Skiepai nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės (TKR)

Jūs esate čia: Sveikata » Vakcinos » Skiepai nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės (TKR)

Roland Koller, MD; Daniel Pewsner, MD.

Skiepai nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės (TKR)

Tėvai, kaip ir gydytojai, turi teisę nuspręsti, skiepyti vaiką, ar ne. Kritinis požiūris į Šveicarijos imunizacijos programą.

Po nuodugnių mokslinės literatūros studijų, diskusijų su šios srities ekspertais, remiantis kasdieninės medicininės praktikos patirtimi, šveicarų gydytojų - terapeutų grupė parašė šį straipsnį. Jis skirtas tėvams, kurie nuolat kontempliuoja, skiepyti savo vaikus, ar ne. Galbūt šis Šveicarijos gydytojų argumentuotas atsakas į oficialų medicinos sistemos potvarkį paskatins ir mus, sąmoningus tėvus ir gydytojus, kritiškai pažvelgti ir įvertinti mūsiškės Sveikatos apsaugos ministerijos priimamas programas, potvarkius, instrukcijas, ir suvokti, kam jie iš tikrųjų naudingi?

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) masinės imunizacijos prieš tymus, kiaulytę ir raudonukę programa Šveicarijoje pradėta įgyvendinti nuo 1987 metų. Pagal ją visi ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai, išskyrus turinčius aiškių kontraindikacijų, nuo šių ligų turi būti paskiepyti. Visa prieinama informacija nepateikia jokios įtikinamos priežasties, pateisinančios masinį vaikų skiepijimą nuo TKR. Šiame tekste pateikiami šių trijų vakcinų trumpalaikio ir ilgalaikio poveikio rezultatai.

Tymai, kiaulytė ir raudonukė - trys gana skirtingos vaikiškos ligos. Kiekviena iš jų žmogui yra reikšminga, skirtingai besivystanti, grąsinanti nevienodomis komplikacijomis. Tai būdinga ir vakcinoms. Taip vadinama TKR vakcina - tai trijų skirtingų vakcinų mišinys. Tokiu būdu tėvams kyla iš karto keli klausimai:

- ar reikia skiepyti vaiką nuo raudonukės? Jei taip, tai kada?
- ar reikia skiepyti vaiką nuo kiaulytės? Jei taip, tai kada?
- ar reikia skiepyti vaiką nuo tymų? Jei taip, tai kada?

Šio straipsnio tikslas ir yra padėti tėvams geriau suvokti imunizacijos procesą, šių trijų vaikiškų ligų ir jų vakcinų keliamą pavojų, paminėti neišspręstus vakcinacijos programos klausimus. Mes norime padrąsinti tėvus, kad prieš apsispręsdami, skiepyti vaiką, ar ne, jie taptų pilnaverčiais, atsakingais gydytojų partneriais.

Oficialūs TKR imunizacijos programos argumentai

TKR imunizacijos programa oficialiai paremta sekančiais argumentais:
- Virusai, kurie sukelia tymus, kiaulytę ir raudonukę turėtų būti išnaikinti iki 2000 metų.
- Tam pakanka vieną kartą paskiepyti visus vaikus ir mokinius. Imunitetas išlieka visam gyvenimui.
- Trys vaikiškos ligos: raudonukė, tymai ir kiaulytė, jomis persirgus, nepakenkia sveikatai.Tačiau kievieną iš šių ligų gali lydėti komplikacijos, nuo jų ir apsaugo skiepai. Mūsų kasdieniniame gyvenime vaikiškos ligos - nereikalinga našta.
- Vakcinos nepavojingos, rimtos komplikacijos pasitaiko ypač retai, todėl nereikia bijoti ilgalaikių neigiamų pasekmių. TKR vakcinacija - laisvanoriška.

Tačiau tėvai, atsisakantys skiepyti savo vaikus, vaizduojami, kaip neatsakingi ir antisocialūs.

Pastaba: pradėjus imunizacijos programą, Vokietijos sveikatos departamentas pasidomėjo kai kurių punktų teisingumu.
- Ligų priežasčių išnykimas niekaip nesusijęs su TKR skiepų programa. Maksimalus šios programos poveikis - šių trijų vaikiškų ligų formų prislopinimas.
- Imunitetas prieš šias ligas nesusidaro visam gyvenimui. Jo trukmė nežinoma.
- Šveicarijoje nėra patikimos tymų, kiaulytės ir raudonukės komplikacijų statistikos. Ypač encefalitas (smegenų uždegimas po tymų) pasitaiko rečiau nei rašoma.

Kuo skiriasi imunitetas, susidaręs nuo natūralios infekcijos, ir skiepų įtakotas imunitetas?

Žinoma, kad skiepai gali sukurti organizme imuninę reakciją, nors žmogus iš tikrųjų nesusirgo. Susidaręs imunitetas ateityje apsaugo nuo natūralios infekcijos. Bet skiepų sukurtas imunitetas nėra tapatus natūralios infekcijos sukurtam imunitetui.

Pavyzdžiui, tymai. Virusas plinta iš kosinčio žmogaus ir lašelių pavidalu patenka ant sveiko žmogaus gleivinės. Įprasti tymų požymiai - aukšta temperatūra ir odos bėrimas. Tai ženklus intensyvios organizmo ir virusų kovos rezultatas. Mobilizuotos vaiko organizmo gyvybinės jėgos, įveikdamos natūralią infekciją, padeda subręsti jo ar jos imuninei sistemai, padidina atsparumą kitoms vaikiškoms ir suaugusiųjų ligoms.

Vakcinacija - suplanuota infekcija - gyvi virusai suleidžiami po oda. Šie virusai, gauti iš natūralių tymų virusų, yra modifikuojami ir susilpninami laboratorijose, nes persėjami eilę kartų į dešimtis gyvūnų ir žmogaus ląstelių kultūrų, kt. papildomų terpių. Injekcija apeina natūralius pasipriešinimo barjerus - gleivinę, limfinius mazgus. Dirbtinai suleistas virusas negali skatinti imuninės sistemos tokiais mąstais kaip natūralus. Yra nenuginčijamai įrodyta, kad antikūnių koncentracija kraujyje po skiepų mažesnė, nei po natūralios infekcijos, 5 - 10% paskiepytųjų organizmas į skiepą nereaguoja arba reaguoja nepakankamai. Eksperimentai su vakcinomis, lašinamomis į nosį, buvo nesėkmingi.

TKR programos tikslas yra pakeisti natūralius tymų, kiaulytės ir raudonukės virusus į užaugintus laboratorijose. Mokslininkai nurodo, kad riziką, manipuliuojant gyvais virusais, iš anksto sunku įvertinti. Be to, būtini nuolatiniai vakcinų kokybės testai, t.y., eksperimentai su gyvūnais ir žmonėmis.

Kokį pavojų kelia tymai, kiaulytė ir raudonukė?

Klasikinės vaikų ligos žinomos kelis šimtmečius. Iš kartos į kartą žmonės jas vertino kaip normalų reiškinį. Tėvai, mokytojai ir šeimos gydytojai visuomet pabrėždavo, kad per vaikiškas ligas vaikai įveikia svarbius vystymosi etapus ir persirgę kuria nors vaikiška liga jie dažniausiai tampa sveikesni. Psichologiniai sutrikimai - šlapinimasis į lovą ar mikčiojimas dažniausiai liaujasi ūmai, persirgus vaikiška liga. Psichologai ypač pabrėžia šių "ligos lūžių" reikšmę harmoningam sielos vystymuisi - ne tik vaiko, bet ir visos šeimos. Iš kitos pusės, deja, vaikiškas ligas kartais lydi komplikacijos.

Tymai

Tymai yra paprasta vaikiška liga lydima aukštos temperatūros. Ji lemia daugelį pasikeitimų, prilygstančių "išsinėrimui" iš odos. Šie pokyčiai paveikia beveik visus organus. Ši liga suteikia organizmui galimybę išsivaduoti iš "atliekų" ir atsinaujinti. Tai paaiškina faktą, kad genetiškai artimos ligos, pavyzdžiui, egzema, astma, kvėpavimo takų ligos, inkstų susirgimai (nefritiniai sindromai), kartais, persirgus tymais, aprimsta arba visiškai pranyksta.

Tačiau ši gili liga gali komplikuotis. Pilnai nepersirgus tymais jie gali išplisti iki ausų, plaučių arba smegenų, sukeldami vidurinės ausies infekciją, pneumoniją arba grėsmingąjį encefalitą ( smegenų uždegimą), kuris gali baigtis neįgalumu arba mirtimi.

Kiaulytė

Kiaulytė - nepavojinga vaikiška liga, lydima temperatūros ir skausmingo rijimo. Gali atsirasti neuritas, bet kurtumą ši liga sukelia išimtinai retai. Kita komplikacija, pavyzdžiui, meningitas gali kilti, jei kiaulyte susergama pasibaigus paauglystei. Prielaida, kad persirgus kiaulyte vyrams gręsia nevaisingumas, moksliškai nėra įrodyta. PSO rekomendacijose Europai skiepai nuo kiaulytės neminimi.

Raudonukė

Raudonukė - nepavojinga vaikiška liga, ją lydi temperatūra, limfinių mazgų padidėjimas ir išbėrimas. Ši liga pavojinga tiktai nėščioms moterims, nes gali būti smarkiai pažeistas embrionas (raudonukės embriopatija).

Geriausia apsauga nėščiosioms nuo raudonukės, persirgti ja vaikystėje.
Iki nesenų laikų buvo skiepijamos tik tos mergaitės, kurios paauglystėje dar neturėjo raudonukės antikūnių. Raudonukės antikūniai nustatomi ištiriant kraują.

Vaikiškų ligų sukeliamų komplikacijų sudėtingumas priklauso nuo vaiko amžiaus, sveikatos būklės ir gydymo būdo. Galima įrodyti, kad ligos simptomus slopinantis gydymas, pavyzdžiui, stipriai temperatūrą numušantys vaistai, slopina natūralų kūno pasipriešinimą ligai. Sergant tymais labai svarbu, kad visas bėrimas "išeitų" išorėn. Ankstesniais laikais buvo gerai žinomas bėrimo "į vidų" (arba nepilno išbėrimo) pavojus. Modernūs tyrimai patvirtino, kad tie vaikai, kurie sirgdami tymais buvo silpnai išberti, suaugę dažniau skųsdavosi chroniškais skausmais ir sirgdavo vėžiu.

Šiandien, deja, vaikiškų ligų gydymo būdai visiškai pamiršti. Nuolatinė kova su ligos simptomais išstūmė paramą natūraliam vaiko organizmo pasipriešinimui.

Apie tymų encefalitą

Vertinant tokias medicinines procedūras kaip skiepai, svarbiausia įdėmiai pasverti galimus privalumus ir trūkumus. Tokios ataskaitos pasirodė visai neseniai, tačiau jau įmanoma apžvelgti rezultatus. Šiuo atveju, norėdami įrodyti skiepų privalumus ir trūkumus, panaudosime tymų encefalito pavyzdį.

Encefalitas gali atsirasti tiek persirgus tymais, tiek paskiepijus nuo tymų. Mokslinėje literatūroje nurodyta, kad encefalitu po tymų suserga nuo 1-o iš 1000-io iki 1-o iš 11 600 persirgusių. Paskiepijus encefalitu suserga nuo 1-o iš 17500-ų iki 1-o iš 1 000 000-o. Šveicarijoje per metus tymų encefalitu apytikriai suserga 70 vaikų. Apytikriai 50% vaikų nuo tymų yra paskiepijami, iš jų encefalitu suserga labai retas.

Tokie skirtingi rezultatai gaunami dėl to, kad encefalitas nėra aiškiai apibrėžta komplikacija. Tokiu būdu kai kurie tyrinėtojai encefalitui priskiria praeinančius sutrikimus, kurie kyla normalių tymų atvejų metu.

Medicininės problemos TKR sunaikinimo programoje

Skiepų komplikacijos

Paskiepijus sudėtine TKR vakcina gali pasireikšti visi tymų, kiaulytės ir raudonukės požymiai, paprastai labai švelnūs. Po skiepų taip pat gali atsirasti natūralios ligos atveju nekylančios komplikacijos. Kiekvienu atveju yra sunku įrodyti ryšį tarp ligos ir skiepo. Dėl šios priežasties nuostatos, susijusios su trumpalaikėmis skiepų komplikacijomis, labai skiriasi. Nurodomas komplikacijų procentas priklauso nuo to, ar ataskaitą rengia vakcinas gaminanti farmacinė firma, ar organizacija, atstovaujanti skiepijimo pasekmių sužalotų vaikų tėvus. Šis faktas atspindi, kaip minėtieji procentai priklauso nuo asmeninių ir ekonominių interesų.

Pasekmės imuninei sistemai

Svarbiausios ne trumpalaikės reakcijos į skiepą, o ilgalaikės pasekmės žmogaus imuninei sistemai. Jau aišku, kad vakcinos vaiko imuninę sistemą veikia visiškai kitaip nei natūralios ligos. Kai buvo pradėta vykdyti TKR imunizacijos programa, ryšys tarp natūraliai persirgtų vaikiškų ligų ir organizmo atsparumo chroniškoms degeneratyvinėms ligoms, skiepų ir imuninės sistemos deficito ligoms, vėžiui dar nebuvo moksliškai pagrįstas. Pavyzdžiui, nei vienas iš daugybės tyrimų, susijusių su AIDS, neatsako į klausimą apie imunizacijos ir imuninės sitemos silpnumo ryšį.

Nukrypimas nuo ekologinės pusiausvyros

TKR imunizacijos programa gali būti traktuojama kaip plataus masto visuomenės sveikatos eksperimentas, kurio ilgalaikės pasekmės visiškai nežinomos. Daugelį šimtmečių tarp vaikiškų ligų virusų ir žmogiškų būtybių egzistavo ekologinė pusiausvyra. Tymų virusas, kaip ir kiaulytės ar raudonukės virusai, plito įprastomis sąlygomis; vaikai paprastai susirgdavo ankstyvame amžiuje ir įgydavo imunitetą visam gyvenimui. Nuolatinis kontaktas su šiais virusais pastoviai atnaujindavo organizmo atsparumą jiems. Pirmaisiais kritiniais gyvenimo mėnesiais kūdikiai gaudavo aktyvų imunitetą iš savo motinų.

Jeigu, pavyzdžiui, tymų virusas patekdavo į tą regioną, kur jo iki tol nebuvo, ir bendruomenė neturėjo prieš tymus susidariusio imuniteto, ši liga padarydavo milžinišką žalą. Per paskutinį šimtmetį tokios tymų epidemijos sunaikino didžiąją dali Faroe salų gyventojų (salos prie Danijos krantų). Kitas pavyzdys - šių laikų Gambija (Afrika). Prieš keletą metų, po intensyvios imunizacijos programos, PSO pranešė, kad šiame regione tymai išnaikinti. Po kelerių metų liga pasirodė iš naujo, sukeldama žymiai daugiau rimtų komplikacijų, nusinešdama nepalyginamai daugiau gyvybių.

Masinė imunizacija ekologinę pusiausvyrą pakeičia daug greičiau nei pavieniai skiepai. Šiandien aišku, kad tokių priverstinių intervencijų pasekmes sunku įvertinti.

Pastaraisiais metais JAV ir buvusioje Rytų Vokietijoje (privalomų skiepų dėka šioms šalims būdinga beveik 100% imunizacija), buvo patikrinti nerimą keliantys faktai:
- daliai iš paskiepytų gyventojų nesusidaro imunitetas;
- ši dalis, priklausomai nuo vakcinos ir skiepo kokybės, sudaro apie 5 - 10%.

Plačiai taikoma vakcinacija sudarė sąlygas intensyviau plisti tymų, kiaulytės ir raudonukės infekcijai tarp paauglių ir suaugusiųjų, nes dabar vaikai labai retai užkrečia vieni kitus. Šios ligos paauglystėje ir vėlesniame amžiuje pasireiškia žymiai sudėtingesne forma, sukelia daugiau komplikacijų. Vaikai, kurie negali pasiskiepyti masinės imunizacijos metu, atsiduria vis didesniame pavojuje. Mes privalome apsispręsti, ar jie turi būti paskiepyti paauglystėje.

Paskiepytų mamų kūdikių imuninis atsparumas mažesnis nei tų vaikų, kurių mamos natūraliai įgijo imunitetą.

Vakcinos nesuteikia imuniteto visam gyvenimui. Skiepai sukelia silpnesnę imuninę reakciją, apriboja galimybę natūraliai atsinaujinti imunitetui - šie veiksniai, nepaisant masinės imunizacijos, sudaro sąlygas ligai sugrįžti. Pavyzdžiui, JAV tymai ir jų komplikacijos dėl privalomos vakcinacijos jau retai pasitaiko, tačiau kiekvienais metais, dažniausiai tarp suaugusiųjų, šioje šalyje kyla nedidelės tymų epidemijos, nors pusė susirgusių žmonių buvo paskiepyti vaikystėje. Tokių nukrypimų metu JAV, buvusioje Rytų Vokietijoje vykdoma masinė užkrečiamų ligų kontrolės programa, t.y., atliekama pakartotinė vakcinacija.

Raudonukės atveju, dėl labai ankstyvo vaikų skiepijimo, egzistuoja galimybė, kad nėštumo metu moters imunitetas prieš šią ligą jau bus nepakankamas. Nepaisant taisyklingai atliktų skiepų raudonukės embriopatijos atvejų pasitaiko.

Pašaliniai šios imunizacijos programos efektai gali būti pašalinti tik TKR virusus išnaikinus visame pasaulyje. Patirtis rodo, kad tokia ryžtinga programa yra gana nereali.

Ar TKR skiepai laisvanoriški?

Šveicarijoje legaliai nėra būtina skiepyti nuo TKR. Tačiau daugeliu atžvilgiu tėvai, vaikai, mokytojai ir gydytojai yra aštriai spaudžiami vykdyti imunizacijos programą.

Oficiali informacija yra vienpusiška, kelianti nereikalingą vaikiškų ligų baimę, nekritišką pasitikėjimą vakcinų naudingumu ir saugumu.

Skiepai yra iškelti iki moralinės būtinybės lygio. "Kas myli, tas skiepija savo vaikus", skelbia tėvams skirto prancūziško straipsnio antraštė.

Didėjant rutininės imunizacijos mastams, kiekvienas, kuris nėra ar negali būti skiepijamas, vis labiau rizikuoja susirgti šiomis ligomis suaugęs.

Nors mes kalbame apie legaliai laisvanorišką programą, realybėje imunizacijos programa tampa vis labiau privaloma. Tai yra principinė galutinio virusų išnaikinimo programos dalis.

Jūs esate tas, kuris nusprendžia!

Mes privalome paklausti savęs, kodėl turėtume keisti esamą santykinai palankią vaikiškų ligų: tymų, kiaulytės, raudonukės, pusiausvyrą, vykdydami masinės imunizacijos programą. Rimtos komplikacijos yra retos. Nepaisant imunizacijos lygio, šiandien pasiekto "laisvanoriškos" programos dėka (50 % visų Šveicarijos vaikų yra imunizuoti), natūralūs virusai vis dar išlieka ir įgalina nuolatinį imuniteto atsinaujinimą tiek persirgus, tiek pasiskiepijus. Taigi vakcinacija taip pat yra veiksminga. Tuo pat metu aukštą imunizacijos procentą turinčios šalys vis dažniau praneša apie nenumatytas problemas, epidemijas, būtinybę atnaujinti skiepus ir pan. Programos tikslas - išnaikinti trijų vaikiškų ligų virusus, darosi vis labiau nepasiekiamas. Mes privalome paklausti, ar masinių TKR skiepų nauda atsveria ilgalaikius pavojus visuomenės sveikatai. (Trečiojo pasaulio šalyse galima tymų vakcinacijos nauda turi būti vertinama iš esmės kitais metodais.)

Taigi, kodėl nepalaikyti esamos individualių skiepų tvarkos? Kodėl gi, kaip buvo daroma iki šiol, individualiai nepažvelgus į šių labai skirtingų ligų skiepus? (Kiekvienas skiepas yra atskiras arba iš dviejų dalių). Pagrindiniu orientyru gali tapti atsakymas į klausimą - ar asmenį būtina vakcinuoti? Jeigu būtinos priežasties nėra, tai žmogus ir neturėtų būti pagal kažkokias taisykles skiepijamas. Pateisinama vakcinacijos priežastis - tėvų požiūris į vaikiškas ligas. Skiepų atsisakymas dėl asmeninių priežasčių taip pat turi būti gerbiamas.

Atskiro dėmesio reikalauja situacija, kurion pakliūna neskiepytas, vaikiškomis ligomis iki paauglystės nepersirgęs vaikas. Mes turėtume rimtai apsvarstyti specialius skiepus, ypač raudonukės skiepą mergaitėms. Nuo raudonukės vaikai skiepijami ankstyvoje vaikystėje, dėl susidariusio imuniteto neapibrėžtumo maždaug 14-os metų mergaitėms siūlytume atlikti kraujo tyrimą.

Ypatingų argumentų, suteikiančių teisę vaikus skiepyti nuo tymų, kiaulytės, raudonukės, neatsižvelgus į tėvų nuomonę, nėra. Dar daugiau, imunizacijos prieš TKR būtinybė nėra moksliškai pagrįsta, tai ir neįmanoma padaryti. Labai svarbus tėvų asmeninis pokalbis su gydytoju. Baimė, propaganda ir masinė imunizacija nesukurs bazės protingam vakcinų panaudojimui. Tai gali padaryti tik pilna, įvairiapusiška tėvams bei gydytojams suteikiama informacija. Šis straipsnis pretenduoja tapti žingsniu į šią pusę.
 

Peter Klein, MD; Hansueli Albonico, MD;
Roland Koller, MD; Daniel Pewsner, MD.
Darbo grupė TKR diferencijuotai vakcinacijai,
Post Office Box 3000
Bern 9, Switzerland

 

Parengė L.K.

uždaryti

Siųsti draugui

Jei šį straipsnį norite rekomenduoti savo draugui, prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

uždaryti

Pastabos autoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“