Mėnuliai monitoriuje

Jūs esate čia: Klėtis » Mėnulio burtai » Mėnuliai monitoriuje

Mėnuliai monitoriuje

Solveiga Daugirdaitė

Menstruacijų muziejus internete

Nūnai dėmesio centre beveik įsitvirtino tie, už kurių nuo antikos laikų retai teužkliūdavo garbaus mokslininko, mąstytojo žvilgsnis: moterų, spalvotųjų, visokių įmanomų mažumų (pvz., vis gausejanti - sergančių AIDS). Istorikai šiandien pamėgo nebe monumentalias karalių, karų ir užkariavimų istorijas, o kasdienes buities, moterų, mados, valgių, papročių... Teologijos ir filosofijos fakultetai rengia konferencijas apie lytį, kūną, seksualumą, kur kone kiekvienam pranešime girdėti raginimas įsiklausyti į homoseksualų ar transeksualų patirti, kas būtų neįsivaizduojama dar prieš gerą dešimtmetį.

Tokiame kontekste įmanomas tampa ir Menstruacijų muziejus, internete veikiantis nuo 1994-ųjų.

Čia vertėtų stabtelėti: gal kam nors baisu? Visai tikėtina. Man baisi Trakų pily įkurdinta pypkių ekspozicija - kaip rafinuotai žmonės nuodijosi ir tebesinuodija! Menstruacijos dar neseniai buvo slėptinas, privatus "moterų reikalas". Paketus, įklotus, tamponus JAV per televiziją pradėjo reklamuoti tik 8-jame dešimtmetyje, Lietuvoje - vos prieš keletą metų. Tie, kam ši reklama atrodo pateikiama ne vietoj ir ne laiku (pavyzdžiui, mažamečių tėvams), galėtų legaliais būdais siekti, jog intymiosios higienos prekės būtų reklamuojamos tik vėlai vakare. Tokie apribojimai buvo pasiekti kai kuriose Europos šalyse, bet lietuviai labiau mėgsta burbėti panosėj ar pirmam sutiktam, užuot legaliais būdais siekę tam tikrų tikslų (tai ir būtų pilietinės visuomenės, apie kurią daug šnekama, bruožas). Bet net ir norint kovoti, reikia pažinti priešą.

Šis muziejus - itin korektiškas, dėmesys sutelktas viso labo į higienos priemonių - šiuolaikinų "sparnuočių" - raidą nuo senovės Egipto laikų. Taigi tai veikiau moterų buities muziejus… Nuostabūs piešinėliai iš amžiaus pradžios katalogų ir daugybė informacijos. Žinot, ka reiškia o.b.? Vokiškai ohne Binde, "be paketo" (tai buvo vokiečių kompanija, iki ją nupirko "Johnson&Johnson"). Kas ir kada užpatentavo "Tampax" tamponą? Arba: ką darė moterys keliaudamos? Ogi 1914 beveik kiekviena naudojosi medžiaginėmis servetėlėmis, nes komerciniai tamponai pasirodė 3-4 dešimtmetyje, bet nebuvo populiarūs. Taigi atrodo, kad paketus jos veždavosi namo ir ten išsiskalbdavo, arba sudegindavo. Beje, paskutiniame XIX a. dešimtmetyje Anglijoje pasirodė specialios nešiojamosios krosnelės deginti paketams. Septintajame šio amžiaus dešimtmetyje pasirodė lipnūs paketai, taigi nebereikėjo visokių diržų. Beje, šis virtualusis muziejus nėra vienintelis. Vestfoldo miesto muziejaus ekspozicija dabar sudaro "norvegiškąją" virtualaus muziejaus dalį. Ten sužinosit, kokių esama eufemizmu, pakeičiančių šį medicinišką terminą: "Komunistai vasarnamyje" arba "Atvyko raudonoji teta iš Potsdamo", sako norvegai. Pastarasis primena vokiškąjį "Tante Rosa kommt aus Amerika" (Teta Roza atvyksta iš Amerikos). Gal kas nors imsis rinkti lietuviškus?

Alternatyvos tamponams ir aplikatoriams

Ir Lietuvoj po truputį darosi madinga domėtis ekologija (ne pati blogiausia mada, ar ne?), tad neprošal atminti, jog moterys yra… didelės aplinkos teršėjos: kiekviena per savo gyvenimą išmeta 10-15 tūkst. paketų. Mes sunaudojame daugiau vienkartinių paketų nei kūdikiai vystukų (jie verti atskiro rašinio). Tai viena iš priežasčių, dėl kurių pastarąjį dešimtmetį populiarėja alternatyvios priemonės. Bet kokius vienkartinio naudojimo neperdirbamus produktus galime laikyti vartotojiškos kultūros - be atodairos eikvojančios gamtos išteklius, teršiančios aplinką ir kainuojančios mums pinigus - simboliu. Šiandien būtent paketai, tamponai ir aplikatoriai (maždaug pusė jų atsiduria klozetuose) yra dažna nutekamųjų vandenų sistemos gedimų priežastis ir pagrindinė paplūdimių šiukšlė, tad, gamtosaugos aktyvisčių ir aktyvistų nuomone, moterims tenka atsakomybė dėl žūties milijonų paukščių ir žinduolių, kurie juos praryja, palaikę maistu. Juos gaminant, į upes, ežerus ir vandenynus išmetami dioksinai… Internete gausu informacijos apie alternatyvas.

"Tamponų politika" ir toksinio šoko sindromas

Apsigimimus, reprodukcinės sistemos sutrikimus, vėžį vis dažniau linkstama sieti su chemikalais, naudojamais gaminant "sparnuočius", - primins alternatyvų gamintojai .Tik naturalūs produktai, pvz., drobės įklotai, apsaugo nuo toksinio šoko sindromo (TŠS) - retos, bet mirtinos ligos. Tik 8-9 dešimtmetyje šį susirgimą imta sieti su tamponais (daugiausia su "Procter and Gamble" gamintu "Rely" tamponu). Dabar apie TŠS perspėja užrašai ant pakelių ar įdėtos instrukcijos (kas jas skaito?), primena ir gamintojų puslapiai. Pvz., "Kotex",  įspėja: kuo tamponai geriau sugeriantys (geresni absorbentai), tuo daugiaų galimybių susirgti...

 

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“