Kaip lengva suklysti renkantis kûdikio priežiûros priemones…

Jūs esate čia: Šeima » Vaiko gimimas » Kūdikis » Kaip lengva suklysti renkantis kûdikio priežiûros priemones…

Kaip lengva suklysti renkantis kûdikio priežiûros priemones…

parengė Rūta Aldonytė

Tevai ir ju ka tik užgime vaikai išmoksta sugyventi kartu, spresti savo mažesnes ar didesnes bedas be gydytoju, patys renkasi kudikiu priemones ivariausioms situacijoms. Dauguma vaiku auga sveiki, taciau ir jiems kartais prireikia padeti iveikti sauskelniu sukelta dermatita, viduriu užkietejima, viduriavima, peršalima, skausma, viduriu putima ir dantuku dygima. Kai kurios iš šiu bukliu neturetu buti gydomos namie. Tai viduriavimas iki 3 metuku, bei viduriu užkietejimas, peršalimas ir sloga iki 2 metuku. Aspirinas, analginas ir ju dariniai dabar pripažinti nesaugiais ir neturetu buti naudojami vaikiukams iki 2 metu, nors daugelis vaistu anotaciju ir neskelbia to. Prisikaupe pakankamai moksliniu tyrimu, kad perrašyti kai kurias rekomendacijas ir anotacijas…taciau…. Beda dar ir tame, kad šiu vaistu galima nusipirkti be recepto – paprastai tevai ir perka prieš tai nesužinoje, kad jie gali buti žalingi. Dantu dygimui palengvinti irgi yra siuloma keletas priemoniu. Dauguma ju – vietinio veikimo, dedami ant dantenu, nuskausminamieji, vesinamieji medikamentai. Tarp ju yra tokiu, kuriu sudetyje rasite alkoholio, mentholio, kavos, beladonnos, - tai nesaugus nerekomeduotini produktai. Taip pat, kaip jau mineta, nereikia naudoti aspirino ar analgino nuo dantu skausmo. Vaikiškas ibuprofenas tinka, bet turi buti naudojamas griežtai pagal instrukcijas. Žarnyno diegliai, viduriu putimas paprastai tokios bedos kamuoja menesi kita iki vaikiukui sueina 6 menesiai. Nevisada vaiko neramumas ir verkimas pavalgius reiškia dieglius ir putima – tai gali buti laktozes, karves pieno ar kitu primaitinimui naudojamu produktu netolerancijos požymis. Pirmas medikamentas, kurio griebiamasi, simetikonas, nera visiškai ištirtas ir saugus. Jo reiktu nepersistengti vartoti. Visiems cia suminetiems simptomams palengvinti vaistažoliu medicina ir žinovai siulo daugybe naturaliu palengvinimo budu, arbateliu, alieju… pvz. gintaro karolius dantu dygimui palengvinti. Apie tai reiktu parašyti atskirai.

Šiandien norejau placiau pasamprotauti apie užpakaliuku priežiura ir vadinamaji Baby Oil – kudikiu priežiurai skirta aliejuka, kuri gausiai parduoda Lietuvos prekeiviai, o naudoja ir maži, ir dideli… Tai gi, toks Baby Oil vardu pakrikštytas aliejus iš tiesu yra ne kas kita, kaip mineralinis aliejus, skystas petrolatas – šalutinis produktas gaunamas distiliuojant nafta iki benzino. Prideje kvapiuju medžiagu ji jau seniai eme pardavineti kaip Baby Oil JAV, Kanadoje, Jungtineje Karalysteje. Tai chemiškai inertiškas, permatomas, bespalvis aliejus, labai pigus produktas, kurio gamybos metu susidaro daug, todel ir pardavimo kainos labai žemos, Be to, jis gali buti parduodamas vaistinese ir tiršta, tepalo, forma.

Turtingos vakaru šalys jau nebenori šio produkto (užtai kaip puikiai ji perka pigiu pirkiniu megejai vargingesneje Europos dalyje). JAV paplito organiniai, naturalus aliejai, su vaistažoliu ekstraktais. Jie brangesni, bet nepalyginimai saugesni ir geresni odai. Mineralinis aliejus vis dar naudojamas ir kaip vidurius laisvinanti priemone, taciau turint tiek puikiu alternatyvu, jo vartojimas vis mažta. Be to, jo niekada neleidžiama duoti vaikams i vidu, jis labai pavojingas, jei ikvepiamas – o juk mineralinis aliejus yra labai dispersiškas, greit pasklinda ore… Ikveptas sukelia chemine, lipoidine, sunkiai gydoma pneumonija.
Ar mes mokame pasirinkti ir naudoti kudikiu alieju, ar tik aklai perkame tai, apie ka švelniai vapa TV ekranas? Mamos jau ligoninese pamokomos gausiai riebinti, tepti užpakaliukus kudikiams – saugoti nuo šlapimo… O kaip ten iš tikruju? Ko reikia labiausiai saugotis?

Vystyklu dermatitas – labai dažna beda šiame vienkartiniu sauskelniu ir mineralinio kudiku aliejaus amžiuje. Bet koks dregmes nepraleidžiantis barjeras ant odos (toks kaip sauskelnes) pakelia odos pH, šarmina aplinka, o prie to dar prisideda šlapimo produktai, kurie taip yra šarmines reakcijos. Ir dar: bakterijos isikurusios šlapimo terpeje gamina amoniaka ir dar labiau šarmina aplinka. Jei tokioje aplinkoje yra dar ir išmatu, tai jose esantys fermentai aktyvuojami šarmines terpes ir toliau žaloja oda. Lengva dermatita galima ir reiktu gydyti namie, patiems. Tam placiai siulomas aukšciau aprašytas kudikiu aliejus ir talkas (ar pudra), kurie turetu pagelbeti nuo dermatito. Vis delto, jau pakankamai pasimokyta, patyrineta, išmokta atsisukti atgal i gamta – šiandien vis dažniau pateikiama ir apginama nuomone, kad dauguma rinkoje paplitusiu alieju ir talku yra nenaudingi, o net žalingi. „Baby oil“ pavadinimas dažniausiai slepiantis 100 procentini mineralini alieju nera niekaip perdirbamas musu organizme. Jis padengia oda plevele, lyg plastiku, ir lieka tol, kol nuplaunamas mechaniškai ir su detergentu (muilu) pagalba. Jo likuciai sukelia uždegima patys ir priedo nualina ir silpnina odos naturalias imunines, regeneracines, savu riebalu gaminimo savybes. Tokia oda reikia nuolat kažkuo padengti, nes pati ji „nebemoka“ apsisaugoti. Kiekvienas nuplovimas turi buti labai kruopštus, ir cia pat turetu buti tepama nauja plevele. Susidaro užburtas ratas. Baisiausia, kad to pamokomos mamos tik išvydusios savo mažyli, nesuspeje susidaryti savo nuostatu ir igudžiu.

Visai kitokie yra organiniai aliejai. Jie išsiskiria savo kaina (kelis kart brangesni), paplitimu (mažiau populiarus Lietuvoje, praktiškai prieinami tik tam tikrose prekybos vietose), jie visuomet turi savo pavadinime žodžius „organinis“, „naturalus“ ar panašiai. Paskaicius sudeti, rasite, kad pagrindinis ingredientas yra koks nors migdolu (kaip Weledos), kokoso, palmiu ar kitu aliejiniu augalu aliejus. Yra ir paprastesniu alternatyvu. Jei neturite galimybes isigyti naturaliu alieju kudikiui, rekomenduojama naudoti kulinarini (virtuvini): alyvu, semenu ar panašu alieju. Aišku, ir cia nereiktu pirkti pigiausio.

Talkai ir pudros irgi gali buti žalingi ir to daugelis teveliu nesupranta. Talko sukeltas plauciu uždegimas placiai mediku aprašytas. Bet dar nežinomas musu visuomeneje. Tevai dažnai vystydami vaikus atidaro talko ar pudros dežute, palieka ja atvira, krato talka ant ranku tiesiog vaikui priešais nosi. Vaikiukas praleidžia gera laiko dali tokiame talko debesyje. Taip jis gali lengvai jo ikvepti ir susidarius palankioms salygoms susirgti uždegimu. Reiktu atsisakyti talko ir pudros visai, arba stengtis naudoti toli ir atsargiai. Vietoj to siulomi ivairus tepalai, kurie velgi budami mineraliniai, sukelia odos dirginima ir padengia oda „plastiko“ plevele. Kai dermatitas komplikuojasi grybeline infekcija (Candida) – berimai pasidaro ryškiai, mesiškai raudoni, vaikas labai jautrus po kiekvieno pasišlapinimo/pasituštinimo – reikia pasirodyti gydytojams.

Modernejancioje visuomeneje pirmiausia turetu keistis žmoniu samoningumas, antraip užgrius prekybininkai su savo gražiai ipakuotais pasiulymais ir užmigdys bet koki budruma. Gaila, kai gundoma ir sugundoma pigiais, lengvai prieinamais ir visai nenaudingais produktais. Tokiu musuose, deja, tapo „kudikiško švelnumo“ odos kaltininkas Baby Oil. Reikia ji nuvainikuoti. Reikia žinoti ne tik, ka valgome, bet ir kuo tepame savo vaiko užpakali. Reikia skaityti ir sužinoti. Tada ir nujausti imsime… Jausti, kaip maloniai susigeria ir saugo oda tikras, augalo grude subrandintas aliejus, kaip saules ir gamtos galia koncentruojasi lašelyje, kaip galima su meile ir atida padaryti daugiau, nei su dideliu kiekiu niekam neverto skyscio…

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“