Depresija po gimdymo

Jūs esate čia: Šeima » Motinos gimimas » Laikotarpis po gimdymo » Depresija po gimdymo

Depresija po gimdymo

Medicininis ir psichologinis požiūris į depresiją po gimdymo kinta, kaip kinta ir požiūris į motinystę. Pastaraisiais dešimtmečiais šios depresijos samprata įsitvirtino apibūdinant, diagnozuojant ir “gydant” “nelaimingas motinas”. Feministės neprieštaravo ir net palaikė šios depresijos sampratą, siekdamos padėti moterims. Tačiau, Susan Sontag pastebėjimu, “liga galima laikyti kiekvieną socialinio nukrypimo formą". Psichologė feministė Paula Nicolson teigia, jog nuo trečdalio iki 90 proc. motinų patiria tam tikrą “depresiją”, tačiau tradicinė medicina linkusi patologizuoti šį reiškinį, nes jis prieštarauja įsigalėjusiam motinystės kaip laimės, “išsipildymo” stereotipui. Jos nuomone, irzlumas, nuovargis, liūdesys ir t.t. yra natūrali ir sveika moters reakcija į daugelį pokyčių – ne biologinių, o visų pirma socialinių (laisvės, gyvenimo būdo, tarpusavio santykių), atsirandančių gimus kūdikiui.

Iš S. Daugirdaitės disertacijos "Moteriškumo reprezentacija naujausioje lietuvių moterų prozoje", Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 1999. Psl. 95-96.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“