientraukiai ar pientraukiai su autonominiu maitinimu brangesni, tačiau juos mieliau renkasi į darbą sugrįžti besiruošiančios moterys.

Juos naudojant užimta būna tik viena ranka, tuo metu su kita galima valgyti ar laikyti knygą.

Jei pieną nutraukiate tik savo sveikam vaikui, pientraukį sterilizuoti tereikia tik kartą – prieš naudojimą. Valydamos pientraukį atsižvelkite į gamintojų nurodymus, o po naudojimo išplaukite karštu muiluotu vandeniu. Daugelį pientraukių galima plauti indaplovėje.

Pientraukio reikia ne kiekvienai žindančiai mamai. Kai kurioms mamoms labai patogu pieną nusitraukti tiesiog rankomis Tai pigu, ir ypač tinka gana retai pieną nusitraukiančioms moterims.

Pieną nutraukti ranka nesunku išmokti. Atminkite, kad pieno rezervai yra po aureole, už spenelių. Nutraukdama pieną, spauskite būtent šioje vietoje. Nykštys turi būti krūties viršuje, kiti pirštai - apačioje, apie 2,5 cm nuo spenelio. Nykštys turi būti prieš kitus pirštus, o spenelis vidury. Rankoje krūties nesuspauskite. Krūtį spauskite tiesiai į krūtinės ląstą. Spausdama nykštį ir kitus pirštus paslinkite į priekį, lyg darytumėt pirštų atspaudus ant aureolės. Šį judesį ritmiškai kartokite. Kad pasiektumėte visus pieno rezervus, rankos padėtį aplink krūtį keiskite, naudokite kitą ranką. Kai pieno srovė sumažės, spauskite iš kitos krūties ir vėl iš naujo. Tai pakartokite ne mažiau 2-3 kartus. Pienui surinkti naudokite platų puodelį ar stiklinę. Krūties audiniai jautrūs ir lengvai užgaunami, todėl stipresnio tempimo ar spaudimo stenkitės išvengti. Būkite atsargi, kad pirštais nenutrintumėte odos.

Patarimai: Prieš nusitraukdamos pieną, nusiplaukite rankas. Viską, ko prireiks, pasidėkite šalia.

Pientraukio briaunelė geriau prisispaudžia prie vandeniu sudrėkintos krūties. Nutraukite ritmiškai, imituodama vaiko čiulpimą. Traukite tol, kol sulėtės pieno tekėjimas, tada nutraukite iš kitos krūties. Iš kiekvienos pusės pieną nutraukite ne mažiau 2-3 kartus. Tai truks apie 15–20 minučių.

Ką daryti, jei nesiseka nutraukti pakankamai pieno? Pabandykite sukelti pieno tekėjimo refleksą. Jums padės nuolatinė vieta ir prieš kiekvieną nusitraukimą kartojamas krūtų paruošimas. Prieš nusitraukdama pieną, patogiai įsitaisykite, atsipalaiduokite. Užmerkusi akis porą kartų lengvai giliai įkvėpkite ir pagalvokite apie ką nors malonaus - kalnų upelį, saulėtą krantą. Įsivaizduokite savo kūdikį prie krūties, pajuskite jo prisilietimą. Jei norite, galite švelniai paglostyti ir pasukinėti spenelius, tai taip pat padės pažadinti refleksą.

Prieš nusitraukimą pamasažuokite krūtis. Pradėjusi nuo pažasties, masažuokite apvaliais judesiais, pirštai turėtų tvirtai remtis į krūtinės lastą. Krūtį link spenelio masažuokite spirale. Pasiekusi spenelį lengvu judesiu paglostykite krūties viršūnę po speneliu. Pasilenkite į priekį ir krūtis švelniai pakratykite, taip traukos jėga padės atleisti pieną. Šiuos pagalbinius veiksmus galite pakartoti nusitraukimo pusiaukelėje. Jie sustiprins pieno srovę bei sukels papildomą tekėjimą.

Nutrauktą pieną reikia kažkur laikyti. Daugelis mamų pieną laiko plastikiniuose maišeliuose. Kadangi jie lengvai plyšta, išmintingiau būtų naudoti dvigubus maišelius. Pildama pieną, maišelį įdėkite į kokį nors įdėklą taip, kad tvirtai stovėtų. Maišelius galite sudėti į stiklines ar plastikines dėžes.

Pieną išsaugoti padeda jo antibakterinės savybės. Naujausi tyrimai parodė, kad pieną galima laikyti šaldytuve ir net kambario temperatūroje ilgiau nei buvo manoma ligi šiol.

Žmogaus pieną galima saugiai laikyti:
kambario temperatūroje nuo 6 iki 10 val.
šaldytuve iki 5-ių dienų;
šaldiklyje, kuris yra šaldytuve, iki 2-jų savaičių;
atskirame šaldiklyje 3-4 mėn. (su atskiromis durelėmis);
giliame šaldiklyje 0 temperatūroje - 26 mėn. ir ilgiau.

Atitirpdytas šaldytas pienas šaldytuve gali būti laikomas 9 valandas, bet negali būti šildomas.

Pieną šaldyti reika indeliuose, išplautuose karštu muiluotu vandeniu. Indelio viršuje palikite 2cm didumo tarpą, nes šaldomas pienas plečiasi. Norėdama šviežiai nutrauktą pieną supilti į jau sušaldyto pieno indą, pirmiau jį atskirai atšaldykite šaldytuve. Šviežiai sušaldyto pieno į bendrą indą pilkite ne daugiau nei jame yra anksčiau sušaldyto pieno. Jei pieną laikote plastikiniuose maišeliuose, sudėkite juos į sandarų plastikinį indą su dangteliu, nes vieni jie gali įplyšti, ir pienas išbėgs.

Atitirpdyti pieną galima po tekančiu vandeniu, iš pradžių vėsiu, vėliau šiltesniu. Šildyti reikia tol, kol pienas pasidarys kūno temperatūros. Prieš matuodamos temperatūrą, indelį papurtykite. Pieną pašildyti galite įdėjusios į vandenį ir pastačiusios ant viryklės. Pieno negalima šildyti tiesiai ant viryklės ar mikrobangėje. Jei pienas perkaitinamas, žūsta daug imunologinių komponentų. Šildymas mikrobangėje sudaro karštus intarpus, kurie vaiką gali nudeginti.

Pastovėjusiame žmogaus piene grietinėlė pakyla į viršų, palikdama apačioje melsvą ar į vandenį panašų skystį. Tai visiškai normalu. Kol nebuvo išrasta homogenizacija, karvės pienui atsitikdavo lygiai tas pats. Prieš naudojimą pieną lengvai supurčius, grietinėlė pasiskirsto tolygiai.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“