Kodėl austinis daugkartinis, o ne plastikinis vienkartinis vystyklas (sauskelnės)?

Jūs esate čia: Šeima » Vaiko gimimas » Kūdikis » Kodėl austinis daugkartinis, o ne plastikinis vienkartinis vystyklas (sauskelnės)?

Ar galite užmerkti akis ir pabandyti įsivaizduoti šviežiai išskalbtų ir lauke išdžiovintų baltinių prisilietimą, palaimą apimančią atsidūrus tokiam lauku kvepiančiam glėby, švelnumą vaikiškai išmargintos flanelės, nuskalbto marliuko meilų prisiglaudimą?.. Turbūt pamenate. Ar norite, kad tai prisimintų jūsų kūdikis? Kad visam gyvenimui prisimintų būtent tokį vaikystės kvapą ir švelnumą?

Paskaitykite, ką mamoms kalba Nacionalinės Vystyklų Asociacijos (JAV) kūrėjai. Jų ir savųjų instinktų įtikintų mamų vis daugiau. JAV tik nykštukas, palyginus su vystyklų mylėtojų būriais Australijoj, Zelandijoj, Kanadoj, Britanijoj, Olandijoj... Kuo aukščiau visuomenė kopia technologijų laipteliais, tuo daugiau jos narių suvokia tokio kopimo trumparegiškumą ir gręžiasi į motiną Gamtą. Vienas iš tokių atsigręžimų - auginti vaikus ne plastikiniuose, bet skalbiamuose vystykluose.

Tai gi: iš Nacionalinės Vystyklų Asociacijos (JAV) apžvalgos:
 

Kodėl austinis daugkartinis, o ne plastikinis vienkartinis vystyklas (sauskelnės)?

Yra dvi pagrindinės vystyklų rūšys pasaulyje: vieni - tai paprasti, sluoksniuoti, minkštos ir natūralios medvilnės audeklo gaminiai. Kiti - sudėtinga kombinacija iš smarkiai apdorotos popieriaus masės, plastiko, klijų, dažų, kvepalų ir, svarbiausia, super sugeriančio cheminio junginio, natrio polyakrilato, gelio pavidale. Mums atrodo, kad, jei galvojate apie savo vaikelio gerovę, tai medvilnė turėtų būti jūsų pasirinkimas. Bet vis dėlto šiandien mus tikina, kad medvilniniai vystyklai tai sugrįžimas į praeitą amžių, nepatogu ir nemalonu? Todėl mes čia siūlome geriau susipažinti su natūraliais vystyklais.
 

Pirmiausia, apie vystyklus apskritai

Besilaukiančioms jaunoms šeimoms vaiko vystymas (nesvarbu kokiais vystyklais) gali atrodyti sudėtingas dalykas. O realybėje tai visai lengvas rūpestis, vienas iš intymiausių ir artimiausių bendravimo formų tarp tėvų ir vaiko. Sveiko vaiko šlapimas yra sterilus, jei tik vystyklas neužsibūna ant užpakaliuko per ilgai. Ir šlapio vystyklo pakeitimas nėra nemalonesnis nei drėgno rankšluosčio pakeitimas. Aišku, karts nuo karto būna kitokio turinio - "nešvaresnių" pakeitimų. Šis "nešvarumo" klausimas lieka toks pats tiek naudojant skalbiamus vystyklus, tiek vienkartinius - vaiko užpakaliukas juk išsitepa vienodai. Tai gi, belieka nesinervinti ir mėgautis tais trumpais vystymo metais, kurie kaip mat pralėks.
 

Kodel medvilnė?

Tai sveikatos ir patogumo klausimas. Patogumą turėtumėt žinoti iš savo patirties, juk žinote savo naudojamus ir mėgiamus drabužius bei audinius. Pirmiausia, tai susiję su medvilnės švelnumu ir pralaidumu - prakaitas neužsilieka ant kūno po medvilniniu rūbu. Ir tai jau žinoma šimtmečiais. Medvilnė renkamasi pirmiausia, kai reikia drabužio besiliečiančio su kūnu. Patogumas, pralaidumas ir sugebėjimas sugerti skysčius ? labai stiprūs argumentai lyginant medvilnę su super absorbuojančiais cheminiais junginiais vienkartiniuose vystykluose. Kitas argumentas - odos susirgimai, kuriuos sukelia praktiškai vien vienkartiniai vystyklai.
 

Ar tikrai skalbiami vystyklai nepatogu?

Tai nebus nepatogu, jei naudositės gerais medvilniniais vystyklais, išmanysite, kaip jais naudotis ir jei (čia jau, aišku, ne Lietuvoje) tapsite mūsų Vystyklų Tarnybos klientais. Tarnyba jums užtikrins naudotų vystyklų paėmimą nuo jūsų durų kartą per savaitę, ir naujų švarutėlių vystyklų pristatymą tuo pat metu. Jums tereiks tik įmesti naudotą vystyklą į specialų konteinerį. Jūs gausite taip pat ir priemonę, kuri neleis naudotiems vystyklams ?susmirsti?. Skalbiamų vystyklų naudojimas šiek tiek pasiruošimo reikalaujantis procesas, nes čia lengva nusivilti ir susidaryti neigiamą nuomonę vien dėl to, kad įsigijot ne toki gaminį ar nepasimokėte naudotis. Kaip ir keliaujant - kelionė labai apkars, jei dėvėsit nepatogius batus. Gal paskui niekad nebenorėsit aktyvaus turizmo - o juk kalti tik netinkamai pasirinkti batai? Skaityti ir sužinoti mamai duota daug laiko iki gimimo. Lietuvaitėms, deja, įsigyti skalbiamų vystyklų bus sudėtingiau (keletas parduotuvių siūlo, praktiškai nėra pasirinkimo, lieka internetinės parduotuvės užsienyje), nei, sakykim britėms. Bet mūsų lietuviškas įgimtas noras ir sugebėjimas siūti/megzti/pačioms kurti gal pasitarnaus ir gaminant vystyklus, jei tik panorėsime.
 

Keletas faktų

Vaikai auginti su skalbiamais vystyklais daug anksčiau išmoksta pasiprašyti ant puoduko. Ir tai ne vien taupo jūsų pinigus, bet ir skatina vaikelio vystymąsi. Juk išmokimas naudotis puoduku yra labai svarbus etapas ugdant pasitikėjimą savimi. Greitesnis pripratimas pasiprašyti atsiranda todėl, kad vaikas jaučia, kada jis šlapias.
Tuo tarpu vienkartinių sauskelnių naudotojai dažnai dar ir keturių/penkių metų (JAV statistika) nemoka naudotis puoduku. Dėl to kenčia vaiko savęs suvokimas ir vystymasis. 1999-ais metais "New York Times" rašė, kad 1957-ais (tai buvo skalbiamų vystyklų laikas) net 92 procentai vaikų mokėjo naudotis tualetu sulaukę 18 mėnesių amžiaus (1). Ilgą ir vis ilgėjantį naudojimosi vienkartinėmis sauskelnėmis laiką pastebėjo ir gamintojai. Štai Maria Smith iš "Baby Fresh USA" (tai servetėlių užpakaliukui gamintojai) žurnale "The Wall Street Journal" teigia, kad jų produkcijos poreikis žymiai išaugo palyginus su 1977 metais, kai jie tik pradėjo gamybą. Tai Maria sieja su faktu, kad vaikai dabar dėvi sauskelnes iki 3-4 metų ir tai yra daug ilgiau nei seniau (2).
1955-aisiais visi vaikai JAV augo su skalbiamais vystyklais, 1961 Proctor & Gamble pagamino pirmuosius Pampers, vienkartinius vystyklus. 1991-ais maždaug 90 procentų Amerikos vaikų jau naudojo vienkartinius vystyklus (3). Kartu išaugo "sauskelnių dermatito" atvejų nuo 7% 1955-ais metais, iki 78 % 1991-ais (3). Juk "sausa" dar nereiškia "švaru". Tai didžiulė pramoninkų gaminančių vienkartines sauskelnes armija įtikino vartotojus, kad jei vaikutis sausas, tai reiškia, kad jis švarus. Tuo tarpu šlapimas susigėręs į sauskelnes skyla iki amoniako darinių ir yra derlinga dirva bakterijoms, nors vaikutis ir jaučiasi sausas dėl izoliuojančio sluoksnio.
Todėl bet kurių vystyklų naudotojams šventa taisykle turi būti - dažnai keisti vystyklus. Maždaug kas dvi valandas. Ilgiau išlaikytas vystyklas sukelia bėrimus ir kartais rimtus uždegimus.
"Užrakinta drėgmė" vienkartiniuose vystykluose labai sumažino tėvų rūpestingumą ir dėmesingumą - nes jie tiki, kad kol vaiko užpakaliukas sausas, tol jis saugus. Bet tai netiesa. Šlapimas yra visai šalia kūdikio odos. Išmatos irgi. Ir juose besidauginančios bakterijos taip pat. Cheminiai absorbuojantys junginiai negali pakeisti dėmesio, kurio reikia kūdikiams. Ir posakis "užsidėk ir pamiršk" visai netinkamas šiuo atveju.

Kitas susirūpinimą keliantis faktas yra tas, kad vienkartinių sauskelnių gamintojai naudoja toksiškus junginius. Dauguma gamintojų naudoja natrio polyakrilatą kaip sugeriantį gelį. Tai tas pats žymusis junginys, kuris 1980-ais buvo naudojamas tamponų moterims "Rely" gamyboje ir sukėlė nemažai toksinio šoko atvejų (4). Mamos turbūt kartais randa išbyrėjusių gelio "karoliukų" keisdamos sauskelnes - tai ir yra natrio polyakrilatas. Kitas nuodas yra dioksinas, kuris susidaro balinant popierių ir randamas vienkartinėse sauskelnėse. Ši medžiaga žinoma kaip vėžio, apsigimimų, kepenų pažeidimo ir odos ligų sukėlėja (5).

Sintetiniai kvepalai ir cheminiai junginiai sukelia astmą. Jau yra keletas mokslinių studijų, rodančių, kad būtent vienkartinėse sauskelnėse esančios medžiagos išprovokuoja astmą (6). 1999-ais metais Aplinkos medicinos Archyvų žurnale (Archives of Environmental Health) išspausdinta studija demonstruoja, kad laboratoriniams gyvūnėliams, kurie kvėpavo įvairių firmų sauskelnių aplinkoje, išsivystė akių, nosies ir gerklės alerginės reakcijos ir bronchų spazmas. Kartu buvo išbandomi ir 6 rūšių skalbiami vystyklai - alerginių reakcijų nebuvo (7). Autorė dr. Anderson komentuoja, kad studijoje buvo naudojamos ką tik išpakuotos sauskelnės ir kiekvienos rūšies buvo naudojama po vieną. Netgi nemažu atstumu nuo gyvuliukų sauskelnės sugebėjo sukelti minėtas alergines reakcijas. Ir nors laboratorijos pelės daug mažesnės nei žmonės ir joms reikia mažesnių kiekių toksinų, jos buvo pasirinktos dėl panašios į žmogaus kvėpavimo organų struktūros. Autoriai taip rado tris nealergizuojančių (pelėms) sauskelnių gamintojus. Reikia detalesnių studijų, kad išsiaiškinti, kokios dozės sukelia astminius reiškinius vaikams. Šiuo metu autoriai perspėja tėvus, kurie patys turi astminių simptomų, būti atidiems renkantiems sauskelnes ir stebint vaikučio sveikatą. Astmos susirgimų dažnis pasaulyje smarkiai auga.

Padidėjusi sėklidžių temperatūra vienkartinėse sauskelnėse sukelia nevaisingumą (8). "Archives of Disease in Childhood" išspausdino studiją, kuri dėl per pastaruosius 25 metus padidėjusio nevaisingumo kaltina vienkartines sauskelnes. Plastiku dengtos vienkartinės sauskelnės pagal autorius sukelia berniukams žymų kapšelio temperatūros padidėjimą lyginant su medvilniniais vystyklais. Mokslininkai matavo kapšelio temperatūrą 48 sveikiems berniukams (tarp jų 5 neišnešiotiems) nuo gimimo iki 55 mėnesių naudodami mažytį, išorinį termometrą. Vaikai dėvėjo vienkartines sauskelnes 24 valandas ir po to medvilninius vystyklus 24 valandas ir t.t.. Temperatūra buvo matuojama ir aktyviais, ir miego periodais. Palyginimui, buvo matuojama ir rektalinė temperatūra. Tai gi, išorinė kapšelio temperatūra, kuri artima sėklidžių temperatūrai buvo rasta padidėjusi vienkartinių sauskelnių dėvėjimo periodais. Temperatūra pakildavo 0.6 ? 1.1 °C lyginant su tais periodais, kai tie patys berniukai dėvėjo medvilninius vystyklus. Autoriai daro išvadą, kad vienkartinės sauskelnės blogina sėklidžių vėsinimosi sistemą. O sėklidžių temperatūros padidėjimas yra mažesnio vaisingumo priežastis (mažėja gyvybingų spermatozoidų). Autoriai todėl teigia, kad vaikystėje, dėl vienkartinių sauskelnių naudojimo užsitesę padidėjusios temperatūros epizodai kelia grėsmę vyrų vaisingumui ir lytinei sveikatai.
 

Poveikis aplinkai

Paskaičiuota, kad kasdien išmetama 18 bilijonų panaudotų vienkartinių sauskelnių, ir kiekviena tokia partija suyra tik per 500 metų. Sauskelnės yra trečias didžiausias šiukšlių šaltinis po laikraščių ir gėrimų pakuočių (9). Taip pat suskaičiuota, kad prireikia 82000 tonų plastiko ir 1.3 milijono tonų medienos (arba ketvirčio milijono medžių) tam, kad sauskelnėmis apsaugoti 90 procentų vaikų užpakaliukų JAV (10).
Neigiamas poveikis gamtai siekia dar toliau. Štai Žemės Konsultantų ir Moterų Aplinkos Apsaugos Tinklo (The Landbank Consultancy for The Women's Environmental Network) parengta studija rodo, kad vienkartinėms sauskelnėms sunaudojama 3.5 karto daugiau energijos, 8 kartus daugiau neperdirbamų žaliavų ir 90 kartų daugiau perdirbamų žaliavų nei daugkartinėms skalbiamoms sauskelnėms (11). Pasaulyje su tokiais tempais augančiu sunaudojimu ir mažėjančiais ištekliais mažinti savo vartotojiškus poreikius darosi būtina.

Carl Lehrburger, Jocelyn Mullen ir C.V. Jones parašė ataskaitą, kad vienkartinės sauskelnės sudaro žymiai daugiau šiukšlių masės, joms gaminti sunaudojama žymiai daugiau energijos ir žaliavų, bei susidaro žymiai daugiau toksiškų medžiagų? (12). Autoriai tęsia: "įvertinant žalą gamtai ir sąnaudas, daugkartinio naudojimo skalbiamos sauskelnės yra žymiai geresnis pasirinkimas". Kitoje ataskaitoje Carl Lehrburger rašo, kad būtina skatinti daugkartinių vystyklų vartojimą ir riboti vienkartinių naudotų sauskelnių patenkančių į sąvartynus kiekį (13).

Vienkartiniai vystyklai panaudojami vieną vienintelį kartą, jie keliauja į sąvartynus ir praktiškai neperdirbami. Tuo tarpu skalbiami vystyklai naudojami 100-150 kartų kaip vystyklai, tada gali būti naudojami kitaip. Medvilninis vystyklas juk ne vien vystyklas, tai ir palutė ant mamos peties, ir rankšluostukas, ir lengva antklodėlė, ir patiesaliukas, ir priedanga nuo saulės, ir seilinukas ir dar daugybė dalykų? Jiems "atgyvenus", medvilnę mielai perima ir naudoja valytojai ir kiti specialistai (aišku, Lietuvoje tai nevyksta, nes labai nedaug žmonių naudoja skalbiamus vystyklus).
 

Ekonominiai aspektai

Nesvarbu, kuriuos vystyklus pasirinksite, juos keisti reikia, kai tik jie sudrėksta. Vidutiniškai tai bus 70-80 kartų per savaitę. Žemiau matote lentelę, kurioje palyginti skirtingų vystyklų įkainiai. Tiesa, daugkartinių vystyklų kainos paskaičiuotos, jei naudojamasi "vystyklų servisu" (Lietuvoje jo nėra). Skalbiant namuose kainos bus kiek didesnės.

Savaitės įkainiai (USD, JAV duomenys)

  Vienkartinės sauskelnės (14) Skalbiami vystyklai (15)
30 vnt/savaitę $17.10 $14.00
40 vnt/savaitę 22.80 14.50
50 vnt/savaitę 28.50 16.50
60 vnt/savaitę 34.20 17.00
70 vnt/savaitę 39.90 17.50
80 vnt/savaitę 45.60 18.00
90 vnt/savaitę 51.30 18.50
100 vnt/savaitę 57.00 19.00

Kai kas gal ginčysis, kad vienkartinių sauskelnių nebūtina keisti taip dažnai kaip medvilninių. Bet palikti sauskelnes su šlapimu griežtai nerekomenduojama. Sauskelnės neturi būti naudojamos kaip bakterijų inkubatorius.

Kai kas sakys, kad išleisti 15-20$ vystyklams per savaitę yra normalu. Bet kai paskaičiuojama visa viso naudojimo laikotarpio kaina (priklauso nuo ilgesnio naudojimo dėl vėlyvo pripratimo prie puoduko) ji tampa žymiai didesnė už visą daugkartinių vystyklų kainą (lentelė žemiau).

  Vienkartinės sauskelnės (14) Skalbiami vystyklai (15)
24 mėn $4,149.60 $1,820.00
36 mėn 6,224.40   2,730.00
48 mėn 8,299.20 3,640.00


Kainos paskaičiuotos remiantis 70 vystyklų/savaitę sunaudojimu, t.y. $39.90/savaitę vienkartiniams ir $17.50/savaitę skalbiamiems daugkartiniams vystyklams kaip parodyta pirmoje lentelėje. Skaičiai byloja patys už save: ekonomiškai daug naudingiau naudotis skalbiamais vystyklais. Įvertinus nemokėjimo/nenorėjimo naudotis puoduku pailgėjimą, kainų skirtumas darosi vis dramatiškesnis.
 

Patogumas ir praktiškumas

Vienkartinių sauskelnių gamintojai įtikino daugybę vartotojų, kad jų produkciją patogu ir praktiška naudoti. Deja, mažai kas žino, kad skalbiamieji vystyklai irgi labai patobulėjo. Tiesiog jų gamintojai ir šalininkai nėra tokie agresyvūs rinkoje. Šiuolaikiniai daugkartiniai vystyklai dabar siūlomi patys įvairiausi - nuo viskas/viename patogių ir greit užsegamų sauskelnių, iki sulankstomų ir specialiomis kelnaitėmis prilaikomų skirtingo sugeriamumo ir įvairiai kitaip tvirtinamų vystyklų.

Jie gali būti visiškai panašūs į vienkartinius iš tolo - bet jie visi medvilniniai viduje ir lengvai kvėpuojantys išorėje. Ir lengvai skalbiami bei prižiūrimi. Be to, juos galite siūti ir modeliuoti patys - gausu klubų ir informacijos, kaip tuo užsiimti.

Kaip jau minėta, vidutiniškai kūdikiai su skalbiamais vystyklais išmoksta naudotis tualetu iki 24 mėnesių, o tuo tarpu vienkartinių vystyklų vartotojai vidutiniškai 36-42 mėnesių. Tai ne tik ekonomiškai svarbu, tai labai įtakoja visą kitą jūsų vaiko vystymąsi. Vaikai, kurie moka naudotis tualetu/puoduku pasižymi didesniu pasitikėjimu savimi ir aplinka.
 

Pabaigai

Pastaruoju metu vis didėja susidomėjimas daugkartiniais vystyklais. Paskaitę šią apžvalgą ir joje naudotus literatūros šaltinius ko gero ir jūs susidarėte savo nuomonę. Mes labai norėjome pabrėžti daugkartinių vystyklų naudą sveikatai, šeimos biudžetui ir aplinkai.
Apsilankykite www.diapernet.com ir sužinokite daugiau. Ten rasite ir nuorodų į daugybę kitų naudingų šaltinių.
 

Literatūra

1 The New York Times, January 12, 1999
2 The Wall Street Journal, May 4, 1993
3 Journal of Pediatrics, 1959, Vol 54 pp. 793-800 "Relationship of Peri-Anal Dermititis to Fecel pH" by Drs. Tamio, Steiner, Benjamin Clinical Pediatrics, May 1991, Vol 30 Department of Internal Medicine & Pediatrics, Loyola University Medical Ctr. Newborn Chemical Exposure from over-the-counter Skin-Care Products by Drs. Cetta, Lambert, & Ross
4 Judy Braiman-Lipson, Empire State Consumer Association, Rochester, NY.
5 EPA, "Integrated Risk Assessment for Dioxins and Furans from Chlorine Bleaching in Pulp and Paper Mills."
6 Reprinted by permission of Mothering, Issue 98, www.mothering.com
7 Anderson, Rosalind, and Julius Anderson. "Acute Respiratory Effects of Diaper Emissions," Archives of Environmental Health, 54, October 1999.
8 Partsch, Aukamp, and Sippell. "Scrotal temperature is increased in disposable plastic lined nappies." Division of Pediatric Endocrinology, Department of Pediatrics, Christian-Albrechts-University of Kiel. May 2000.
9 EPA, "Positive Steps towards Waste Reduction," June 1989
10 Rhode Island Solid Waste Management Corporation.
11 The Landbank Consultancy Limited, "A Review of Proctor & Gamble's Environmental Balances for Disposable and Re-usable Nappies" July 1991
12 Leherburger/Mullen/Jones, "Diapers: Environmental Impacts and Lifecycle Analysis," January 1991
13 Carl Leherburger, "Diapers in the Waste Stream: A Review of Waste Management and Public Policy Issues"
14 Kmart.com, April 3, 2004, Huggies® Ultratrim, size M, 14-pack, $7.98 plus tax
15 TideeDidee.com published rate schedule as of September 1, 2004, infants to regular size

Apžvalgą parengė Rūta Aldonytė

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“